خبر " زد و خورد دهه شصتی‌ها با هشتادی‌ها به جاهای باریک کشید " | اقتصاد آفرین

خبر " زد و خورد دهه شصتی‌ها با هشتادی‌ها به جاهای باریک کشید " | اقتصاد آفرین
  • امروز : پنج شنبه - 4 مرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید ممنوعیت تردد در این مناطق تهران فردا ۴ مرداد گرمای هوا به دلار و سکه هم رسید شعب منتخب بانک صادرات ایران در روز تعطیل پنجشنبه فعال هستند ساعت کار ادارات زنجان کاهش یافت؟ فوری / تعطیلی شنبه ۶ مرداد عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید افزایش واردات برق | گرما جهنمی شد جهان خواستار انتقال به انرژی سبز عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید آمار عملکرد بازار بیمه در سه ماهه اول سال ۱۴۰۳ عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید


1
زد و خورد دهه شصتی‌ها با هشتادی‌ها به جاهای باریک کشید
  • کد خبر : 457395
  • 09 تیر 1403
زد و خورد دهه شصتی‌ها با هشتادی‌ها به جاهای باریک کشید

برترین‌ها: یکی از سوژه‌هایی که برای کاربران شبکه‌های اجتماعی همواره مثل آتش زیر خاکستر می‌ماند، مساله اختلاف نسل‌هاست. صدرا محقق، روزنامه‌نگار درباره اختلاف نظر نسل زد و احتمالا آلفا با دهه ششصتی‌ها می‌نویسد: “قضاوت و انتقادهای تند نسل جدید نسبت به دهه شصتی‌ها از جدل‌های جدی جامعه ایران در سال‌های پیش رو خواهد بود. نشانه‌های این […]

برترین‌ها: یکی از سوژه‌هایی که برای کاربران شبکه‌های اجتماعی همواره مثل آتش زیر خاکستر می‌ماند، مساله اختلاف نسل‌هاست. صدرا محقق، روزنامه‌نگار درباره اختلاف نظر نسل زد و احتمالا آلفا با دهه ششصتی‌ها می‌نویسد: “قضاوت و انتقادهای تند نسل جدید نسبت به دهه شصتی‌ها از جدل‌های جدی جامعه ایران در سال‌های پیش رو خواهد بود. نشانه‌های این تعارض هم مدتیه شروع شده. محور اصلی دعوا، جدا از درست یا غلط بودنش، اینه که نسل جدید، متولدین دهه ۶۰ رو از در خیلی از مسائل مقصر می‌دونند.”

خب دهه شصتی‌ها کودکی را با رنگ و بوی جنگ و بازسازی جامعه گذراندند. آن‌ها با فضایی محدودتر زندگی را به چهارمین دهه زندگی رساندند. شور سیاسی داشتند، سنتی را به اندازه پاپ گوش دادند، پوسترهای عابدزاده، دایی و شاهرودی به دیوار اتاقشان بود، کلاه‌قرمزی و قرمز را در سینما دیده‌اند و کلی تجربه دیگر. اتفاقاتی که شاید برای نسل بعد، تر و تازه به نظر نمی‌رسد اما خب شصتی‌ها هنوز هم احتمالا با هشت آذر و دوم خرداد زندگی را می‌گذرانند. 

تقابل دهه شصتی‌ها و نسل زد

در ادامه به سراغ نظراتی می‌رویم که در باب این مساله بیان شده. عده‌ای به سرزنش نسل زد برآمدند و عده‌ی هم منتقد سفت و سخت شصتی‌ها هستند. با ما همراه باشید.

داوود نوشته: مهمترین کنش نسل جدید، لایک کردن تتلو و کی‌پاپ بوده.

حسین: طبق تجربه و برخوردی که داشتم: نسل جدید عموما به هیپی بودن گرایش دارن. الان کول بودن حول مسائلی مثل تتو و … می‌چرخه.

مهدیس هم به نسل تازه انتقاد دارد: گیر دادن به دهه شصتی‌ها و متهم کردنشون به داشتن نقش خیلی موثر یا متفاوتی نسبت به نسل‌های قبل یا حتی بعدشون، نشون‌دهنده عمق ناآگاهی اون فرد یا افراد از جنبه‌های تاریخی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایرانه و البته حس خودبزرگ‌بینی و مرکز جهان بودن نسل‌های تازه.

پرسش تازه درباره تفاوت آگاهی نسل‌ها

صدرا محقق پس از بازخوردها نوشت: تو بحث‌های مرتبط بعضی‌ها نسل جدید رو «بی‌سواد، کتاب‌نخون، بی‌اطلاع از جامعه، بی‌شعور و…» می‌دونن. در حالی‌که این نسل به این دلیل ساده که دسترسی آسان‌تر و بی‌نهایت گسترده‌تری به منابع کسب آگاهی داشتن و دارن به‌وضوح از نسل‌های دیگه در این سن آگاه‌ترن و اگر ما متوجه نوع و حجم آگاهی‌شون نمی‌شیم – یا قبولش نداریم – دلیلش صرفاً معیارهای متفاوت‌مونه. نسل ما معیار باسوادی رو صرفاً کتاب خوندن می‌دونه. اما آیا آگاهی به دست اومده از دیدن هزاران فیلم و انیمه‌ی بی‌نظیر، وب‌گردی، دیدن یوتوب‌ و چرخیدن در سوشال‌مدیا آگاهی نیست؟

و حالا پاسخ‌ها:

مرجان: درست فک می‌کنن. البته سن هر چقدر که به سمت دورتر میره این بی‌سوادی بیشتر میشه. مثلا فاصله پیش از ۶۵ و و ۶۰ بازهم با شصت زیاده. بیشتر نسل شصت تا ۶۳، ۶۴ نه فکری دارن از خودشون و نه حرفی. فقط اذیتشون نکنید. 

علی در مخالفت با مرجان: هشتادی‌ها بچه زرنگن که وقتی یه سری مسائل مشخص شده تازه اومدن قضاوت میکنن‌. خارج بودن از وضعیت اجتماعی و سیاسی‌ای که دهه شصتی‌ها تجربه کردن، بسیار سخت بود. حتی دهه ۸۰ و ۷۰ با سن کم‌شون تو اتفاقات دهه هشتاد می‌تونستن کنشگری داشته باشن. 

مزدک: اصلا این چیزی که می‌گید فراگیر نیست، هرکسی بر مبنای زمینه‌ای که براش فراهم شده کنش نشون میده، اینها چون تجربه گذشته را دیدند با نگاهی رادیکال به گذشته و هرچیزی که باعث تثبیتش شده نگاه می‌کنند.

حدیث اما از زاویه‌ای دیگر می‌بیند: به جای تایید بهشون توضیح بدید که اگه الان دختر نوجوان می‌تونه به خودش برسه و لباس دلخواه می‌پوشه، اگر الان پسر نوجوان می‌ره سراغ علاقه‌ی کاری و تحصیلی خودش، به خاطر اینه که در گذر ازین حال رو همین دهه شصتی ها کشیدن.

مهدیار: تفاوت دونسل عادیه ولی تعطیلی عقل و شتابزدگی، عادی نیست. شصتی‌ها خیلی کارها رو میخواستن بکنن که نتونستن. نسل زد هم‌ اتفاقا همین راه رو رفت. فقط کافیه با دید باز ببینیم.

امیر: نکته مهم‌ترش اینه که جمعیت دهه شصتی‌ها بسیار زیاده و وارد سن محافظه‌کاری هم شدند و در هر اتفاقی در سالیان آتی شاهد شکاف سنی عجیبی خواهیم بود.

و رویا به عنوان یک دهه هفتادی: ولی ما دهه هفتادی‌ها میدونیم شصتی‌ها هم مثل خودمون هستنن. مشکل از نسلهای قبل‌تره. کوتاه هم نمیان.

پ

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=457395

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 0
📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.