چرا کود دهی برای هر گیاهی حیاتی است؟ + ۵ نوع کود NPK معجزه آسا و دلایل نیاز به آن ها

چرا کود دهی برای هر گیاهی حیاتی است؟ + ۵ نوع کود NPK معجزه آسا و دلایل نیاز به آن ها
  • امروز : چهارشنبه - 5 آبان - 1400

اخبار اقتصادی امروز : 235

سرخط اخبار اقتصادی

نشست وزیر صمت با رئیس سازمان بازرسی/ حل برخی از مسائل موجود در قالب پروژه‌های بازآفرینی وزارت صمت مدیر عامل جدید شستا منصوب شد + بیوگرافی واکنش پدافند غیرعامل به حمله سایبری اخیر: آسیب‌پذیری شرکت توزیع سوخت اطلاع داده شده بود درخواست عشقی از فاطمی امین: قیمت گذاری دستوری خودرو را لغو کنید فردا؛ قرعه کشی بزرگ محصولات سایپا برای حذف بانکداری ربوی چاره‌ای جز ادغام بانک‌های خصوصی نداریم بورس به تعادل رسید +اینفو وعده‌های خودرویی وزیر صمت محقق می‌شود؟ تولیدکننده لوازم خانگی: هزینه تولید بالا رفته، دولت مانع تغییر قیمت نشود رشد شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته نخست آبان بازار خودرو بر مدار رکود زاکانی حکم جدید زد/ مریم اردبیلی کیست؟ جزئیات نامه مهم رئیس سازمان بورس به وزیر صمت راه حل پرفسور درخشان برای نقدینگی و تورم؛ تاسیس بانک ملی اسلامی از تجمیع بانک‌های خصوصی اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت امروز ۱۴۰۰/۰۸/۰۵ فروشنده و خریدار خودرو دست از معامله کشیدند پیش بینی روند بازار ارز در کوتاه مدت بزودی جایگاه‌های سوخت را به حالت عادی باز می گردد / آغاز صادرات نفت و گاز از هفته آینده / سهمیه کارت سوخت محفوظ است واکنش وزیر نفت به احتمال گران شدن نرخ بنزین بیت کوین تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر می‌کند آخرین قیمت درهم در بازار (۵ آبان) رستم قاسمی بیمار است؟ بورس تهران ۹ هزار واحد رشد کرد/ ۳ نماد سبز بازار وزیر نفت: بنزین هست اما ۳ هزار تومان! + فیلم

23
کودهای ان پی کا متناسب با نیاز و شرایط گیاه درغلظتهای متفاوت قابل استفاده است.

چرا کود دهی برای هر گیاهی حیاتی است؟ + ۵ نوع کود NPK معجزه آسا و دلایل نیاز به آن ها

  • کد خبر : 20677
  • ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۲:۳۷
چرا کود دهی برای هر گیاهی حیاتی است؟ + ۵ نوع کود NPK معجزه آسا و دلایل نیاز به آن ها
آرمان بذر سپاهان وارد کننده و تولید انواع مختلف کود ارگانیک (هیومیک اسید، فولویک اسید، عصاره جلبک دریایی، آمینو اسید) و کود شیمیایی (کود NPK)

کارشناسان و تولیدکنندگان کودهای کشاورزی، با دقت و حساسیت زیاد اقدام به تولید کود ارگانیک و کودهای شیمیای از جمله کودهای ان پ کا درغلظتهای متفاوت نمودند. درصد عناصر کودهای ان پ کا معمولا پایین است و قسمت اعظم حجم را مواد دیگری به غیر از عناصرفوق تشکیل می دهند. کودهای ان پ کا را با درصد ازت، اکسید فسفر و اکسید پتاسیم ذکر می کنند. از جمله این کودها کود سه بیست ۲۰-۲۰-۲۰ شرکت آرمان بذر سپاهان است که علاوه برتامین کود ان پ کا مورد نیاز گیاه با داشتن مواد مغذی متوازن میکرو به فرم کلاته باعث ایجاد مقاومت قابل توجهی در برابر شرایط تنش محیطی در محصولات میشود.

از انواع دیگر کودهای ان پ کا کود ۳۶-۱۲-۱۲ با به همراه داشتن عناصر ریزمغذی که در گیاه باعث جذب سریع مواد و عناصر مورد نیاز گیاه می شوند و خصوصا در زمان میوه دهی و دوره رشدزایشی گیاه که احتمال کمبود پتاسیم و همچنین کمبود فسفر در گیاه زیاد است بسیار کارامد و مفید است.

یا کود ان پ کا ۳۰-۵-۱۵ نیز که با دارا بودن درصد بالای پتاسیم مانند قبلی علی رغم کارایی در زمان رشد رویشی و میوه دهی در بهبود خاصیت انبارداری و افزایش مقاومت گیاه در برابرآفات و بیماریها، توسط کشاورزان و مصرف کنندگان مورد توجه و استقبال زیادی قرارگرفته است. نوع دیگر کود ان پ کا و در واقع غلظت دیگری که بسیار کاربردی و بسیار تاثیرگذار در کمیت و کیفیت محصولات است کود ان پ کا ۴۵-۵-۵ است. که در مراحل نهایی رشد گیاه با بهبود رنگ و طعم و کیفیت محصول و همچنین با به همراه داشتن آمینواسید و فولویک اسید باعث ایجاد مقاومت گیاه در تنشهای محیطی و افزایش چشمگیر کیفیت و کمیت محصولات و ترغیب مصرف کنندگان به استفاده ازاین محصولات شده است.

از کودهای ان پ کا ی دیگر که درسالهای اخیر بسیاری از کشاورزان بسیار از این کود استفاده می کنند کود ان پ کا ۵-۱۰- ۳۰ است که این کود درطول دوره رشد محصول خصوصا در مراحل ابتدایی آن استفاده می شود و همچنین به خاطر همراه داشتن میکروالمنتهایی نظیر آهن، روی، بور، منگنز و مولیبدن به صورت کلاته تمام عناصر مورد نیاز گیاه را تامین می کند و با توجه به قابل حل بودن آن در آب در هنگام کود آبیاری نازلها دچار گرفتگی و مسدود شدن نمی شود.

بسیاری از کودهای ان پ کا چه به صورت پودری و چه به صورت مایع در تمام محصولات شامل محصولات زراعی، باغی و گلخانه ای مورد استفاده قرار میگیرد، که میتوان آنها را شرکت آرامان بذر سپاهان تهیه کرد.

ضرورت تک تک این عناصر چیست؟

  • نیتروژن:

ازت در ساختمان سلول گیاهی به صورت پروتئین، اسیدهای نوکلئیک و کلروفیل شرکت دارد.

واکنش گیاه نسبت به نیتروژن به صورت:

۱.افزایش رشد سبزینه

۲.رشد و توسعه متعادل گیاه

۳.افزایش درشدت رنگ سبز برگها

۴.افزایش میزان پروتئین های گیاهی

۵.افزایش تولید میوه و دانه

کمبود نیتروژن در خاک و متعاقبا در گیاه باعث رنگ پریدگی و زرد شدن برگها و همچنین کوچک شدن آنها وکم شدن تعداد ساقه ها و کوچک شدن گلها و کاهش کیفیت و کمی گیاه می گردد. چون حرکت نیتروژن در گیاه سریع است و از برگهای پیرتر شروع به حرکت کرده و به برگهای جوانتر و گلها و میوه ها می رود در صورت کمبود آن ابتدا برگهای مسن برای تامین بقیه اندامها ازت خود را سریع از دست می دهد.

  • فسفر:

فسفردرساختمان سلولی و در بسیاری از فعالیت های حیاتی و از جمله ذخیره و انتقال انرژی شیمیایی دخالت دارد. فسفر باعث تسریع در رشد و رسیدگی محصول گشته و کیفیت مصرفی بافتهای سبزینه ای را افزایش می دهد. فسفر به راحتی در گیاه انتقال می یابد وجهت حرکت آن به سمت اندامهای جوان و در حال رشد می باشد. در صورت نقص فسفر در گیاه، انتقال فسفر از برگهای مسن به سوی برگهای جوان، میوه و دانه انجام می شود.

علائم کمبود فسفر در گیاه اختصاصی نیستند ولی علائم کلی زیر ممکن است مشاهده شوند:

۱.رشد ساقه و ریشه به شدت در کمبود فسفر نقصان می یابد.

۲.کمبود فسفر در گیاه باعث رشد ساقه مستقیم و باریک شدن آن می شود.

۴.در مواجه با کمبود فسفر برگهای مسن به سرعت می ریزند.

۵.کاهش تعداد گلها نیز از علائم دیگر کمبود فسفر می باشد.

۶.بازشدن برگها و جوانه ها در بهار به تاخیر می افتد.

۷.در صورت کمبود فسفر برگها ارغوانی گشته و یا روی آنها لکه های آبی مایل به سبز که دارای مراکز ارغوانی یا قهوه ای هستند به وجود می آیند.

۸.کناره برگها قرمز، ارغوانی یا قهوه ای می شود.

گیاهان نسبت به کمبود فسفر قابل جذب در خاک عکس العمل های متفاوتی نشان می هند. به طور کلی گیاهان جوان به فسفر بیشتری نسبت به گیاهان مسن نیاز دارند. به علاوه توسعه ریشه در مراحل اولیه رشد محدودتر بوده و تراکم فسفر قابل جذب بیشتری در ناحیه ی توزیع ریشه ضرورت دارد. گیاهان ظرفیت زیادی برای جذب و ذخیره فسفر دارند. گفته شده است که ۵۰ درصد فسفر مورد نیاز گیاه طی دوره ای حدود ۲۰ درصد اولیه رشد جذب می گردد. کمبود فسفر در خاکهای قلیایی توسط کلسیم و منیزیم و در خاکهای اسیدی توسط آهن و آلومینیوم تثبیت و غیر قابل جذب می گردد. قسمتی از فسفری که به خاک داده می شود، حتی در پی اچ شش تا شش و نیم که حداکثرمحلول بودن فسفر را داریم به سرعت تثبیت می گردد و از دسترس گیاه خارج می شود. قسمتی از فسفر تثبیت شده به تدریج آزاد و در اختیار گیاه قرار می گیرد. به علت تثبیت سریع فسفر و محدودیت حرکت آن است که خطر شسته شدن این عنصر در خاک های زراعی وجود ندارد. بنابراین بسیاری از کودهای شیمیایی و ارگانیک حاوی درصد بالای فسفر برای مدت طولانی قابل استفاده و کاملا اقتصادی است.

  • پتاسیم :

پتاسیم در سنتز و انتقال کربوهیدراتها و به طور کلی مصرف گازگربنیک موثر است و برای تشکیل دیواره ضخیم سلولی ضرورت دارد. جذب آب و تعادل جذب عناصر به کفایت پتاسیم در سلول ها نیاز دارد. پتاسیم کیفیت محصول را بالا می برد، راندمان فتوسنتز را افزایش می دهد و مقاومت گیاه را در برابر بعضی از امراض افزایش می دهد. پتاسیم برای تشکیل دانه حجیم و ساقه مقاوم در غلات ضروری می باشد.

پتاسیم به سهولت درگیاه حرکت نموده و مقدار زیادی از آن در بافتهای جوان و در حال رشد دیده می شود.

نقص پتاسیم در گیاه و خاک خاک علائم زیر را در گیاه ایجاد می کند:

۱.در کمبود پتاسیم با کندشدن رشد گیاه و کوتاه ماندن آن روبه رومی شویم.

۲.کمبود پتاسیم باعث می شود کناره برگها به خصوص در برگهای مسن، قهوه ای شده و یا علائم سوختگی را نشان دهد.

۳.ساقه ها ضعیف می شوند.

۴.میوه ها و دانه ها درهنگام کمبود پتاسیم کوچک و چروکیده می باشد.

۵.لکه های سفید رنگی در کناره برگهای شبدرها و یونجه ها دیده می شوند. کمبود پتاسیم در نواحی پر باران (خاکهای اسیدی)، خاکهای آلی و شنی دیده می شود. هوموس خاک به عنوان منبع پتاسیم مورد نیاز گیاه محسوب نمی گردد.

پتاسیم بیشتربه صورت کا مثبت در خاک یافت شده و به همین صورت جذب گیاه می گردد.

کا مثبت جذب کلوئیدهای خاک می شود و تا حدی از شسته شدن مصون است. اما بارندگی مداوم منجر به شسته شدن تدریجی کا مثبت گشته و کمبود آن را در خاک باعث می گردد. مقداری از کا مثبت توسط ذرات رس به ویژه ورمی کولایت تثبیت می شود که به آهستگی به صورت قابل جذب گیاه در می آید. مقدار پتاسیم آزاد شده ازمینرالهای خاکهای رسی نواحی خشک بیش از مقدار پتاسیم شسته شده توسط آبیاری می باشد. به همین جهت کمبود پتاسیم درخاکهای نواحی خشک کمتردیده می شود. درنتیجه شسته شدن پتاسیم و همچنین کلسیم و منیزیم از خاکهای نواحی پر باران است که پی اچ خاک این نواحی اسیدی است و کمبود عناصر فوق در آنها دیده می شود. به خاطر همین اساسا در مناطق مرطوب از کودهایی مانند کود شیمیایی سولفات پتاسیم ۵۲-۰-۰ آرمان بذرسپاهان که دارای درصد بالا و قابل جذب پتاسیم می باشد استفاده می شود.

طی آزمایشی در چین محققان کمبود ان پ کا را در روند تغییر شرایط تنش تغذیه ای متفاوت در گیاه برنج قرار دادند و خصوصیات آن را بر اساس مقدار میانگین و توابع منطقه ای بررسی کردند نتایج این تحقیق نشان داده که کمبود نیتروژن باعث کاهش رشد و کمبود فسفر و کمبود پتاسیم باعث افزایش سرعت پیری می شود و این علائم در برگها باتغییر رنگ مشخص میشود و تشخیص زود هنگام و استفاده از کودهای مناسب در جلوگیری از خسارت بسیار موثر خواهد بود. در واقع خرید کود شیمیایی و ارگانیک مورد استفاده توسط کشاورزان خصوصا در ترکیباتی نظیر کودهای ان پ کا می تواند برای دریافت نتیجه ی کمی و کیفی محصول سرنوشت ساز باشد.

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=20677

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
  1. اعداد موجود بر روی بسته‌بندی کود NPK به چه معنا هستند؟ و NPK چه اهمیتی دارد؟

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.