مزایای کاربری سیم بکسل به زنجیر بار

مزایای کاربری سیم بکسل به زنجیر بار
 • امروز : جمعه - 28 مرداد - 1401
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

تداوم روزهای بد طلا و بیت‌کوین در بازارهای جهانی سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو ادامه‌ دارد؟ ۲ توصیه مخبر به شهرداران کشور تورم تولید کننده بخش معدن در بهار سال ۱۴۰۱ رویای گران رییسی تعبیر می شود ؟ جایزه های قانون برای طلاق صوری تعرفه واردات خودرو تغییر می‌ کند؟ هیچکس ریزش بورس را جدی نگرفت مجوز استخدام حدود ۴۰ هزار نفر در وزارت بهداشت اخذ شد/ پیگیری استخدام نیروهای شاغل در ایام کرونا حقیقی های بورس فعال تر شدند /شاخص فرابورس افت کرد دوراهی سیاست گذاری اقتصادی در کشورهای نفتی خلیج فارس کامیون وارد بورس شد قیمت یورو دوباره پایین آمد / قیمت طلا و سکه امروز ۲۷ مرداد چقدر شد ؟ پس‌ لرزه تصمیمات فدرال در بازارها /مسیر معکوس طلا و بیت کوین الاکلنگ تعرفه و داخلی سازی برای ورود خودرو دلار در کف قیمت ۳ ماهه شورای عالی کار با افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان موافقت کرد واکنش بازار به عرضه خودرو در بورس کالا رمزگشایی از افزایش قیمت دلار /قیمت سکه رنج شد، طلا ریخت پیشنهاد افزایش قیمت‌ عوارض فرودگاهی روی بلیت هواپیما قیمت دلار پس از ۳ ماه به کف خود رسید افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان قطعی شد؛ پرداخت از شهریور ریزش ۹۰۰ هزار تومانی قیمت سکه در پایان هفته تعرفه واردات خودرو تغییر می‌کند

39

مزایای کاربری سیم بکسل به زنجیر بار

 • کد خبر : 171671
 • 11 تیر 1401 - 2:30
مزایای کاربری سیم بکسل به زنجیر بار
سیم بکسل و زنجیر بار هر دو از اتصالات پر کاربرد در لیفتینگ بار محسوب می شوند که هر یک دارای مزایای و معایبی هستند. هم سیم بکسل و هم زنجیر در گرید های مختلف فولاد و استنلس استیل تولید می شوند که هر گرید مقاومت کششی، سایشی، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت های حرارتی و مقاومت متفاوتی در تماس با آب و خورنده های طبیعی را پدید می آورد.

در مقایسه کوتاه باید گفت که سیم بکسل ها دارای تنوع بسیار گسترده تری نسبت به زنجیر ها می باشد و از این رو مشخصات فنی دقیق تری برای اتصال در شرایط خاص دارند. با این وجود زنجیر ها دارای طول عمر بسیار بالاتری نسبت به سیم بکسل ها هستند.

بر خلاف زنجیر بار که مشخصات فنی محدودی دارد سیم بکسل ها مشخصات فنی دقیق با جزئیات زیادی دارند که این مشخصات فنی بر روی انعطاف سیم بکسل، مقاومت کششی و سایشی سیم بکسل، مقاومت محیطی و حرارتی، مقاومت در برابر تنش های پیچشی و … تاثیر می گذارند. در زیر به بررسی مهمترین مخصات مکانیکی سیم بکسل ها می پردازیم.

 • ساختار سیم بکسل: اینکه سیم بکسل از چند رشته سیم تولید شده و در هر رشته سیم چند مفتول بکار گرفته شده است ساختار سیم بکسل را شکل می دهد. از پر کاربرد ترین ساختار های سیم بکسل می توان به ساختار ۶X19 که بر روی جرثقیل ها و دکل های حفاری کاربری گسترده ای دارد، ساختار ۸X19 که ساختار اصلی سیم بکسل آسانسور محسوب می شود. ساختار ۱۹X7 که پر مصرف ترین ساختار سیم بکسل نتاب اتصالی بر روی تاور کرین ها است نام برد.
 • بافت سیم بکسل: از مفتول هایی با قطر برابر و گاهی قطر های متفاوت در استرند ها و رشته های سیم بکسل استفاده می شود. این امر بر کلیه قابلیت ها و مشخصات سیم بکسل تاثیر گذاشته و بافت سیم بکسل نامیده می شود. بافت استاندارد که بدون علامت اختصاری در ادامه ساختار مشخص می شود دارای رشته هایی با قطر برابر مفتول می باشد. پر مصرف ترین بافت سیم بکسل بافت SEALE می باشد که در تولید سیم بکسل های آسانسوری، حفاری و جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد. بافت های وارینگتون و فیلر نیز دو مورد از دیگر بافت های کاربردی سیم بکسل می باشند.
 • نوع خواب سیم بکسل: دو نوع خواب ساده و Lang lay برای سیم بکسل ها تعریف می شود که نوع لنگ راستای قرار گیری مفتول ها در استرند شکل اریب داشته و مقاومت سایشی بالاتری را پدید می آورد.
 • متریال و تنسایل سیم بکسل: سیم بکسل ها در گرید های بالای فولادی و با تنسایل هایی مانند ۱۵۶۰، ۱۷۷۰، ۱۹۶۰، ۲۱۶۰ نیوتن بر میلیمتر مربع تولید می شوند که گرید های پایین برای سیم بکسل های هفت لا، گرید های متوسط برای سیسم بکسل های حفاری و جرثقیل و اغلب گرید های بالاتر برای اتصال تاور کرین ها و یا برای تولید اسلینگ های سیم بکسلی مورد استفاده قرار می گیرند. سیم بکسل های استنلس استیل نیز در دو گرید ۳۰۴ بگیر توسط آهنربا و گرید ۳۱۶ نگیر توسط آهنربا تولید می شوند. هر دو گرید سیم بکسل استیل مقاومت کششی برابری دارند.
 • پروفیل ساده و کامپکت: یکی دیگر از مواردی که سبب گستردگی سیم بکسل به زنجیر می شود شکل هندسی سطح برش مفتول های داخلی می باشد. هر چند اغلب سیم بکسل ها دارای برش سطح مقطع دایره ای دارند اما نوعی از سیم بکسل تحت نام کامپکت Compact بگونه ای تولید می شود که سطح مقطع مفتول ها در سطحی که بیرون سیم بکسل قرار می گیرد اندکی تخت بوده و این امر سبب افزایش مقاومت سایشی سیم بکسل می شود.

انواع و گرید های زنجیر

زنجیر نیز مانند سیم بکسل در گرید ها و متریال مختلفی تولید می شود اما دارای پیچیدگی ها و جزئیات فنی سیم بکسل نمی باشد. زنجیر های آهنی در گرید G43 و حتی پایینتر تولید می شوند. در گرید فولادی پر مصرف ترین نوع زنجیر بار گرید G80 می باشد که بر روی انواع جرثقیل سقفی، پولیفت، وینچ و حتی در تولید اسلینگ های تک یا چند شاخه زنجیری نیز اتصال پیدا می کند. گرید های بالاتری از زنجیر نیز در صنایع بکار گرفته می شوند که زنجیر گرید G100 , G120 نمونه ای از آنها می باشد که بصورت خاص و توسط برند های محدودی تولید می شوند. زنجیر های استنلس استیل نیز مانند سیم بکسل در دو گرید ۳۰۴ بگیر و ۳۱۶ نگیر تولید می شوند. انواع پر کاربر زنجیر به قرار زیر هستند:

 • زنجیر بار: اغلب در گرید G80 تولید شده و برای تولید اسلینگ های زنجیری در لیفتینگ بار بکار می رود. بر روی جرثقیل سقفی زنجیری چه از نوع دستی و چه از نوع برقی، بر روی پولیفت ها و وینچ های زنجیری از این زنجیر استفاده می شود.
 • زنجیر لنگر: برای اتصال لنگر کشتی ها به وینچ از زنجیر لنگر استفاده می شود. زنجیر لنگر از گرید های بالای فولادی تولید می شود و از نظر ظاهری با زنجیر بار متفاوت است. در وسط هر یک از حلقه های زنجیر لنگر از یک میله فولادی اضافه شده تا از تغییر طول زنجیر بر اثر نوسانات آب دریا جلوگیری به عمل آید.
 • زنجیر الواتور: این سری از زنجیر ها نیز اغلب از گرید های متوسط فولادی تولید می شوند. از نظر شکل هندسی دانه های زنجیر الواتور دارای طول بالاتری نسبت به زنجیر های بار هستند تا قاشقک و یا باکت بتواند بر روی آنها سوار شود.
 • زنجیر صنعتی: این سری از زنجیر ها شبیه زنجیر های اتصال دوچرخه و موتور هستند و از نظر ظاهری و کاربردی کاملا با زنجیر بار متفاوت هستند. زنجیر صنعتی بر روی چرخدنده ها قرار می گیرد و اغلب تنظیم کننده زمان نیز بوده دقت بالایی در انتقال قدرت دارد.

منبع: جنرال بکسل

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=171671

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 1
 1. ادوات لیفتینگ بار جزو اتصالات صنعتی هستند که در شکل های مختلف در صنایع سبک و سنگین، در لیفتینگ بار و در اتصالات ماشین آلات بکار گرفته می شوند.

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.