دیتاجو، همسو با اقتصاد دیجیتال

 • امروز : سه شنبه - ۱ تیر - ۱۴۰۰
کل اخبار 144اخبار امروز : 0
16
جهان به سرعت به سمت دیجیتالی شدن در حرکت است. در زندگی بشری هیچ بعدی نیست که تحت تاثیر دنیای دیجیتال قرار نگرفته باشد و اقتصاد طبیعتا از این قاعده مستثنا نیست.

دیتاجو، همسو با اقتصاد دیجیتال

 • کد خبر : 346
 • 20 می 2021 - 5:18
دیتاجو، همسو با اقتصاد دیجیتال
در دنیای امروز، ما با شکلی مختلف با اقتصاد دیجیتال رو به رو هستیم. شبکه های مجازی و اینترنت به صورت حیرت آور تحت تاثیر اقتصاد هستند، به طوری که می توان گفت امروزه هیچ کشوری نمی تواند بدون اینترنت اقتصاد خود را اداره بکند. حتی بعضی از کشورها برای انجام بسیاری از عملیات تجاری خود از جمله کشورهای بسیار فقیر در آفریقا و یا کشورهای جنگ زده مانند افغانستان، نیازمند این هستند که از ابزار الکترونیک استفاده بکنند.

تعریف اقتصاد دیجیتال (Digital Economy) چیست؟

اقتصاد دیجیتال به زبان ساده “شبکه ای جهانی از اقتصاد و فعالیت های اجتماعی است که از طریق فناوری اطلاعات مانند موبایل، اینترنت و شبکه ها ایجاد شده است”.

دو رکن اساسی در اقتصاد دیجیتال وجود دارد:

۱- تولید کالای دیجیتال

۲- تولید کالای غیردیجیتال با استفاده از فرآیندها و ابزارهای دیجیتال

شما هر لحظه در دنیای امروز، با اقتصاد دیجیتال مواجهه هستید. وقتی شما تاکسی اینترنتی میگیرید، زمانی که خرید آنلاین خود را از خرده فروشی می کنید، وقتی پولی را حواله می کنید، بلیط قطار برای مسافرت می گیرید و وقتی که پیامی برای شرکت تجاری تان می فرستید، همه این ها را می توان زیرمجموعه اقتصاد دیجیتال تعریف کرد. در مجموع این تفاسیر می توان گفت، مرزهایی که بین اقتصاد سنتی و اقتصاد دیجیتال است خیلی کمرنگ شده است؛ به طوری که امروزه بین اقتصاد دیجیتال و غیردیجیتال، نمی توان مرز مشخصی تعیین کرد.

پتانسیل های اقتصاد دیجیتال برای رشد چیست؟

مثل تمام پدیده های تازه به وجود آمده دنیا، اقتصاد دیجیتال پتانسیل های بالقوه ای را دارا می باشد که با توحه به ظرفیت های موجود در کشور می تواند به فعلیت در بیاید. خوشبختانه در ایران میزان نفوذ اینترنت و گوشی های هوشمند، رشد چشمگیری در طی سالیان اخیر داشته است و بستری را این رشد فراهم کرده است تا همه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها بتوانند خدمات خود را در آن ارائه بدهند. هم چنین تعداد زیادی از متخصصان در زمینه اطلاعات در کشور وجود دارند که به پیشرفت روز به روز در این زمینه کمک می کنند.

در بخش های مختلف جامعه، استفاده از خدمات دیجیتال نقش مهمی را می تواند در توسعه کشورها داشته باشد. به عنوان مثال؛ فناوری تله مدیسین در حوزه سلامت، خدمات پزشکی با کیفیت را می تواند به آسانی و با هزینه خیلی کم در اختیار کاربران این فناوری بگذارد و این امکان را به بیمارستان ها و مراکز پزشکی می دهد که به متخصصان بتوانند به آسانی دسترس داشته باشند. برنامه های سلامت الکترونیکی در بعضی از کشورهای آفریقایی در حال اجرا می باشد. یکی از کشورهای پیشرو در این زمینه، کنیا می باشد که همکاری خود را در سال ۲۰۱۵، با گروه مرک شروع کرد. آن ها پلتفرم سلامت الکترونیکی را با مشارکت یکدیگر تدوین کردند که در نقاط دور دست، بیماران و ارائه دهندگان خدمات پزشکی را با متخصصان در بیمارستان کنیاتا از طریق انتقال اطلاعات و دانش و ویدئو کنفرانس، پیوند دهند و در نتیجه این باعث شد تا کیفیت خدماتی که ارائه می شود افزایش یابد و هزینه ای که برای خدمات پزشکی استفاده می شد، کاهش پیدا کند.

در حوزه بانکداری، استفاده از فناوری دیجیتال خیلی تاثیرگذار است. فناوری موبایل بانک منجر شده که با سرعت بیشتری فعالیت های مالی سازمان انجام شود و این بسیار موثر و مفید برای توسعه بازار آن ها شده است. فناوری های دیجیتال مورد دیگری در حوزه بانکداری است که می توانند پلتفرم های آنلاین ارتباطات همتا به همتا (peer to pree) را نیز پشتیبانی کنند. به عنوان مثال؛ شرکت آمارثا در کشور اندونزی از حالت یک موسسه مالی کوچک سنتی به یک شرکت فعال در فناوری های مالی (فینتک) مبدل شده است. از فناوری یادگیری ماشینی این شرکت استفاده می کند که به رفتار افراد و تراکنش های مالی آن ها از روی داده های مربوط، میزان اعتبار آن ها را می سنجند و تسهیلات بانکی به افرادی که تا کنون هیچ سابقه اعتباری رسمی نداشته اند، اعطا می کند.

اقتصاد دیجیتال چگونه پیشرفت می کند؟

با ایجاد کردن محیطی پویا و مناسب، فناوری های دیجیتال، باعث اثر بخشی فعالیت های کارآفرینانه آن ها و بهبود روند سرمایه گذاری کسب و کار آن ها می شوند. بخش های اقتصادی به یکدیگر وابستگی دارند و به فناوری های اطلاعات و ارتباطات هم نیازمندند که این باعث شده نقش و اهمیت اقتصاد دیجیتال در توسعه و نیاز به سرمایه گذاری کسب و کارها در زیر ساخت ها و فناوری های دیجیتال روشن شود.

شاخص دیجیتال و جامعه (DESI)، یکی از شاخص های اندازه گیری میزان توسعه اقتصاد دیجیتال است که در اروپا استفاده می شود.

از پنج بعد مختلف با استفاده از این شاخص، عملکرد کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می توان در توسعه دیجیتالی بررسی کرد:

 • کیفیت و کمیت اتصال:

برای اندازه گیری میزان توسعه زیر ساخت های فیزیکی اینترنت و کیفیت آن ها از این معیار استفاده می کنند.

 • سرمایه انسانی:

در بهره برداری از فرصت های به وجود آمده ناشی از جامعه فناوری، توانایی منابع انسانی کشورها را بررسی می کند.

 • استفاده از اینترنت:

افراد فعالیت هایی را به صورت آنلاین انجام می دهند.

 • یکپارچگی تکنولوژی های دیجیتال:

تعیین کردن سطح دیجیتال سازی کسب و کارها و میزان استفاده کردن از فروش آنلاین.

 • خدمات عمومی دیجیتال:

خدمات عمومی ارائه شده را دیجیتال می کنند و در قالب دولت الکترونیک اندازه گیری می کنند.

با بررسی شاخص (DESI)، کشورهای اروپایی، حوزه هایی را می توانند تعیین بکنند که از لحاظ سرمایه گذاری در اولویت باشند. در ایران، چنین پروتکل هایی لازم است وجود داشته باشد و برای پیشبرد اهداف اقتصادی کشور، نهادهای قانون گذار و اجرایی به تبعیت از آن ها، بسیار لازم و ضروری است.

اقتصاد دیجیتال و رشد اقتصادی

فناوری های دیجیتال، همان طور که گفته شد تاثیر بسزایی بر بخش های گوناگون یک اقتصاد مثل بخش آموزش، سلامت و خدمات درمانی نیز دارد. هر ساله میزان رشد اقتصاد دیجیتال، حدود ۱۰ درصد بوده است که از رشد سالیانه اقتصاد کل دنیا، این مقدار بیشتر است.

سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کل کشور چین در سال ۲۰۱۶، به ۳/۴ تریلیون دلار رسیده که همین عدد حدود ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور محسوب می شود. در سال ۲۰۱۶، میزان سرمایه ایجاد شده توسط اقتصاد دیجیتال در ایالات متحده، حدود ۱/۲ تریلیون دلار بود که ۶/۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داده است. این موضوع در دنیا در حوزه اقتصاد دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد.

در کشورهای توسعه یافته، دیجیتال سازی، تاثیر زیادی بر رشد اقتصادی داشته است و باعث ارتقا بهره وری آن ها شده است و منجر شد که در این کشورها مشاغلی با مهارت های کم و ارزش افزوده پایین حذف شوند و به بازارهای نوظهور با نیرو کار ارزان تر انتقال پیدا کنند. سیاست گذاران با طی سه مرحله می توانند آثار ناشی از دیجیتال سازی را کنترل بکنند. در آغاز باید طرح های دیجیتالی را برای بخش هایی که تمایل دارند دیجیتال سازی را در آن ها به حداکثر برسانند، دوم اینکه ظرفیت های لازم را باید تهیه کنند و افراد را برای اجرایی کردن این طرح ها تشویق کنند و سوم اینکه از فناوری های اطلاعات و ارتباطات برای ایجاد یک اکو سیستم جامع استفاده می کنند و باید با صنایع، مصرف کنندگان و نهادهای دولتی، برای جذب و بهره برداری از خدمات دیجیتال، ارتباط قوی برقرار بکنند.

اقتصاد دیجیتال و ایجاد شغل:

اقتصادها در گذشته از تغییرات فناورانه منافع زیادی را به دست می آورند. اما سال های زیادی طول کشید تا این منافع کسب شود. تاثیرات فناورانه، امروزه سرعت پیشرفت جوامع را دو چندان کرده است. با سرعت بسیار زیادی نفوذ اینترنت، تلفن های همراه و دسترسی به داده و اطلاعات، در حال رشد هستند

در بازار نیروی کار، تغییرات سریع فناورانه و جریان اطلاعات، تغییرات قابل توجهی را به وجود آورده اند و باعث تغییر آینده مشاغل شده اند. در حالی که همه این تحولات رشد اقتصادی، مشاغل و مهارت های جدیدی را در پی دارد و از طرفی دیگر امکان دارد منجر به اتوماتیک کردن وظایف معمولی شود و باعث شود برخی از افراد در جریان کار، حذف شوند.

همواره تکنولوژی قبل از آن که مشاغل را از بین ببرد همه آن ها را به وجود آورده است. چیزی که فقط در این وسط تغییر خواهد کرد مهارت ها و نوع نگاهی است که باید افراد یاد بگیرند.

چند مورد از این مهارت ها را نام میبریم:

• روش های کسب درآمد بر پایه اینترنت را یاد بگیریم.
• توانایی کار با فناوری دیجیتال را داشته باشیم.
• با ویژگی های ارتباطی و رفتاری در عصر دیجیتال آشنایی داشته باشیم.
• قدرت ایجاد و حل مسئله داشته باشیم.
• از ذهنیت رشد و یادگیری دائمی برخوردار باشیم.
• از تخصص در انجام وظایف برخوردار باشیم.
برای پیاده سازی اقتصاد دیجیتال در کشور مشکلات عمده ای وجود دارد، این مشکلات عبارتند از:
• برای افزایش ظرفیت تولید زیر ساخت های ضعیفی وجود دارد.
• منابع مالی محدود است.
• میزان نوآوری در سازمان ها کم است.
• دانش فناورانه کافی ندارند.
• افراد مهارت های لازم را ندارند و آموزش مناسب را ندیده اند.
• در جذب استعدادهای هوشمندانه فناوری ناتوان هستند.
• قوانین مشخص در حیطه مالکیت معنوی را ندارند.
• کسب و کارها به سیستم اجرایی اطمینان ندارند و سازوکار مدون ندارند.
• بستر مناسب اینترنتی در کشور را ندارند.
• از قطع دائمی اینترنت اطمینان ندارند.

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=346

برچسب ها

📰 اخبار مشابه را مشاهده می کنید

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
 1. با سلام
  پیشنهاد می کنم کتاب اقتصاد دیجیتال تألیف حجت الاسلام والمسلمین سعیدرضا عاملی استاد ارتباطات دانشگاه تهران و مجتبی حاجی جعفری که به همت سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) منتشر شده است را حتما مطالعه کنید.

  • سلام جناب مهندس عزیز

   مرسی از پیشنهاد فوق العاده شما در حوزه اقتصاد دیجیتال 🥰

   با اقتصاد آفرین همراه باشید

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.