بهترین عسل ارگانیک ایران کدام است + نکات مهم هنگام خرید

بهترین عسل ارگانیک ایران کدام است + نکات مهم هنگام خرید
  • امروز : پنج شنبه - 4 مرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید چگونه با ۱۰ سال سابقه بازنشسته شویم؟ + شرط عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید


18
روستایی | فروشگاه آنلاین محصولات طبیعی و روستایی
بهترین عسل ارگانیک ایران کدام است + نکات مهم هنگام خرید
  • کد خبر : 458265
  • 16 تیر 1403
بهترین عسل ارگانیک ایران کدام است + نکات مهم هنگام خرید
واقعیت این است که این روزها مردم، بیشتر از اینکه به عسل به عنوان یک صبحانه خوشمزه نگاه کنند آن را به عنوان ماده‌ای که خواص دارویی دارد می‌شناسند و درست به همین دلیل است که بسیاری از افراد به دنبال بهترین عسل ارگانیک ایران هستند.

اما برای پیدا کردن بهترین عسل ارگانیک باید به تعدادی سوال پاسخ داد تا هنگام خرید بتوانیم تصمیم بهتری بگیریم.

منظور از عسل ارگانیک چیست

متاسفانه تا به امروز هیچگونه استاندارد و تعریف مشخصی برای عسل ارگانیک در ایران وجود ندارد. اما بر اساس استاندارد‌های دنیا، می‌توان عسل ارگانیک را اینگونه تعریف کرد.

عسل ارگانیک به عسلی اطلاق می‌شود که در فرآیند تولید، فرآوری و بسته بندی آن، از هیچگونه ماده‌ شیمیایی استفاده نشده باشد و عسل عاری از هر گونه مواد شیمیایی و صنعتی باشد.

شاید گفتن این حرف آسان باشد اما در واقعیت تولید عسل ارگانیک کار بسیار دشواری است و قطعا از عهده هر کسی برنمی آید.

اگر عسل پارامتر‌های زیر را داشته باشد می‌توان صفت ارگانیک را به آن اطلاق کرد.

۱.زنبور از گیاهان ارگانیک تغذیه کرده باشد

اولین و مهمترین عامل در تولید عسل ارگانیک این است که زنبورها از گیاهانی تغذیه کرده باشند که به هیچ وجه از سموم دفع آفات برای آنها استفاده نشده باشد.

از آنجایی که شعاع پروازی زنبور در حدود ۵ کیلومتر است، در این فاصله از محل قرارگیری کندوها نباید هیچگونه سمی استفاده شده باشد.

در نتیجه بسیاری از عسل‌های باغی و زراعی مانند عسل مرکبات، یونجه و تمامی عسل‌هایی که گیاهان یا درختان آن توسط انسان کشت می‌شود را باید از دسته عسل‌های ارگانیک خارج کرد. چرا که اکثرا از سموم و کودهای شیمیایی برای آنها استفاده می‌شود.

۲. از داروهای شیمیایی استفاده نشده باشد

فاکتور بسیار مهم بعدی برای تولید عسل ارگانیک، استفاده نکردن از انواع سموم دفع آفات و داروها در پروسه زنبورداری است.

متاسفانه بسیاری از زنبورداران، حتی زنبورداران با سابقه هم برای از بین بردن انواع آفات از داروهای شیمیایی بسیار قوی استفاده می‌کنند، که هم بر روی عسل تاثیر می‌گذارد و هم برای چند سال، آثار آن در شان و موم باقی خواهد ماند.

استفاده از سموم در تولید عسل

یکی از علت‌های مهم اینکه عسل‌های تولید شده در ایران صادر نمی‌شود نیز همین بقایای سموم است که در آزمایش‌های تخصصی قابل مشاهده است و باعث شده بخش زیادی از عسل تولید شده در کشور پتانسیل صادرات را نداشته باشند.

بهترین عسل ارگانیک ایران چه عسلی است

همانطور که در بالا گفتیم، عسلی ارگانیک است که اول از همه در منطقه‌ای به دست بیاید که در فاصله ۵ کیلومتری آن هیچگونه سمی استفاده نشده باشد و دوم زنبوردار از سموم و داروهای شیمیایی استفاده نکرده باشد.

با این تعاریف اگر قصد خرید عسل طبیعی و ارگانیک را دارید همواره سعی کنید عسل‌هایی را انتخاب کنید که گیاهان آن‌ها به صورت خودرو و در دل کوهستان‌ها به دست می‌اید مانند عسل گون، عسل آویشن، عسل کنار و …

همچنین همواره از زنبوردار و یا فروشنده این سوال را بپرسید که ایا از سموم دفع آفات در تولید این عسل استفاده شده است یا خیر.

البته در بعضی از آزمایشگاه‌ها، آزمایش باقیمانده سموم بر روی عسل انجام می‌شود اما به خاطر قیمت بسیار بالایی که دارد عملا برای مشتری نهایی و خرده به صرفه نیست.

اما قبل از اینکه از ارگانیک بودن عسل مطمئن شوید بهتر است از طبیعی بودن آن مطمئن باشید تا در مراحل بعدی ارگانیک بودن آن را بررسی کنید.

از آنجایی که تنها راه تشخیص عسل طبیعی، آزمایش آن در یک آزمایشگاه معتبر است. حتما از زنبوردار و یا فروشنده برگه آزمایش عسل را بخواهید. تمامی فروشندگان و زنبورداران موظف هستند که عسل خود را آزمایش کرده و برگه آن را در اختیار مشتری قرار دهند.

نمونه برگه آزمایش عسل طبیعی را در زیر می‌بینید.

بهترین عسل ارگانیک ایران

ساکارز

ساکارز یکی از مهمترین‌ آزمایش‌های عسل است که به منظور شناسایی تغذیه‌ای یا طبیعی بودن عسل انجام می‌شود. بر اساس استاندارد ایران میزان ساکارز عسل باید حداکثر ۵ درصد باشد و هر چه این عدد پایین‌تر باشد به تبع عسل باکیفیت‌تر و مرغوب‌تر است.

البته باید توجه داشته باشید که ساکارز به تنهایی نمی‌تواند معیار کیفیت باشد و برخی عسل‌ها مانند عسل کنار به صورت طبیعی ساکارز بیشتر از ۵ درصد دارند.

پرولین

پرولین نیز یک نوع آمینو اسید است که در گرده گل‌ها وجود دارد و وجود آن در عسل نشان دهنده این است که زنبور از گل و گیاه تغذیه کرده است.

بر اساس استاندارد ایران حداقل میزان پرولین باید ۱۸۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم باشد و هر چه این عدد بالاتر باشد نشان از کیفیت بهتر عسل است. اگر چه گیاه به گیاه نیز ممکن است پرولین متفاوتی داشته باشند.

دیاستاز

دیاستاز نیز یک نوع آنزیم است که در بدن زنبور عسل وجود دارد که بسیاری از خواص عسل را نیز به آن نسبت می‌دهند. وجود این آنزیم در عسل نشان دهنده‌ این است که عسل توسط زنبور تولید شده است و به صورت تقلبی تولید نشده است.

بر اساس استاندارد ایران دیاستاز نباید کمتر از ۸ باشد و هر چه این عدد بالاتر باشد نشان دهنده کیفیت بالاتر عسل است.

نسبت فروکتوز به گلوکز

نسبت فروکتوز به گلوکز نیز یکی از فاکتورهای مهم آزمایشگاهی است که مشخص می‌کند آیا زنبور از شربت‌های گلوکزی استفاده کرده است یا نه. حداقل میزان این فاکتور بر اساس استاندارد باید ۰.۹ باشد.

بهترین عسل ارگانیک را از کجا بخریم؟

متاسفانه با وجود این که آمار ها حکایت از این دارد که کمتر از ۵٪ از عسل تولیدی کشور ارگانیک است اما امروز شاهد آن هستیم که تعداد زیادی از محصولات با برچسب عسل ارگانیک به فروش می‌رسند، در حالی که معیار‌های عسل ارگانیک مرغوب را دارا نیستند.

واقعیت این است که تفاوتی ندارد عسل ارگانیک را از چه زنبوردار یا فروشنده‌ای تهیه می‌کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اول از همه به صداقت فروشنده مطمئن باشید و در درجه بعد از آن‌ها برگه آزمایشگاه را بخواهید.

اما اگر به هر دلیل زنبوردار و یا فروشنده معتمدی در دسترس شما نیست می‌توانید انواع عسل‌های طبیعی و ارگانیک را با برگه آزمایشگاه از سایت روستایی تهیه کنید.

Roustaee.com

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۱ میانگین: ۵]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=458265

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 6
  1. عسل طبیعی و اصل از صد تا قرص و مکمل غذایی بهتره.

  2. من قبلا از سایت روستایی خرید کردم به نظرم عسل‌هاشون فوق العادس. فقط تنها ایرادی که دارن فروش حضوری ندارن وگرنه عالی میشد.

  3. من خودم زنبوردارم و همونطور که توضیح داده شد تولید عسل ارگانیک توی ایران واقعا سخته چون استفاده از آفتکش ها به یه شیوه مرسوم در بین زنبوردارها تبدیل شده که نیاز به آموزش و اطلاع رسانی داره تا استفاده از اون کم یا به کلی قطع بشه. ممنون از مقاله خوبتون

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.