انواع ورق آلومینیوم و موارد استفاده آن

انواع ورق آلومینیوم و موارد استفاده آن
 • امروز : دوشنبه - 7 آذر - 1401
اخبار اقتصادی امروز : 215

سرخط اخبار اقتصادی

پالسهای مثبت فاطمی امین به معدنی‌ها رشد یک تا پنج میلیونی سایپایی ها در بازار + جدول ۴۹هزار میلیارد تومان سود بورسی واریز شد معرفی عامل نوسان نرخ خودرو در بازار + جدول قیمت بازار کساد پتروشیمی آریا خط‌مشی برنامه هفتم سقف دریافت اسکناس ارز صرافی‌ها ۵۰ درصد بیشتر شد / تامین نیازهای واقعی در بازار توافقی فعالسازی تخفیفات ترجیحی میان ایران و پاکستان سوپرایز بهمن موتور برای مشتریان / جدیدترین مهمان خودرویی بورس کالا مشخص شد دستور وزیر اقتصاد برای تغییر روند تسهیل شرایط صدور مجوزهای کسب و کار/ خاندوزی: رویه فعلی اعتماد زداست تراز تجاری کشور ۷ میلیارد دلار مثبت شد آمازون تا کجا می‌خواهد انحصارش را پیش ببرد؟ صعود قیمت بیت‌کوین؛ شاید وقتی دیگر! وعده دولت برای افزایش حقوق‌ها به کجا رسید؟ ۷۵ کیلوگرم شمش طلا در سبد خریداران بورس پیش بینی بورس فردا ۸ آذر ۱۴۰۱ / اخابر در صف خرید نشست عراق ۱۲۸ میلیون دلار از ۲.۵ میلیارد اختلاس شده از سازمان مالیات را بازپس گرفت بهترین مناطق دبی کجاست؟ قیمت چای در بازار افزایش یافت+جدول بی‌تفاوتی بازار چین به تزریق نقدینگی افت مجدد بیت کوین و اتریوم/کاهش ارزش بازار تا رقم ۸۱۸ میلیارد دلار ویراژ هایما روی تابلوی بورس کالا / خرید کدام خودرو سود بیشتری دارد؟ سرمایه گذاری مشترک ایران و امارات در پروژه های امنیت غذایی اقتصاد جهانی در آستانه شوک‌های بسیار شدید است

12

انواع ورق آلومینیوم و موارد استفاده آن

 • کد خبر : 269894
 • 03 آذر 1401 - 3:23
انواع ورق آلومینیوم و موارد استفاده آن
ورق های آلومینیومی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، در موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله مهم ترین مشخصات ورق آلومینیوم می‌توان به وزن سبک، هدایت حرارتی بالا و مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدن اشاره نمود. البته این پلیت ها خود در انواع متعددی تولید می‌شوند که ویژگی های مذکور در هر کدام با دیگری تا حدودی فرق دارد. برای مثال، برخی گریدهای صفحات آلومینیوم سختی و استحکام بالا داشته و بعضی دیگر در برابر خوررگی مقاومت بالا دارند.

انواع شیت های آلومینیوم

به طور معمول، ورق های آلومینیومی را بر اساس دو مولفه شکل ظاهری و ساختار دسته بندی می‌کنند. هر نمونه ورق ویژگی های خاص خود را داشته و برای یک سری کاربردها مناسب است؛ بنابراین در صورتی که قصد خرید پلیت های آلومینیومی را دارید، باید اطلاع کاملی از این موارد داشته باشید.

انوع ورق آلومینیوم بر اساس شکل ظاهری

با توجه به خواص منحصر به فرد ورق آلومینیوم، از آن در صنایع گوناگون استفاده می‌شود. به همین خاطر، این پلیت ها را در اشکال متعددی تولید می‌کنند. رایج ترین انواع شیت های آلومینیوم از نظر شکل و ساختار ظاهری، عبارتند از:

ورق آجدار آلومینیومی

این نوع پلیت ها دارای یک سری برآمدگی بر سطح خود می‌باشند که در صنعت با نام آج شناخته می‌شوند. هدف اصلی از ایجاد ورق های آجدار، افزایش اصکاک سطح و جلوگیری از لغزش افراد و اشیاء می‌باشد. از آن جایی که شیت های آجدار در مکان ها و صنایع گوناگونی کاربرد دارند، آن ها را با جنس های مختلفی از جمله آلومینیوم تولید می‌کنند. ورق آلومینیوم آجدار بیشتر برای مکان هایی مناسب است که احتمال ارتباط با رطوبت و در نتیجه زنگ زدگی بالا باشد؛ همچنین به دلیل مقاومت این ورق ها در برابر خورندگی، استفاده از پلیت های آجدار آلومینیومی در مکان هایی که در معرض مواد خورنده قرار دارند هم رایج است.

ورق آلومینیوم سوراخ دار

این نوع ورق که در صنعت با نام توری آلومینیومی هم شناخته می‌شود، در بخش های طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها بسیار پرکاربرد است. برای مثال، در ساخت اونواع سقف، سایه های خورشیدی و سایر موارد این چنینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته توری آلومینیومی در سایر صنایع هم کاربرد فراوانی دارد.

شیت های آلومینیومی کامپوزیت

ورق آلومینیوم کامپوزیت کهACS  یا ACP هم نامیده می‌شود، از قرار گرفتن دو لایه بسیار نازک آلومینیوم در اطراف یک هسته غیر آلومینیومی تشکیل می‌شوند. به این ترتیب، ورق تشکیل شده با استفاده از کمترین میزان آلومینیوم، خواص آن را دارد. این ورق ها معمولا وزن بسیاری سبکی داشته اما از مقاومت بالایی برخوردارند. به همین خاطر از پلیت های کامپوزیت آلومینیوم برای روکش خارجی یا داخلی ساختمان ها استفاده می‌شود. با توجه به این که کامپوزیت ها از ورق های فولادی یا سایر جنس ها خیلی سبک ترند، نصب، نگهداری و به طور کلی کار با آن ها هم بسیار ساده تر است.

شیت های آلومینیومی کامپوزیت

انوع ورق آلومینیوم بر اساس ساختار

پلیت های آلومینیومی هم در چند گرید مختلف تولید می‌شوند که از نظر ساختار و بسیاری دیگر از ویژگی ها با هم تفاوت دارند. ورق آلومینیوم از این نظر در چند گرید مختلف تشکیل می‌شود که مهمترین آن ها به شرح ذیل می‌باشند:

پلیت های آلومینیوم سری ۶۰۰۰

در ساختار این ورق ها از مقادیر قابل توجهی سیلیکون و منیزیم استفاده می‌شوند. به همین دلیل، ورق های سری ۶۰۰۰ را با نام سیلیکون و منیزیم هم می‌شناسند. این نوع ورق خود شامل سه دسته مدل ۶۰۶۱، مدل ۶۰۶۳ و مدل ۶۰۶۸ می‌باشد که هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی هستند. ورق های آلومینیومی ۶۰۶۱ دارای قدرت و استحکام متوسطی هستند. مدل های ۶۰۶۳ هم دارای قدرت متوسطی هستند؛ با این حال، رایج ترین نوع آلومینیوم برای اکسترود به شمار می‌آیند. انواع ۶۰۸۲ هم پرکاربردترین ورق آلومینیوم تجاری است.

شیت های آلومینیومی سری ۵۰۰۰

این نمونه ورق های آلومینیومی دارای مقاومت بالایی در برابر آب شور می‌باشند. به همین خاطر، به آن ها مدل دریایی هم گفته می‌شود. پلیت های سری ۵۰۰۰ خود در سه دسته رایج در بازار موجود هستند که شامل ۵۰۳۸، مدل ۵۰۵۲ و مدل ۵۷۵۴ می‌شوند. شیت های آلومینیومی سری ۵۰۳۸ از استحکام بالایی برخوردار بوده و نسبت به سایر ورق های آلومینیومی محکم ترند. اگر چه استحکام آن ها به ورق های ۶۰۸۲ نمی‌رسد. سری ۵۰۵۲ هم استحکام مناسبی داشته و از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است. از این نوع ورق برای ساخت جعبه های پست، ظروف پخت و پز و نرده سازی استفاده می‌شود. پلیت‌های سری ۵۷۵۴ هم دارای استحکام متوسط بوده و کاربردهای فراوانی دارد. هر قدر سری محصول افزایش یابد، قیمت ورق آلومینیوم نیز به دلیل مقاومت بالاتر، بیشتر می‌شود.

ورق آلومینیوم چه کاربردی دارد؟

شیت های آلومینیومی در وهله اول دارای وزن بسیاری سبکی بوده و از این نظر نسبت به بسیاری از صفحات فلزی موجود در بازار از جمله پلیت های فولادی، مزیت دارند. علاوه بر این، این ورق ها استحکام مناسبی داشته و از مقاومت خوبی در برابر خوردگی و زنگ زدگی برخوردارند. نرم بودن و شکل پذیری فوق العاده مناسب از دیگر مشخصات شیت های آلومینیومی به شمار می‌آید. سطح این صفحات هم صاف، یکدست و براق بوده و برای کاربردهای تزئیناتی مناسب است. این ویژگی ها به کاربردهای فراون ورق آلومینیوم منجر شده که برخی از مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 • ساخت انواع لوازم خانگی
 • داروسازی
 • ریل و راه آهن
 • صنایع نظامی
 • مخازن نگهداری سوخت در دمای پایین
 • بخش حمل و نقل
 • ساختمان سازی و عمران
 • بسته بندی مواد غذای
 • طراحی ساختمان ها و دکوراسیون
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=269894

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 0
📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.