خبر " اظهارات جدید منظور درباره نرخ ارز / افزایش ۳ برابری تخصیص ارز برای نیروهای مسلح در دولت سیزدهم " | اقتصاد آفرین

خبر " اظهارات جدید منظور درباره نرخ ارز / افزایش ۳ برابری تخصیص ارز برای نیروهای مسلح در دولت سیزدهم " | اقتصاد آفرین
  • امروز : جمعه - 25 خرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 3

سرخط اخبار اقتصادی

ربع سکه سقوط کرد احتمال خسارت به محصولات کشاورزی به دنبال تشدید بارش‌ها از امروز تا شنبه اقدامات ذوب آهن اصفهان در راستای تولید پایدار برق قیمت تیرآهن در روز گذشته + جدول قیمت میلگرد امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳/ بازار میلگرد شیب تند گرفت + جدول پرواز تهران- اصفهان ایران‌ایر به مهرآباد بازگشت بازار سرمایه در انتظار تعیین تکلیف خودرو قیمت طلا همچنان تحت فشار شش هفته قرمز بازارها استان یزد صاحب اولین شهر فرودگاهی کشور خواهد شد جت شخصی برداشت اشتباهی از ایر تاکسی بود| مشکل فرسودگی ناوگان هوایی ایمنی را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد جزئیات جدید از تامین ارز برای کالاهای اساسی تشدید بارش‌ها در شمال غرب کشور رشد قابل توجه طلا و نقره به دنبال داده‌های تورمی آمریکا دلارزدایان پشت کدام نامزد قرار گرفتند؟ رشد چند صد دلاری نخستین ارز دیجیتال پس از گزارش تورمی آمریکا جلیلی در بازار ارز نامزد انتخاباتی دلارزدایان شد اعضای آسیایی شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی افزایش یابد نگاه بازار ارز به دو انتخابات سرمایه‌گذاری چاقو دولبه است وقوع طوفان در تهران قیمت میلگرد امروز ۲۳ خرداد ۱۴۰۳/ میلگرد در مسیر اوج + جدول وقوع آتش‌سوزی گسترده در مسیر کمربندی صنایع فولاد اهواز آگهی مجدد مناقصه عمومی یک مرحله‌ای فولاد شادگان


0
اظهارات جدید منظور درباره نرخ ارز / افزایش ۳ برابری تخصیص ارز برای نیروهای مسلح در دولت سیزدهم
  • کد خبر : 455773
  • 07 خرداد 1403
اظهارات جدید منظور درباره نرخ ارز / افزایش ۳ برابری تخصیص ارز برای نیروهای مسلح در دولت سیزدهم

اکوایران: رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اعتقاد داریم که باید ارز ترجیحی را به مرور حذف کرده و به سمت ارز تک نرخی ببریم، گفت: برای دولت سیزدهم تقویت بنیه دفاعی یکی از اولویت‌های اصلی بوده است. میزان ارزی که برای نیرو‌های مسلح تخصیص دادیم، سه برابر دولت قبل بود.

به گزارش اکوایران، داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، در سی و یکمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی که با عنوان بازآرایی سیاست‌های پولی و نظارتی با نگاهی به قانون جدید بانک مرکزی برگزار می‌شود، گفت: کشور ما به ثبات و آرامش و نظمی رسیده که اتفاقات بزرگ هم نمی‌تواند مسیر اداره امور آن را دچار خلل کند. این امر را مدیون رهنمود‌های رهبر انقلاب هستیم. امروز عزتمندانه شاهد حضور بیش از ۷۹ هیئت خارجی برای عرض تسلیت هستیم که نشان از اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: تدوین برنامه هفتم کار مشترک تیم اقتصادی دولت بود. امیدواریم این قانون در روز‌های آینده ابلاغ شود. در کنار قانون بانک مرکزی که در سال گذشته تصویب شد، آنچه که ما در برنامه هفتم توسعه پیش‌بینی کردیم، مکمل قانون بانک مرکزی است و امیدواریم که بانک مرکزی بتواند نقش تنظیم‌گری خود را ایفا کند.

منظور افزود: امیدواریم هدفگذاری ما در پنج سال آینده تحقق پیدا کند. هدفگذاری ما این است که در پایان برنامه هفتم به تورم تک رقمی برسیم. برای تحقق آن پیش‌بینی کردیم ناترازی بانک‌ها هرساله کاهش پیدا کند؛ به طوری که در پایان برنامه ناترازی به ۲۰ درصد سال پایه برسد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: پیش‌بینی کردیم رشد نقدینگی در پایان برنامه به کمتر از ۱۴ درصد برسد. این هدف کمک می‌کند به تورم تک رقمی برسیم. بهبود کیفیت سرمایه بانک‌ها در پایان برنامه هفتم باید به حداقل ۸ درصد برسد.

منظور افزود: در برنامه پیش‌بینی کردیم دارایی‌های منجمد بانک‌ها کاهش پیدا کند و اموال بانک‌ها نظم پیدا کند و سامانه املاک و مستغلات بانک‌ها پیش بینی شده تا بانک‌ها مورد پایش قرار گیرد. سامانه سهام داری بانک‌ها را که پیش بینی کردیم تا مشخص شود بانک‌ها چه مقدار از دارایی‌های خودشان را سرمایه گذاری می‌کنند. بانک مرکزی مکلف شده بانک‌ها را به بانک‌های سالم، قابل احیا و غیر قابل احیا تقسیم بندی کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: به بانک مرکزی اختیار داده شده تا سهام و ترکیب سهامداران بانک‌ها را تغییر دهد. بانک مرکزی باید یک ناظر فعال باشد. باید محل جبران تعهدات بانک‌ها را تعیین کند. ایجاد بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران توسط دولت از سیاست‌های برنامه هفتم است.

منظور در پایان تاکید کرد: رشد ۸ درصدی زمانی به وجود می‌آید که ما بستر لازم را ایجاد کنیم. دولت باید بتواند بانک‌های توسعه بخشی ایجاد کند. بعضی بانک‌های توسعه ما تغییر ماموریت داده اند و از وظیفه اصلی خود دور شده اند. بانک مرکزی مکلف شد دستور العمل تاسیس نحوه اداره انواع بانک‌ها را تنظیم و ابلاغ کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: گروه بندی جدیدی از بانک‌ها خواهیم داشت که در آن باید نحوه اداره و تأسیس بانک‌ها بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی باشد هرگونه عملیات بانکی، صرافی و عملیات پولی و ارزی باید با مجوز بانک مرکزی صورت بگیرد تا شاهد بی انضباطی که در دهه ۹۰ اتفاق افتاد نباشیم.

او افزود: در قانون برنامه، بانک مرکزی به عنوان مرجع اصلی مهار تورم شناخته شده است و باید پاسخگو تورم باشد. این بانک باید هر ساله برنامه کاهش تورم را ارائه کند.

 منظور تاکید کرد: سازمان برنامه باید پاسخگوی رشد اقتصادی باشد و بانک مرکزی نیز باید پاسخگوی ثبات ارزش پول و تورم باشد، همچنین وزارت اقتصاد نیز باید تامین مالی دولت را بر عهده بگیرد و خزانه داری را اداره کند.

او بیان کرد: بانک مرکزی نباید خط اعتباری به بانک‌ها بدون وثیقه بدهد و نباید بگذاریم بانک‌های خصوصی بی انضباطی کنند. بانک مرکزی باید خط اعتباری جدید را مقید به وثیقه کند و این بانک با دقت به بانک‌ها تسهیلات دهد.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ما به دولت تکلیف کردیم که باید شرکت‌های دولتی و دولت بدهی‌های خود را به شبکه بانکی در قالب اوراق تعیین تکلیف کند یعنی تسویه بدهی از طریق اوراق بدهی صورت بگیرد و پرداخت هر گونه تسهیلات باید با اخذ شناسه یکتا صورت گیرد که این به معنای اشراف اطلاعاتی است. عدم اشراف اطلاعاتی باعث ایجاد ابر بدهکاران بانکی شده است.

به گفته منظور، بانک باید پیگیر مطالبات خود باشد و مرابحه مرکب اکتفا نکند نباید بگذاریم خطایی اتفاق بیفتد بعد جریمه مرکب صورت بگیرد.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: باتوجه به شرایط تحریم باید قاعده مندی‌های مخصوصی را در خارج از کشور اجرا کنیم در شرایطی که بانک مرکزی یک حساب ارزی در خارج ندارد حجم تجارت خارجی ۱۵۰ میلیارد دلاری در حال انجام است؛ با توجه به آسیب شناسی در برنامه هفتم به دنبال تقویت انضباط ارزی هستیم.

او افزود: تمامی صادرکنندگان چه حقیقی و حقوقی باید ذخایر ارزی و جریان ارزی جدیدی را که شکل می‌دهند اعلام کنند این به معنای جلوگیری از آشفتگی و بی نظمی است و نافی نظارت بانک مرکزی نیست. در تمامی دنیا شدیدترین نظارت بر روی تبادلات ارزی صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تاکید کرد: حتماً باید جریان انضباط برقرار شود، ولی برای صادرکنندگان خرد چاره‌ای اندیشیدیم تا بتوانند واردات خرد انجام دهند.

او گفت: مقاصد صادراتی و وارداتی باید تطابق پیدا کنند همچنین باید منابع و مصارف ارزی نیز تطابق پیدا کنند و باید حداقل ۳۰ درصد از مبادلات بین المللی از طریق نظام پرداختی رسمی انجام بگیرد که این از طریق پیمان‌های پولی دوجانبه، پیمان بانکی و تهاتر رخ می‌دهد که تحریم را بی اثر می‌کند.

 منظور بیان کرد: تیم اقتصادی دولت به عملکرد آیت الله ریسی افتخار می‌کند، چون ایشان خیلی خوب عمل کردند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: تسهیلات اشتغال‌زایی حمایتی برای مشاغل خرد و کوچک در تبصره‌های بودجه آمده است و برای آن در برنامه هفتم نیز ماده‌هایی وجود دارد در این مورد یک حساب ملی پیشرفت و عدالت شکل گرفته و مانده این حساب ۶ هزار میلیارد تومان است و حدود ۹۶ همت تجهیز منابع از بودجه عمومی صورت گرفته که این وجوه از طریق نظام بانکی و منابع بانک‌ها در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

او تاکید کرد: در ادامه، بهبود وضعیت بازار کار در سه سال گذشته را داشته ایم که ناشی از حمایت‌های دولت از مشاغل خرد و کوچک بوده است و توانستیم در دولت سیزدهم، ۷۸۰ هزار شغل خالص ایجاد کنیم.

 رئیس سازمان برنامه و بودجهوی افزود: نرخ مشارکت حدود ۴۱ درصد بوده و نرخ بیکاری نیز ۲ درصد کاهش پیدا کرده است و به پیش‌بینی رشد نقدینگی ۱۴ درصدی ۷.۶ درصد رسیده است.

 منظور بیان داشت: اگر سیاست‌های پولی و مالی باهم ترکیب شوند، می‌تواند رونق اشتغال و تولید را ایجاد کند. علاوه بر منابع تخصیصی دولت، خود بانک‌ها هم مکلف هستند منابع قرض الحسنه را برای حوزه اشتغال و مشاغل کوچک و خانگی تخصیص دهند که خوشبختانه ۱۰۴ هزار میلیارد تومان تخصیص وام‌های خرد به این مشاغل را داشته ایم. البته باید آسیب شناسی‌هایی هم انجام شود تا تسهیلات به کار‌های سوداگرانه اختصاص پیدا نکند. همچنین سامانه‌ای یکپارچه برای پرداخت و نظارت بر این تسهیلات باید ایجاد شود.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: در حوزه تسهیلات اجتماعی نیز نظام بانکی واقعاً پای کار آمد و مردانه ایستاد؛ مانند تسهیلات قرض الحسنه، جوانی جمعیت، ازدواج، ۱۵۷ همت تسهیلات ازدواج در سال ۱۴۰۲ داده شده که این رقم در سال ۱۴۰۰، ۸۰ همت بود. در حوزه ودیعه مسکن نیز تسهیلات خوبی پرداخت شده است.

منظور اظهار کرد: ما تلاشمان این بوده که بار مالی دولت را کمتر به دوش نظام بانکی بیندازیم و می‌بینیم که در مجموع، خالص بدهی دولت به بانک مرکزی در ۳ سال گذشته کاهش پیدا کرده است که یکی از دلایل آن اصلاح ارز ترجیحی در ّسال اول دولت بود که ما نرخ آن را حدود هفت برابر افزایش دادیم. البته اعتقاد داریم که باید آن را به مرور حذف کرده و به سمت ارز تک نرخی ببریم.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: باید فاصله بین ارز ترجیحی و آزاد را امروز با دولت قبل مقایسه کرد. یکی از افتخارات دولت این بوده است که در بودجه عمومی از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده نکردیم. در بحث تورم نیز با توجه به تمامی تنش‌ها از جمله ماجرای وعده صادق و انتقام ایران از رژیم صهیونیستی، نرخ تورم اکنون به ۳۷ درصد رسیده است که با ابتدای کار دولت تفاوت بسیار زیادی دارد.

او افزود: تورم ۱۲ ماهه تولید کننده نیز که در شهریور ۱۴۰۰ در کانال ۸۹.۶ درصد بود در اسفند سال گذشته به ۳۲.۶ درصد رسیده است، ما اکنون در مدار کاهش تورم هستیم و می‌توانیم نرخ تورم را به دامنه ۲۰ درصد، یعنی سطوح بلند مدت آن برسانیم.

منظور تاکید کرد: در همه مولفه‌های بخش خدمات و تولید رشد قابل دفاعی را داریم. توانستیم صادرات ۳۰۰ هزار بشکه در روز را به ۲ میلیون بشکه در روز برسانیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: حتماً باید سعی کنیم بخش نفت را توسعه دهیم. برنامه ریزی کردیم ظرفیت تولید روزانه نفت کشور را ۶۰۰ هزار بشکه دیگر افزایش دهیم.

او افزود: تراز عملیاتی بودجه سال گذشته منفی ۴۲۰ هزار میلیارد تومان بوده و الان به حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

منظور بیان کرد: برنامه هفتم توسعه، یک برنامه تحول گرایانه است و برای همه بخش‌ها تدابیر ویژه‌ای دیده ایم. در موضوع بحران صندوق‌های بازنشستگی ظرفیت‌های مهمی را ایجاد کرده ایم.

 رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: برای دولت سیزدهم تقویت بنیه دفاعی یکی از اولویت‌های اصلی بوده است. میزان ارزی که برای نیرو‌های مسلح تخصیص دادیم، سه برابر دولت قبل بوده است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=455773

📰 اخبار مشابه را مشاهده می کنید

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 0
📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.