چگونگی نگهداری از فرش های دستبافت عتیقه

چگونگی نگهداری از فرش های دستبافت عتیقه
  • امروز : سه شنبه - 18 مرداد - 1401

اخبار اقتصادی امروز : 81

سرخط اخبار اقتصادی

اولین داده تله متری ماهواره خیام به سازمان فضایی ایران ارسال شد صفر تا صد ماهواره بومی خیام؛ از ساخت در ایران تا پرتاب در قزاقستان/چرا ایران خیام را پرتاپ نکرد؟ تخلیه‌وبارگیری ۵۵ میلیون تن کالا در بنادر کشور شاخص کل بورس بازنشسته می‌شود? مبالغ و شرایط پرداخت تسهیلات مسکن قانون جوانی جمعیت اعلام شد قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۵/۱۸؛ طلا گران شد؟ قیمت سکه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید افتتاح حساب گروهی بانکی ممنوع شد حذف بانک مرکزی از نقشه آماری+فیلم مهاجرت نخبگان ایرانی به کشورهای همسایه+فیلم دلیل گرانی گوشت قرمز در بازار اعلام شد تولید هاچ‌بک‌های ارزان‌قیمت و محبوب متوقف می شود؟ فعالیت ۵۸۰۰ دستفروش در پایتخت تصویب آیین‌نامه انتظام‌بخشی شرکت‌های دولتی در هیئت وزیران انتشار ۱۶۴ هزار میلیارد ریال اوراق گام/ کاربرد اوراق گام پس از اصلاح دستورالعمل افزایش یافت قیمت گرم طلا امروز ۱۸ مرداد ۱۴۰۱/ افت قیمت طلا ۱۸ عیار احتیاط برجامی در بازار دلار ایران / پیش بینی قیمت دلار امروز ۱۸ مرداد معاون سازمان فضایی: اولین سیگنال‌ ماهواره خیام ساعت ۱۲ امروز دریافت می‌شود قیمت سکه امامی امروز سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ / کاهش قیمت سکه امامی وقتی اقتصاد ملی از جیب می‌خورد +فیلم اختصاصی|جزئیات همکاری ۴ وزارتخانه در طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد/ مجوز نانوایی در تهران تا ۵ میلیارد تومان معامله می‌شد/ ترمیم ضریب ۱۵ درصدی افزایش تراکنشهای نانوایان در طرح "مهیا" فروش ۲ محصول ایران خودرو بدون قرعه‌کشی قیمت دلار در بازار متشکل ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ / رشد اندک قیمت دلار قیمت سکه و دلار امروز سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ / دلار پیشروی کرد

26

چگونگی نگهداری از فرش های دستبافت عتیقه

  • کد خبر : 220999
  • 10 مرداد 1401 - 2:13
چگونگی نگهداری از فرش های دستبافت عتیقه
فرش های دستبافت، نسبت به فرش های ماشینی به علت حساس بودن بافتشان از ظرافت بیش تری برخوردار می باشند و نگه داری آن ها به تبع کمی سخت تر و بیش تر از سایر فرش ها می باشد. فرش های دستبافت که به صورت عتیقه و یا همان به اصطلاح موزه ای می باشند باید در شرایط بهتر و خاص تر از سایر فرش ها قرار بگیرند. علت این موضوع که گفته می شود فرش های دستبافت عتیقه ای باید در شرایط خاص نگه داری شود زیرا این فرش ها به طور کلی به دلیل نوع الیافت به کار رفته در آن بیشتر در معرض لار و بید قرار می گیرند که لارو بید باعث آسیب رسانی شدید به فرش می شود و به طور کلی می تواند بافت و تار و پود فرش دستبافت عتیقه ای را نابود کند. به همین دلیل شرایط نگه داری این فرش ها باید در مکان هایی باشد که از هر گونه حشره ای تهی باشد و حتی در مواقع مناسب فرش شسته و بیدزدگی شود. برای جلوگیری از بیدزدگی فرش های دستبافت عتیقه ای علاوه بر شست و شو راه حل دیگری هم موجود است که راه حل در ارتباط با پارچه های ضد بید می باشد که این پارچه ها را بر روی فرش ها گذاشته و پهن می شود تا از این موضوع جلوگیری شود و اسیبی به فرش وارد نشود. هم چنین در قالی شویی ها هم بیدزدگی انجام می شود که در صورت بروز این مشکل می توان به قالیشویی معتبر مراجعه کرد.

فرش های عتیقه بیش ار ۱۰۰ سال و یا حتی بیش تر قدمت دارند و دیگر نمونه ی مشابه آن ها وجود ندارد و حتی به علت دستبافت بودن اگر با دقت به این فرش ها توجه شود خطاهایی هم مشاهده می شود که البته این موضوع امری کاملا طبیعی می باشد و هم چنین در اکثر این فرش ها رنگ های قرمز و سفید وجود دارد که این موارد مشخصه هایی هستند که عتیقه بودن فرش های دستباف را تعیین می کند و هم چنین این فرش ها با توجه به قدمتی که دارند و دیگر مشابه آن ها وجود ندارد باید در بهترین شرایط ممکنه نگه داری شوند چرا که به عنوان یادگاری از گذشته می توان نگهداری کرد به همین دلیل بهتر است که در مکان های مخصوص و زیر نظر افراد متخصص قرار بگیرند تا آسیبی به این فرش های ارزشی وارد نشود و بهترین مکان ها هم موزه ها هستند که در شرایط بسیار خاص از فرش های دستبافت عتیقه ای نگه داری می کنند و در صورت مشاهده ی کوچک ترین آسیب به سرعت به برطرف کردن آن می پردازند.

روش های مراقبت از فرش های دستبافت عتیقه

۱- پارچه های ضد بید

همان طور که گفتیم پارچه های ضد بید می توانند بهترین گزینه باشند و نحوه ی نصب آن این گونه است که پس از آن که فرش ها شستند و حتی فرش شسته نشده را به حالت پشت و رو در می اورند و سپس پارچه ی ضد بید را نصب می کنند اما نکته ای که وجود دارد این است که قبل از نصب پارچه ی ضد بید سمپاشی هم صورت می گیرد. با انجام این موارد فرش های دستباف عتیقه کاملا سالم باقی می مانند. این پارچه ها اصلا هزینه ی زیادی ندارند و در صورت نصب آن دیگر نیازی به رفو و بازسازی فرش نمی باشد و تا ۵ سال هم فرش را کاملا سالم نگه می دارد که پس از ۵ سال لازم است که تعویض شوند.

بید و لار در فرش های دستبافت عتیقه

۲- استفاده از رو اندازهای خشک و تمیز

از جمله مواردی وجود دارد که در جهت نگه داری از فرش های دستبافت عتیقه ای استفاده می شود که این موارد شامل استفاده از رو انداز های خشک و تمیز و بدون هیچ گونه گرد و غبار می باشد.

۳- مکان مناسب پهن کردن فرش ها

 فرش های دستبافت عتیقه ای اصلا نباید بر روی سطوحی که گچی یا خاکی هستند پهن شوند، نظافت این نوع فرش ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که در صورت وجود گرد و غبار و الودگی بر روی فرش های دستبافت عتیقه باعث می شود که به عمق تار و پود های فرش نفوذ کنند و آسیب های جدی ای به فرش وارد کنند و از آن جایی که این فرش ها عتیقه هستند و بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارند نسبت به سایر فرش ها مقاومت کم تری از خود نشان می دهند و سریع تر دچار آسیب می شوند.

۴- ترمیم درزهای فرش

مورد دیگر این است که اگر فرش در قسمتی پهن است آن قسمت نباید هیچ گونه درزی داشته باشد و علت این موضوع این است که بید و یا لارو آن بیش تر در این درز ها رشد می کنند، نگه داری این فرش ها در شرایط آب و هوایی شرجی و مرطوب باعث می شود که پشه ها زیاد شوند و با زیاد شدن پشه اطراف فرش بید هایی ایجاد می شود و فرش را دچار آسیب می کند پس بهتر است که فرش در شرایط آب و هوایی کاملا مناسب قرار بگیرد.

۵- شستشو توسط افراد متخصص

شست و شوی فرش های دستبافت عتیقه بهتر است به قالیشویی تجریش سپرده شود و مواد شوینده جهت شستشوی این فرش ها باید خاصیت اسیدی بسیار کمی داشته باشند چرا که در صورت وجود خاصیت اسیدی تار و پود فرش به کل از بین می رود.

۶-  جا به جا کردن فرش

 هرزگاهی بهتر است که فرش جا به جا شود چرا که در صورت استفاده و رفت و آمد فرش دچار سایش می شود و در صورت جا به جا و یا همان به اصطلاح سر و ته کردن فرش باعث می شود که این سایش به طور یکسان در همه جای فرش باشد.

۷- در مکان مناسب پهن شوند

از تماس مستقیم فرش های دستبافت عتیقه با نور خورشید باید به شدت خودداری شود چرا که باعث رنگ رفتگی یا رنگ پریدگی فرش می شود و ظاهر فرش را کهنه می کند که اگر فرش در تماس مستقیم بود حتما توصیه می شود که از رو فرشی استفاده شود تا فرش دچار آسیب نشود.

۸- قرار ندادن وسایل سنگین بر روی فرش

بر روی فرش های دستبافت عتیقه بهتر است که گلدان، میز و یا مبلمان گذاشته نشود چرا که ممکن است فرش در اثر نشت آب های اضافی گلدان یا پایه های مبل در طول زمان کهنه و فرسوده شود.

وسایل سنگین روی فرش های دستبافت عتیقه

این موارد ذکر شده یک سری نکات در رابطه با روش های نگه داری فرش است که باید رعایت شود تا فرش های دستبافت عتیقه تا سال ها باقی بمانند و اسیبی هم به آن ها وارد نشود.

روش شست و شوی فرش های دستبافت عتیقه

شست و شوی فرش های دستبافت عتیقه با توجه به بافت بسیار حساسی که دارند باید بسیار با دقت انجام شود چرا که در صورت ایجاد خطا و اشتباهی در کار فرش آسیبی بسیار جدی می بیند و تخریب می شود.

۱- برای شست و شو حتما باید از مواد شوینده های قلیایی استفاده شود که صابون ها می توانند گزینه ی بسیار مناسبی باشند چرا که صابون ها قلیایی هستند و برای این نوع از فرش ها اسیبی ایجاد نمی کنند و در صورت تشخیص ندادن مواد شوینده و انتخاب شوینده ای اسیدی بهتر است حتما در گوشه ای از فرش تست کنید و حتی در اکثر مواقع مشاهده می کنید پس دادن رنگ وجود دارد و قابل استفاده نخواهد بود. در صورت در دسترس نبودن مواد شوینده از نمک و آب می توان استفاده کرد چرا که همان طور که می دانیم نمک ها از جمله مواد ضد عفونی کننده هستند و ضرری هم برای فرش ها ندارند.

۲- در حین شست و شو استفاده از برس ها مخصوص باید به گونه ای باشد که اسیبی به تار و پود های فرش وارد نکند چرا که این نوع از فرش ها به علت قدمت چند ساله ی شان تار و پودی بسیار حساس داشته و ممکن است در اثر کشیدن نا مناسب برس های شست و شو تخریب شوند.

۳- هم چنین جهت استفاده از آب هنگام شست و شو لازم است که از آب های بدون املاح استفاده شود چرا که املاح آب می تواند به داخل فرش نفوذ کند و در طول زمان فرش را کهنه و فرسوده تر کند پس این مورد باید در حین شست و شو رعایت شود.

۴- هم چنین در برخی مواقع لازم است که فرش های دستبافت عتیقه ای نرم شود که در این زمان برای شست و شو می توان از نرم کننده های مخصوص جهت این کار استفاده کرد تا فرش حالت نرمی را به خود بگیرد.

۵- فرش را پس از شست و شو در جای مناسب باید پهن کرد و از لول کردن آن جدا خودداری شود. چرا که فرش شکسته می شود و برآمدگی هایی بر روی آن ایجاد می شود که به کل فرم و شکل خود را از دست می دهد.

با توجه به تمام این موارد جهت شست و شوی فرش های دستبافت عتیقه ای بهتر است که برای اطمینان بیش تر از نتیجه ی کار فرش ها را برای شست و شو به قالی شویی ها سپرده شود چرا که قالی شویی ها از دستگاه های مخصوص و مواد شوینده های متنوع جهت شست و شو استفاده می کنند و کادری مجرب کار را نظارت می کنند و هم چنین قالی شویی ها در زمینع ی شست و شوی فرش های عتیقه تخصص کامل را دارد و می توانند در بالا ترین کیفیت فرش ها را شست و شو دهند و از همه مهم تر این که قالی شویی ها در خصوص فرش های عتیقه که قدمتی بالا دارند نوعی محلول شیمیایی استفاده می کنند که باعث می شود به طول عمر فرش افزوده شود و فرش حالت اولیه و جلوه ی زیبای خود را تا سال ها حفظ کند.

شستشوی فرش های دستبافت عتیقه

هر چند وقت یکبار باید فرش های عتیقه را شست

فرش های عتیقه همان طور که از اسمشان مشخص است دارای قدمت چند ساله دارند و در طول سال ها تار و پوده آن ها حساس تر از حالت اولیه شان شده است به همین دلیل نسبت به فرش ها دیگر کم تر شسته می شوند تا در اثر شست و شوی زیاد از بین نروند. جارو کشیدن فرش های عتیقه ای و هم چنین گرد گیری کردن این فرش ها می تواند تا سال ها فرش را سالم و تمیز نگه دارد چرا که اگر گرد و غباری بر روی فرش ننشیند فرش کثیف نشده و به همان صورت باقی می ماند اما در برخی شرایط پیش می اید که گرد گیری و جارو کشیدن به صورت مدام انجام نمی شود و در طول سال فرش در اثر جذب گرد و غبار کثیف و الوده می شود که در این زمان نیاز به شست و شو پیدا می کند و باید هم شسته شود تا در اثر الودگی تار و پود های فرش دچار آسیب نشوند. به طور میانگین و تحقیق متخصصان این زمینه بهتر است که فرش های دستبافت عتیقه ای هر ۵ سال یکبار شسته شوند چرا که همان گونه که گفتیم شست و شوی زیاد از حد و استفاده ی زیاد از مواد شوینده فرش را به کل از بین می برد و تخریب می کند. قالی شویی ها هم نسبت به منازل بسیار مجهز تر بوده و در کیفیتی عالی و بدون ذره ای آسیب فرش های دستبافت عتیقه ای را شست و شو می دهند و خشک می کنند که خشک کردن این فرش ها هم در مقایسه با سایر فرش ها کاملا متفاوت می باشد و تجهیزات مخصوصی لازم است که در قالی شویی ها انجام می شود.

اشتباه های رایج مردم در استفاده از فرش دستبافت عتیقه

به طور کلی فرش های عتیقه ای بهتر است در خانه نگه داری و یا حتی استفاده نشوند چرا که در منازل خطراتی و یا حتی اشتباهاتی وجود دارد که می تواند این فرش های حساس را با آسیب و مشکل رو به رو کند. به عنوان مثال حیوانات خانگی از جمله خطراتی است که ممکن است به فرش اسیب وارد کند و هم چنین در برخی مواقع که فرش ها دقیقا زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار می گیرند که این مورد باعث پوسیدگی و رنگ پریدگی فرش های عتیقه می شود. هم چنین مورد بعدی این که وسایل سنگینی که بر روی این فرش ها قرار می گیرد باعث می شود در طول سال تار و پود فرش اسیب ببیند. مورد دیگر این که فرش های دستبافت عتیقه ای نسبت به فرش های دیگر بیش تر دچار بید زدگی می شود به همین دلیل در منازل هم ممکن است این اتفاق پیش آید و فرش توسط بید تخریب شود به همین دلایل است که گفته می شود فرش های دستبافت عتیقه ای در مکان های مخصوصی با شرایط خاص نگه داری شوند تا هیچ کدام از خطرات تهدید کننده ای که نام بردیم برای این نوع فرش ها پیش نیاید و فرش دچار تخریب و آسیب نشود.

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=220999

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 0
📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.