خاک خوب برای کاشت و پرورش نهال زردآلو، آلو و شلیل

خاک خوب برای کاشت و پرورش نهال زردآلو، آلو و شلیل
  • امروز : چهارشنبه - 30 خرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

از «تولید نهال و نشاء خاویار گیاهی برای جلوگیری از ریزگرد در کشور» تا «بومی‌سازی دستگاه اسکن دقیق زیرسطح زمین» نگرانی ایرباس از تنش بین اتحادیه اروپا و چین ریال دیجیتال در ایران جای پول کاغذی و کارت بانکی را گرفت فولاد خوزستان، عالی‌ترین نشان رعایت حقوق مصرف‌کنندگان را دریافت کرد میزان فروش فولاد امیرکبیر کاشان در دو ماه اول ۱۴۰۳ محکومیت دو میلیاردی ذوب آهن با شکایت یک بازیکن ستاره فولاد هرمزگان به پالایش نفت بندرعباس پیوست اولین خروج پول از صندوق‌های طلا پس از مدت‌ها وضعیت قرمز در بازارها/ پرده‌برداری بانک‌مرکزی از رمز ارز قانونی ریزش ناگهانی بیت‌کوین: قیمت بزرگ‌ترین ارز دیجیتال تا چه سطحی افت پیدا می‌کند؟ بده‌بستان تراز تجاری و نرخ ارزش تغییر قیمت طلا پس از انتشار داده‌های اقتصادی جدید آمریکا هشدار نارنجی برای تهران| رگبار و تندباد در راه است قیمت تیرآهن امروز ‌سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳+ جدول پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا چه تاثیری روی بیت‌کوین دارد؟ ریال دیجیتال از تیرماه عملیاتی می‌شود موفقیت ایران در مهندسی معکوس موتور جت هواپیمای مسافربری هشدارطغیان رودخانه‌ها، لغزندگی جاده‌ها و احتمال ریزش سنگ در ۵ استان مقاومت طلا با وجود اظهارات مقامات فدرال رزرو سلب اختیار از وزارت راه و شهرسازی در کنترل نرخ بلیت هواپیما افزایش دما در بیشتر مناطق کشور ساماندهی خرید و فروش بلیط پروازهای فرودگاه آبادان| دست فروشندگان غیرمجاز بلیط در شلمچه کوتاه می‌شود پس از ۴ سال کم بارشی؛ بارش‌های کشور نرمال شد صندوق های درآمد ثابت مناسب این افراد است!


25
برتر نهال | خرید نهال از بهترین نهالستان
خاک خوب برای کاشت و پرورش نهال زردآلو، آلو و شلیل
  • کد خبر : 350426
  • 16 مرداد 1402
خاک خوب برای کاشت و پرورش نهال زردآلو، آلو و شلیل
مناسب بودن شرایط خاک می­تواند اتفاقات بسیار خوب را برای باغداران رقم بزند

قلب تپنده‌ی درختان نه برگ آنها است، نه ریشه و نه ساقه‌ی آنها، بلکه قلب تپنده‌ی درختان خاکی است که در آن رشد کرده و پا می­گیرند، مناسب بودن شرایط خاک می­تواند اتفاقات بسیار خوب را برای باغداران رقم بزند و در این خبر نامه قصد داریم شما را با شرایط مناسب خاک برای کاشت و پرورش درختان هسته داری مانند زردآلو، آلو و شلیل آشنا کنیم.

انجام آزمایش تجزیه‌ی خاک پیش از کاشت نهال هسته داران

همانطور که پیش­تر نیز گفتیم خاک به عنوان قلب تپنده‌ی گیاهان و درختان عمل کرده و مناسب بودن شرایط آن می­تواند منجر به رشد و باردهی درختان میوه شود بنابراین توصیه می­شود پیش از اقدام به خرید نهال زردآلو، آلو و شلیل در درجه‌ی اول از خاک زمین مورد نظر خود یک آزمایش تجزیه‌ی خاک تهیه کنید تا تمام خصوصیات مهی که خاک باید در زمان کاشت نهال داشته باشد روشن شود.

با انجام این آزمایش می­توانید بفهمید که آیا در مورد تمام فاکتورهای ضروری خاک مانند اسیدیته و بافت خاک آیا شرایط مساعدی دارید و یا اینکه برای مساعد کردن شرایط باید اقداما خاصی انجام دهید؟به عنوان مثال ممکن است مجبور باشید با انجام اقدامات خاصی شوری خاک و یا اسیدیته‌ی خاک را تغییر دهید و یا اینکه بافت خاک را برای کاشت مناسب کنید.

رایج­ترین کاری که قبل از کاشت نهال آلو انجام می­شود مناسب سازی میزان عناصر غذایی موجود در خاک است که با اضافه کردن کود انجام می شود اما این مورد نیز نباید به صورت چشم بسته و بدون انجام آزمایش انجام شود.

خبر خوب اینکه مشاوران فروش نهال زردآلو، آلو و شلیل در برخی از نهالستان­های معتبر مانند برتر نهال به شما به صورت رایگان مشاوره می­دهند تا بتوانید به بهترین شکل شرایط خاک زمین مورد نظر خود را برای کاشت این درختان مساعد کنید.

اسیدیته‌ی مناسب خاک برای کاشت هسته داران

اولین فاکتوری که در نتیجه‌ی آزمایش تجزیه‌ی خاک به آن توجه می­شود اسیدیته‌ی خاک است، اسیدیته‌ی خاک در صورت مساعد نبودن می­تواند مانع از جذب برخی از عناصر توسط درختان شود، به عنوان مثال عنصر آهن در اسیدیته‌ی قلیایی جذب نشده و حتی با وجود اینکه عنصر در خاک وجود دارد اما درختان کمبود آن را به شدت نشان می­دهند.

اسیدیته‌ی خاک برای کاشت نهال هسته دارانی مانند زردآلو، آلو و شلیل بهتر است خنثی تا کمی اسیدید باشد، اسیدیته‌ی ۶ و نیم تا ۷ می­تواند مناسب ترین اسیدیته برای کاشت نهال این درختان میوه باشد و در صورتی که اسیدی­تر و یا قلیایی­تر بود نیاز به اصلاح دارد.

مطالب مهم:

https://bartarnahal.ir/%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%88%D8%B1/

بافت خاک مناسب برای کاشت نهال هسته داران

بافت خاک مناسب برای کاشت هسته داران علاوه بر تامین استقرار بهتر ریشه می­تواند تامین آب کافی و نیاز آبی درختان در فواصل مشخص را تضمین کند، خاکی که بافت رسی و یا شنی داشته باشد باعث می­شود درخت دچار تنش خشکی شود و به ویژه در سال­های آتی که درخت به باردهی می­رسد آب کافی را برای ریشه تامین نمی­کند.

میزان شوری قابل قبول در خاک برای کاشت هسته داران

بهترین بافت خاک برای کاشت درختان هسته داری مانند زردآلو، آلو و شلیل خاک با بافت لومی است و بهتر است خاک زمین مورد نظر خود را با اضافه کردن کودهای دامی و یا خاک با بافت مناسب به این نوع بافت سوق دهید.

میزان مواد آلی مناسب در خاک برای کاشت هسته داران

مواد آلی موجود در خاک می­تواند تضمین کننده‌ی رشد و باردهی بهتر درختان میوه‌ی هسته دار در سال­های آتی باشد، در این خصوص وجود مواد آلی می­تواند عنصرهای نیتروژن و فسفر کافی برای رشد و باردهی درخت را در طولانی مدت تامین کند.

تامین طولانی مدت عناصر ضروری برای رشد و باردهی درختان از ویژگی­های مهم مواد آلی است چرا که تجزیه‌ی آنها در خاک زمان بر بوده و عناصر ضروری را به تدریج آزاد کرده و در اختیار ریشه‌ی درختان قرار می­دهد، کمبود مواد آلی در خاک را می­توانید با اضافه کردن کود دامی کاملا پوسیده مانند کود گوسفندی و یا گاوی کاملا پوسیده جبران کنید.

قابلیت نگهداری آب در خاک برای کاشت هسته داران

قابلیت نگهداری آب درخاک به وسیله‌ی بافت خاک تعیین می­شود و در صورتی که بافت خاک لومی باش بیشترین زمان نگهداری آب را خواهد داشت، در خاک با بافت سبک و یا سنگین مدت زمان نگهداری آب در خاک بسیار پایین بوده و باغداران مجبورند برای تامین آب کافی در زمان رشد و باردهی درختان دور آبیاری را کوتاه کنند اما باز هم نیاز آبی آنها تامین نمی­شود.

افزایش قابلیت نگهداری آب در خاک و در اطراف ریشه با استفاده از کود دامی کاملا پوسیده نیز امکان پذیر بوده و با استفاده از کود دامی کاملا پوسیده می­توانید دور آبیاری را طولانی­تر کنید.

عناصر غذایی مورد نیاز در خاک برای کاشت هسته داران

همانطور که شما هم به خوبی می­دانید تامین عناصر غذایی مورد نیاز درختان هسته دار در رشد و باردهی آنها تاثیر بسزایی داشته و بنابراین شما می­توانید با توجه به نتیجه‌ی آزمایش تجزیه‌ی خاک هر عنصری که کمبود آن در خاک وجود دارد به صورت کود شیمایی در ترکیب با کود دامی پوسیده در زمان کاشت مورد استفاده قرار دهید.

بنابراین آزمایش تجزیه‌ی خاک کمک بسیاری به شما در راستای تامین عناصر غذایی مورد نیاز می­کند و در واقع از استفاده‌ی بیش از اندازه‌ی برخی از عناصر جلوگیری می­کند.

میزان شوری قابل قبول در خاک برای کاشت هسته داران

شوری خاک از یک سو به رشد درختان هسته دار کمک می­کند چرا که سدیم را برای درختان تامین می­کند و از سویی مانع رشد آنها می­شود، توصیه می­شود شوری خاک در مورد کاشت درختان هسته دار از ۴ تجاوز نکند و در صورتی که در آزمایش خاک شما شوری بالاتر از ۴ بود باید نسبت به رفع و کاهش شوری اقدام کنید.

اقداماتی که برای کاهش شوری انجام می­شود تاثیر زیادی در کاهش شوری نداشته و بنابراین خاک­های خیلی شور به درد کاشتن درختان هسته ار نمی­خورند، برای اینگونه خاک­ها باید به دنبال درختان مقاوم به شوری باشید.

میزان شوری قابل قبول در خاک برای کاشت هسته داران

کلام آخر

در مورد تمام شرایط خاکی که برا کاشت درختان هسته دار ذکر کردیم دانستید که انجام آزمایش تجزیه‌ی خاک تا چه اندازه اهمیت دارد و بنابراین انجام این آزمایش اولین اقدامی است که باید در راستای احداث باغ انجام دهید، مساعد کردن شرایط خاک ممکن است برای شما دشوار باشد و ندانید چه کاری را باید انجام دهید.برای انجام این کار می­توانید با مشاوران حاضر در نهالستان­ها در تماس باشید و تمام سوالات خود از قبیل قیمت نهال زردآلو، آلو و شلیل و همچنین نحوه‌ی اصلاح شرایط خاک برای کاشت این درختان را بپرسید.

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

تماس با برتر نهال:  ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=350426

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
  1. پیدا کردن خاک خوب برای کاشت سخت شده، ممنون که یک جای معتبر معرفی کردید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.