اخبار قیمت لیر ترکیه | اقتصاد آفرین

اخبار قیمت لیر ترکیه | اقتصاد آفرین
  • امروز : پنج شنبه - 4 مرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید چگونه با ۱۰ سال سابقه بازنشسته شویم؟ + شرط عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید لحظه وحشتناک سقوط هواپیمای مسافربری در نپال + فیلم آخرین وضعیت بازسازی ورزشگاه آزادی + فیلم افتتاح ۱۰۱۵ اُمین سایت ۵G ایرانسل توسط وزیر ارتباطات ری‌را تصویر ذهنی مخاطب از خودروی ایرانی را تغییر خواهد داد ۶ نکته حیاتی برای زائران عتبات/ ارز اربعین ۱۴۰۳ چه تفاوتی با بازار آزاد دارد؟ فوری / اطلاعیه تعطیلی ادارات یکشنبه ۷ مرداد عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید ممنوعیت تردد در این مناطق تهران فردا ۴ مرداد گرمای هوا به دلار و سکه هم رسید شعب منتخب بانک صادرات ایران در روز تعطیل پنجشنبه فعال هستند

جدول قیمت 3 روز اخیر یورو مبادله ای
قیمت (تومان)مقدار تغییردرصد تغییرتاریخ
۵۱,۶۸۵۰.۰۰۰روز قبل
۵۱,۶۸۵۵۸۶۱.۱۳۲ روز پیش
۵۱,۰۹۹۳۴۰.۰۶۳ روز پیش

اخبار قیمت لیر ترکیه | اقتصاد آفرین

15شهریور
سقوط قیمت خودروهای  لاکچری‌ها / قیمت  این خودرو  ۱۰۰ میلیون تومان ریخت! + جدول

سقوط قیمت خودروهای لاکچری‌ها / قیمت این خودرو ۱۰۰ میلیون تومان ریخت! + جدول

ایبنا خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان سقوط قیمت خودروهای لاکچری‌ها / قیمت این خودرو ۱۰۰ میلیون تومان ریخت! + جدول را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

01تیر

لیر در ترکیه یک رکورد ثبت کرد!

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان لیر در ترکیه یک رکورد ثبت کرد! را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

10خرداد

کاهش ادامه دار ارزش لیر ترکیه /بازرگانان ترک نگران شدند

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان کاهش ادامه دار ارزش لیر ترکیه /بازرگانان ترک نگران شدند را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

08خرداد

بلومبرگ: اردوغان برای همیشه نمی تواند سرپیچی کند

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان بلومبرگ: اردوغان برای همیشه نمی تواند سرپیچی کند را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

08خرداد

واکنش لیر ترکیه به پیروزی اردوغان / مورگان استنلی هشدار داد

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان واکنش لیر ترکیه به پیروزی اردوغان / مورگان استنلی هشدار داد را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

06خرداد

سقوط آزاد لیر در برابر دلار

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان سقوط آزاد لیر در برابر دلار را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

06خرداد

لیر سقوط کرد /بحران جدی در اقتصاد ترکیه

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان لیر سقوط کرد /بحران جدی در اقتصاد ترکیه را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

25اردیبهشت

لیر سقوط می کند؟/ واکنش پول ترکیه به نتایج انتخابات

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان لیر سقوط می کند؟/ واکنش پول ترکیه به نتایج انتخابات را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

10اردیبهشت

پیش بینی سرنوشت لیر بعد از انتخابات ترکیه /زنگ خطر به صدا در آمد؟

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان پیش بینی سرنوشت لیر بعد از انتخابات ترکیه /زنگ خطر به صدا در آمد؟ را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

31فروردین

امکان دریافت ارز مسافرتی از خودپردازهای ارزی در فرودگاه امام خمینی (ره)

خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان امکان دریافت ارز مسافرتی از خودپردازهای ارزی در فرودگاه امام خمینی (ره) را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

31فروردین

لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرد

اقتصاد نیوز خبر اقتصادی را از مجموعه قیمت لیر ترکیه با عنوان لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح خود سقوط کرد را منتشر نموده که اقتصاد آفرین آن را برای مخاطبان اخبار روز اقتصادی ایران و جهان بازنشر نموده است.

اخبار طلا، ارز و پول‌های خارجی در سالیان اخیر در کشور ما مورد توجه زیادی قرار گرفته است. لیر ترکیه، از آنجایی که افراد زیادی به منظور تفریح، تجارت، درمان و… به کشور ترکیه سفر می‌کنند، بسیار مورد توجه قرار دارد. بسیاری از افراد اخبار مربوط به قیمت لیر ترکیه را دنبال می‌کنند. تحولات این واحد پولی می‌تواند بر قیمت اجناس و کالاهای وارده از کشور ترکیه تاثیرگذار باشد و آنها را افزایش و کاهش دهد. بها و ارزش لیر ترکیه در چند سال اخیر، تحت تاثیر برخی عوامل قرار گرفته و به شدت کاهش یافته است.

قیمت لیر ترکیه

لیر ترکیه چیست؟

لیر ترکیه (Turkish Lira) واحد پول رسمی قبرس شمالی و ترکیه می‌باشد. لیر جدید ترکیه، دومین نسخه از لیر ترکیه می‌باشد که در ابتدای سال ۲۰۰۵ معرفی شد. ارزش آن معادل ۱ میلیون لیر ترکیه قبلی است. هم‌اکنون این لیر مورد استفاده و معامله قرار گیرد. کد لیر جدید ترکیه ISO TRY می‌باشد و این لیر به اختصار TL نشان داده می‌شود. اسکناس‌های این واحد پولی به صورت 1، 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر چاپ می‌شوند. عکس مصطفی کمال آتاتورک در بسیاری از اسکناس‌های کشور ترکیه موجود می‌باشد. سری جدید اسکناس‌های ترکیه در تاریخ 1 ژانویه 2009 وارد گردش شد.

همچنین، کروش (یا قروش) نام سکه‌ یا پول خرد کشور ترکیه می‌باشد. به طور کلی، هر 100 کروش معادل یک لیر است. کروش را باید به عنوان یک زیر واحد از لیر در نظر گرفت. این واحد پولی خرد در اندازه های 1، 5، 10، 25 و 50 موجود می‌باشد.

ارزش و قیمت لیر ترکیه تغییرات و تحولات زیادی را به خود دیده است. در چند سال اخیر ارزش آن پایین آمده است. به دلیل روابط تجاری قوی بین کشور ترکیه و ایران و همچنین مسافرت زیاد اتباع ایرانی به این کشور، اخبار مرتبط با قیمت لیر ترکیه و تغییرات آن بسیار مورد توجه قرار دارد.

  • تاریخچه لیر ترکیه

لیر عثمانی برای اولین بار در زمان عبدالمجید یکم و در سال 1843 میلادی به عنوان واحد پولی مورد استفاده قرار گرفت. این تغییر در واحد پولی بخشی از تلاش‌های مدرنیزاسیون و اصلاحات اقتصادی بود که در دوره حکومت عبدالمجید و بعد از آن انجام شد.

معرفی لیر به عنوان یک ارز به دو مرحله تقسیم می‌شود. مرحله اول لیر ترکیه از سال 1923 تا 2005 بود. دوره دوم لیر ترکیه از سال 2005 آغاز شد. مجلس ملی ترکیه در دسامبر 2003 قانونی را تصویب کرد که اجازه داد از لیر ترکیه، شش صفر حذف گردد و ارز جدیدی معرفی شود. لیر ترکیه جدید در 1 ژانویه 2005، با نرخ 1 لیر ترکیه جدید (کد ISO: TRY) معادل 1,000,000 لیر ترکیه قدیمی (کدISO: TRL) جایگزین شد.

تحولات اخیر لیر ترکیه

نرخ تبادل لیر ترکیه (TRY) در سال ۲۰۱۸ تضعیف شد و ارزش و قیمت آن در مقابل دلار آمریکت روز به روز پایین‌تر آمد. در تاریخ ۱۰ اوت ۲۰۱۸، لیر ترکیه نسبت به دلار آمریکا بیش از ۲۰٪ از ارزش خود را از دست داد. ترکیبی از مسائل جغرافیایی و اقتصادی در اطراف ترکیه از عوامل اصلی کاهش ارزش پول این کشور بودند. علاوه بر این، مواجهه با افزایش تورم و فشار دولت برای کنترل نرخ بهره نیز سبب کاهش بها و قیمت لیر ترکیه شد. بحران بدهی که کشور ترکیه با آن مواجه بود نیز اقتصاد و ارزش پول این کشور را تهدید می‌کرد. ارزش لیر ترکیه نسبت به دلار آمریکا و پوند بریتانیا از سال ۲۰۰۸ تاکنون بیش از ۴۰۰٪ کاهش یافته است.