یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟
 • امروز : شنبه - 13 آذر - 1400

اخبار اقتصادی امروز : 141

سرخط اخبار اقتصادی

قیمت دلار آمریکا ١٣ آذر ١۴٠٠ بیش از ٨٠٠ تومان افزایش یافت قیمت دلار امروز شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۳/ رشد چشمگیر قیمت دلار امسال سرعت رشد قیمت مسکن چقدر بود؟ +جدول پیش بینی مهم از قیمت نفت قیمت دلار امروز شنبه ۱۳ آذرماه ۱۴۰۰+جدول نرخ ارز قیمت انواع سکه و طلا در بازارهای روز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ +جدول قیمت انواع دلار، یورو و درهم در بازارهای مختلف روز ‌‌‌شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ +جدول حقوق ماهانه کارگران فقط برای ۱۰ روز کفاف می دهد! این کالاها در تهران بیشتر قاچاق می‌شوند قیمت طلا در بازار امروز شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۳| قیمت طلا ۱۸ عیار گران شد اولین تصاویر لو رفته از گوشی شیائومی ۱۲ را ببینید قیمت مسکن در ۶ منطقه محبوب تهران +جدول ۹ هزار میلیارد تومان در حساب دستگاه‌ها بلوکه شد اقتصاددان ارشد به عنوان معاون اول صندوق بین المللی پول انتخاب شد تداوم قاچاق خاک ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس در سایه بی توجهی به قوانین سوآپ مقدمه‌ای بر احیای رابطه با ترکمنستان قیمت سکه ، دلار و یورو در بازار امروز شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۳| پیشروی قیمت دلار و سکه قیمت درهم ، دلار و سکه امروز شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۳| درهم از ۸ هزار تومان عبور کرد رفع معضل اقتصاد بانک محور با اجرای سیاست های نوین پولی/ عملیات بازار باز بدهی دولت به بانک مرکزی را کاهش داد فوری / چراغ سبز شورای نگهبان به طرح واردات خودرو رانتی ۱۰ برابر کلاهبرداری بابک زنجانی +فیلم نفوذ دولت در بورس بسیار زیاد است تشویش در بازار طلا تأثیرات استفاده از هوش مصنوعی و فناوری های سبز در حفظ محیط زیست چیست؟

31
در سال های اخیر آگاهی مردم نسبت به خدمات مشاوره و روان درمانی افزایش پیدا کرده است و میزان تقاضا برای جلسات درمانی برای هر نوع مشکلات و نه تنها فقط مشکلات حاد و غیرقابل کنترل نیز افزایش پیدا کرده است.

یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 • کد خبر : 45142
 • 10 آبان 1400 - 10:25
یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟
اکثر افراد به دنبال بهترین روانشناس برای درمان و رفع مشکلات خود هستند و تمایل دارند به طور دقیق روانشناسان را بشناسند. در همین جهت، بهتر است ابتدا به معرفی روانشناس بپردازیم.

روانشناس شخصی است که به مطالعه ی علمی نحوه تفکر، احساس و رفتار انسان ها می پردازد و از این دانش خود استفاده می کند تا به مراجعان بیاموزد که رفتار های خود را درک و توصیف کنند و برای تغییر آن رفتار اقدام کنند.

در کشورهای پیشرفته دنیا، روانشناسی و درمان بیماری های روح و روان، یکی از جنبه های عادی و ضروری زندگی مردم به حساب می آید و خوشبختانه در سال های اخیر، مردم ایران نیز بیشتر از قبل به سلامت روح و روان خود اهمیت می دهند و به دنبال بهترین دکتر روانشناس در تهران و سایر شهرها هستند. در ایران و خصوصا در تهران روانشناس خوب زیاد وجود دارد اما پیدا کردن بهترین دکتر روانشناس در تهران کار ساده ای نیست.

معمولا پیدا کردن یک دکتر روانشناس خوب در تهران کار زمان بر و چالش برانگیزی است. بهترین راه برای انتخاب بهترین دکتر روانشناس در تهران و شهرستان ها، پرس و جو از کسانی است که در آن شهر از خدمات مشاوره استفاده کرده اند. به این شکل شما می توانید به دور از هرگونه تبلیغات فریبنده، یک روانشناس خوب پیدا کنید و زندگی خود را در مسیر آرامش پیش ببرید.

مرکز مشاوره در تهران

همه ما در مقطعی از زندگی دچار حس درمانگی می شویم و نیاز به کمک داریم تا بتوانیم بر مشکلات و ناراحتی ها غلبه کنیم. مشکلاتی مثل از دست دادن شغل، مرگ عزیزان، افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد، مشکلات خانوادگی، مشکلات جنسی رابطه و غیره مشکلاتی هستند که برای رفع آن ها می توانیم از کمک یک دکتر روانشناس خوب بهره مند شویم. به همین علت جستجو برای پیدا کردن بهترین دکتر روانشناس و مرکز مشاوره خوب در تهران یکی از دغدغه های مهم زندگی ساکنین این شهر به حساب می آید.

ویژگی های دکتر روانشناس خوب

یک روانشناس خوب، نسبت به شما و تمام آنچه که هستید پذیرش نامشروط دارد.

یک دکتر روانشناس خوب، برای ایجاد یک رابطه درمانی قوی بر اساس اصول انسانی تلاش می کند.

روانشناس خوب باید قابل اعتماد بوده و امین اسرار مراجعین خود باشد.

یک مشاور روانشناس، شما را نسبت به الگوهای رفتاری مسدود کننده یا مشکل سازتان آگاه می کند.

یک روانشناس خوب در تهران، مهارت های ارتباطی پیوند دهنده و تعامل سازنده را به شما می آموزد.

یک دکتر روانشناس خوب در تهران، عوامل و ریشه مشکلات خانوادگی یا شخصی شما را بررسی می کند.

یکی از مسائلی که افراد هنگام مراجعه به یک روانشناس خوب، چه برای امر درمان یا چه مسائل دیگری مانند مشاوره شغلی مد نظر قرار می دهند، شخصیت و اخلاق خود آن پزشک می باشد. لذا دانستن اینکه چه ویژگی های شخصیتی در روانشاسان بیشترین اهمیت را دارد می تواند امر مهمی باشد.

 • روانشناس خوب، شنونده خوبی است

بخش زیادی از فرآیند روانشناسی به تخلیه فردی و همینطور بیان رازها باز می گردد. یک مشاور خوب و یا یک دکتر روانشناس خوب، شخصی است که به صحبت های مراجع خود به دقت گوش می دهد. همچنین شواهد را در کنار یکدیگر قرار می دهد. در برخی از مواقع، شنیدن صحبت های مراجعه، خود درمان و حل مسئله است. ممکن است یک مشاور تازه کار این موضوع را نادیده بگیرد. تحقیقات علمی و روانشناسی نشان می دهد که بیان مشکلات و فشارهای فردی، تا میزان زیادی از شدت مشکل و بار روانی ناشی از آن را می کاهد.

 • با شما رابطه حرفه ای برقرار می کند

رابطه صمیمی و احساس خوب یکی از مهم ترین رکن های مشاوره و درمان است. در واقع یک دکتر روانشناس خوب و یا یک مشاور خوب، با شما رابطه ای صمیمی برقرار می کند تا محیطی امن برای بیان مشکلات و همینطور تخلیه هیجانی و عاطفی خود داشته باشید. اگر احساس می کنید صمیمیت و یا احساس امنیت اولیه با روانشناس و مشاور برای شما شکل نگرفت، لازم است در این مورد با درمانگر خود صحبت کنید.

ویژگی های دکتر روانشناس خوب

 • بهترین روانشناس حس خوبی می دهد

شما با دیدن بهترین روانشناس یا مشاور خود باید حس خوبی داشته باشید. البته این بدان معنی نیست که همیشه با حال خوب از اتاق او بیرون بروید. برخی اوقات، حرف های یک روانشناس مانند یک دارو تلخ است. یک دکتر روانشناس خوب یا یک مشاور خوب، خود انسان کاملی نیست! باورهای غلط زیادی در خصوص روانشناسان و مشاوران وجود دارد. این هم یکی دیگر از این باورهاست. اینکه یک دکتر روانشناس خوب و یا یک مشاور خوب، خود باید فردی کامل باشد. این موضوع صحیح نیست. مانند این است که بگوییم یک پزشک قلب، خود نباید دچار ناراحتی قلبی باشد و یا یک متخصص مغز و اعصاب، خود نباید اضطراب و استرس داشته باشد. بهتر است کمالگرایی را کنار بگذاریم و در نظر بگیریم که طرف مقابل ما هم یک انسان است. البته قابل ذکر است که یک دکتر روانشناس خوب خود دارای مشاور و درمانگرانی قوی و زبده است و هر از چند گاهی برای تخلیه عاطفی و مشکلات خود به یک درمانگر مراجعه می کند. روانشناس خوب شما را قضاوت نمی کند

 • یک روانشناس خوب شما را قضاوت نمی کند

او به طور مکرر در مورد احساسات شما و یا رفتارتان، احساس گناه یا خجالت را ایجاد نمی کند. در واقع وقتی شما مورد قضاوت و یا سرزنش قرار بگیرید، سعی در مخفی کردن مشکل می کنید. همچنین ممکن است احساس اضطراب و ترس پیدا کنید. بهترین روانشناس شما را درک می کند و پا به پای شما سعی در رفع مشکل دارد. شرایط فرهنگی و سطح خانوادگی شما را در نظر می گیرد: روانشناسی یک رشته وابسته به فرهنگ است. بدین معنی که یک متخصص خوب فرهنگ شما را در نظر می گیرد. چارچوب های خانوادگی در شمال یک کلان شهر با جنوب آن متفاوت است. حتی در بین قومیت های مخنتلف نیز رسم و رسوم های مختلفی وجود دارد. یک دکتر روانشناس خوب و یا یک مشاور خوب در کلینیک روانشناسی، همواره در حل مسئله، موضوعات فرهنگی و قومیتی را در نظر می گیرد.

 • روانشناس بالینی اصل رازداری را رعایت می کند

مشکلات بسیاری از افراد، با رازهای سر به مهری گره خورده است که تا درباره آنها صحبت نشود، کلید مشکل حل نخواهد شد. یک متخصص روانشناس به شما اطمینان می دهد که اسرار شما محفوظ می مامند. به بیانی دیگر رازداری یکی از ویژگی های بسیار ضروری یک متخصص روانشناس است. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می کند که بیش از یک نفر در جلسه درمانی و یا در فرآیند مشاوره نقش داشته باشند. مثلاً فردی که با همسر خود مراجعه کرده است و یا مادری که فرزند نوجوان خود را به مرکز مشاوره و روانشناسی آورده است. در چنین مواقعی یک متخصص زبده، به افراد اطمینان خاطر می دهد که رازهای آنها هرگز فاش نمی شود و تعهد جدی به اصول رازداری و حفظ اسرار خواهد داشت.

 • بهترین روانشناس، آپدیت و بروز است

یک دکتر روان شناس خوب و یا یک مشاور خوب، امروزی و آپدیت است. او اطلاعات پایه سایر علوم را می داند. حوادث روز را از نظر فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فلسفه، هنر و … را می داند و تحلیل قوی از جامعه و فرهنگ حاضر دارد. همچنین او به طور مداوم باید مطالعه کند و دانش خود را با یافته های جدید در خصوص انسان بروز کند. روانشناسی که چنین اطلاعاتی دارد با مراجعانی از اقشار مختلف جامعه بهتر ارتباط برقرار می کند. و توانایی حل مسئله بالاتری دارد. دنیای امروزه روانشناسی با قدیم متفاوت است. فیلم درمانی، هنر درمانی، تئاتر درمانی، پت درمانی، سکسولوژیست، روانشناسی بر مبنای اخلاق و فلسفه، و بسیاری از جنبه های دیگر نیازمند متخصصان توانمند است.

 • دکتر روانشناس خوب شما را نصیحت نمی کند

یک روانشناس خوب شما را نصیحت نمی کند. هیچ چیز به عنوان نصیحت درمانی وجود ندارد. هر چند میزان زیادی از روانشناسی به وسیله تغییر تفکر فرد و چالش هایی شبیه به این صورت می گیرد ولی برای اینکار از نصیحت و یا صحبت هایی که بارها از مادر و پدر و اقوام خود شنیده اید استفاده نمی شود. پس یک مشاور خوب، نصیحت نمی کند. او به دنبال شناسایی ریشه مشکل و راه حل آن است. به شما کمک می کند تا مشکل را شناسایی کنید و برای حل آن در کنارتان قرار دارد.

 • قضاوت اخلاقی نمی کند

اگر برای مشکل وسواس یا خیانت خود نزد یک روانشناس مراجعه کردید و از مضرات اصراف آب و یا گناه خیانت برایتان صحبت کرد، بدانید که راه را اشتباه آمدید. در واقع یک روانشناس خوب، نقش یک روحانی و یا کشیش را ندارد. او در مورد گناه یا ثواب کارها نظری ندارد و مشکل شما را از نظر علمی و روانشناسی بررسی می کند. جایگاه دین یک جایگاه شخصی و فردی است و یک مشاور خوب، در این موارد نظر مثبت و یا منفی ندارد. در واقع یک روانشناس خوب، شخصی است که در مواجهه با آن شخصیتی علمی را می بینید. هویت مستقلی از مسائل مذهبی دارد و ما بین یک فرد مذهبی و غیر مذهبی، تفاوتی قائل نمی شود.

روانشناس آنلاین

بورد تخصصی روانشناسی بالینی آمریکا (ABCP) می گوید که روانشناسان بالینی باید یک سری صلاحیت های حرفه ای داشته باشند.

این شایستگی ها شامل موارد زیر است:

 • برقراری و حفظ روابط مؤثر با دیگران، از جمله با مراجعان، پزشکان دیگران.
 • روانشناس بالینی همچنین باید عادل باشد، احترام بگذارد، ارتباط برقرار کند و بتواند با تکنیک های رواندرمانی شرایط سخت بالقوه را برطرف کند.
 • درک تفاوت های فردی، تنوع فردی و فرهنگی و درک اینکه این عوامل چگونه بر تفکر افراد تأثیر می گذارند.
 • آگاهی از اصول اخلاقی و حقوقی و بکارگیری آنها.
 • نگرش حرفه ای، احترام به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی.
 • دریافت آموزش و تمرین مداوم و ارزیابی عملکرد خود و تلاش برای بهبود روش های درمانی خود.
 • مطالعه رشته های مختلف علمی که به روانشناسی مربوط می شوند و چگونگی تأثیر آنها در درمان.
 • همکاری با متخصصین دیگر رشته ها و سازمان های مختلف

روانشناس آنلاین

هنگامی که صحبت از حمایت از سلامت روان می شود، درمان آنلاین یک گزینه محبوب است. جای تعجب نیست که ماهیت انعطاف پذیر خدمات و قیمت مقرون به صرفه آن را به گزینه ای جالب برای بسیاری تبدیل کرده است.

همانطور که درمانگران و مشاوران در “دنیای واقعی” می توانند طیف وسیعی از مدارک و مجوزها را داشته باشند، روانشناس آنلاین نیز تخصص و تجربه ی کافی و لازم را کسب کرده و اجازه ی ارائه ی خدمات روان درمانی و مشاوره را دارند. بسیاری از درمانگران حضوری، خدمات آنلاین نیز ارائه می دهند و تفاوتی میان درمانگران حضوری و غیرحضوری یافت نمی شود.

درمانگران آنلاین باید دارای مجوز برای ارائه خدمات حضوری و همچنین درمان آنلاین باشند.

مسائل مورد بررسی در روانشناسی آنلاین

برخی از مواردی که می توان باروانشناس آنلاین به طور موثر درمان کرد عبارتند از:

 • اعتیاد
 • مدیریت خشم
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال دوقطبی
 • افسردگی
 • اختلالات اشتها
 • روابط بین فردی

کاربردی ترین خدمات درمانی آنلاین

در رواندرمانی آنلاین می توان انواع خدمات درمانی را همراه با متخصص مربوطه ارائه کرد.

مشاوره ازدواج آنلاین: 

امروزه بسیاری از زوج ها از خدمات مشاوره ازدواج آنلاین استفاده می کنند تا تعارضات و مسائل موجود در رابطه خود را برطرف کنند. مشاوره ازدواج نوعی روان درمانی است که به زوجین کمک می کند از مسائل یا رفتارهایی که روابط آن ها را به خطر می اندازد آگاه شوند.

مشاوره کودک آنلاین: 

امروزه، مشورت با یک روانشناس کودک آنلاین با توجه به مشغله های کاری زیاد و بیماری همه گیر کرونا، بهترین فرصت برای بهبود وضعیت عاطفی کودکان می باشد. از آنجا که اختلالات عاطفی در کودکان به دلیل انزوای اجتماعی و نداشتن روال عادی افزایش یافته است کودکان در این دوران بیش از هر زمان دیگری نیاز به مراقبت دارند.

روانشناس کودک آنلاین:

روانشناس کودک آنلاین، از کودک درمانی یا مشاوره کودکان که یک رویکرد مبتنی بر شواهد است برای کمک به کودکان در چالش های آنها استفاده می کند. این چالش ها شامل بیماری های روانی، حوادث آسیب زا، از دست دادن اعضای خانواده، احساسات و رفتارهای نابهنجار است.

روانشنان کودک آنلاین، برای کار با کودکان و درک نحوه عملکرد ذهن آنها سال ها تحصیل کرده است و مجوز ارائه خدمات درمانی کودکان را کسب کرده است. این درمان هیچ محدودیت سنی ندارد و همه کودکان نوپا پیش دبستانی گرفته تا نوجوانان دبیرستانی خوش آمدید.

روانشناس کودک، تلاش می کند تا کودک را بدون توجه به سنی که دارد، به مسیر درست سلامت روان هدایت کند. اگر کودکان درمان روانشناختی مورد نیاز خود را دریافت نکنند، ممکن است اثرات منفی رشدی، روحی و احساسی را تجربه کنند.

درک و توضیح احساسات توسط بزرگسالان به دیگران بسیار دشوار است، حال تصور کنید این توضیح برای کودکان تاچه اندازه دشوارتر است. مشاوره روانشناسی می تواند روشنگر مسیر کودکان و نوجوانان باشد.

روانشناس کودک آنلاین

هنگامی که کودکان در شرایط به خصوصی قرار می گیرند و تغییرات خلقی متفاوتی را تجربه می کنند، یک روانشناس کودک مجرب و متخصص می تواند در رفع سریع این مشکلات کمک کننده باشد.

کودکی که هنگام طلاق والدین خود رنج می برد، یک نوجوان افسرده که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می گیرد و موارد زیر از موضوعات رایجی هستند که روانشناس کودک آنلاین مورد بررسی قرار می دهد.

 • تشخیص سلامت روان
 • مرگ یکی از عزیزان
 • سوء استفاده (جنسی، احساسی، جسمی، روانی)
 • اعتیاد در خانواده
 • تجربه یک حادثه آسیب زا
 • نقل مکان به یک شهر جدید
 • رفتن به یک مدرسه جدید
 • طلاق
 • زورگویی

کودکی، دوران مهم زندگی هر فردی می باشد و نقش مهمی در آینده ی فرد ایفا می کند. کودکان مانند بزرگسالان با مشکلات روحی دست و پنجه نرم می کنند و این مشکلات بر عملکرد آن ها در محیط خانه، مدرسه و اجتماع تاثیر منفی می گذارد بنابراین بهتر است از روانشناس کودک آنلاین برای عبور از این نوع مشکلات کمک گرفت.

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=45142

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
 1. مرکز روانشناسی ذهن آرا کمک بزرگی به من و خانواده من کرد
  با تشکر فراوان

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.