ورق گالوانیزه چگونه ساخته می شود؟

ورق گالوانیزه چگونه ساخته می شود؟
  • امروز : پنج شنبه - 6 مهر - 1402
اخبار اقتصادی امروز : 113

سرخط اخبار اقتصادی

سنگ‌اندازی بانک‌ها در مسیر تولید مسکن قیمت جدید خودروهای وارداتی / سراتو ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون شد + جدول قیمت جدید انواع میوه و سبزیجات فشار به بازار سکه از ۳ جناح/پیش بینی قیمت سکه امروز ۵ مهر دریاچه ارومیه قربانی یک قتل عمد! / وزارت کشاورزی چه پاسخی دارد؟ ردپای سامورایی‌ها در بازار سکه ارز ترجیحی کود و سم سر از جیب کارگران چینی و هندی در آورد قیمت دلار ۴۱ هزار و ۱۸۱ تومان شد / نرخ ارز امروز ۵ مهر ۱۴۰۲ سود بانکی بگیریم یا بیمه زندگی بخریم؟ پیش بینی قیمت سکه امروز چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ قیمت لاستیک به این شرط ارزان می شود قیمت دلار به بن بست خورد با حدود ۴۰۰ میلیون می توانید این شاسی بلندها را بخرید مبلغ کالابرگ الکترونیکی چقدر است؟ / خبر خوش برای متقاضیان کالابرگ + جزییات زمین های رایگان دولت به این افراد می رسد سقوط سنگین و ناگهانی قیمت طلا خبر جدید از طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت خبر داغ برای متقاضیان رایگان زمین / کدام خانوارها واجد شرایط هستند؟ برای ثبت نام در این سامانه کلیک کنید پرفروش‌ترین لاستیک‌های خودرو در بازار چند؟ + آخرین قیمت قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ |برنت ۹۴ دلار و ۸۷ سنت شد بازار ارز در برزخ تکذیب‌ها و تاییدها ادامه حاشیه خانه های ۲۵ متری در مجلس / خانه مناسب چند متری است؟ بازگشت ارزش معاملات خرد به چنگال ۳ همتی/ پیش بینی بازار سهام امروز ۵ مهر دولت به این افزاد زمین رایگان می دهد+ جزئیات مهم


35

ورق گالوانیزه چگونه ساخته می شود؟

  • کد خبر : 270185
ورق گالوانیزه چگونه ساخته می شود؟
ورق گالوانیزه نوع رایجی از ورق‌های فولادی است که در صنایع گوناگون بخصوص جاهایی که احتمال ارتباط با آب، رطوبت یا مواد خورنده وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زیرا هم در برابر زنگ زدن و هم در برابر خوردگی از مقاومت بالایی برخوردار است. این نوع ورق با روش های مختلفی ساخته می‌شود و شیوه تولید آن بر کیفیت و کاربردش هم تاثیر می‌گذارد. بنابراین هنگام خرید ورق های گالوانیزه، این اهمیت دارد که بدانید ورق با چه روشی تولید شده است.

ورق گالوانیزه چیست؟

پلیت گالوانیزه در واقع همان ورق فولادی تولید شده در فرایند نورد گرم است که یک لایه فلز Zn بر سطح آن اعمال می‌شود. با وجود مقاومت و استحکام بالای شیت های فولادی، احتمال زنگ زدن و خوردگی شان در صورت ارتباط با رطوبت یا محیط های خورنده وجود دارد. به همین خاطر، از یک لایه فلز روی بر سطح آن‌ها استفاده می‌شود تا ورق در برابر این خطرات محافظت گردد. همچنین پلیت‌های تولید شده در فرایند نورد گرم معمولا شکل ظاهری مناسبی ندارند. تبدیل آن ها به ورق گالوانیزه در بهبود شکل ظاهری آن ها تاثیر قابل توجهی دارد.

روش تولید ورق های گالوانیزه به چه صورت است؟

برای ساخت این ورق ها روش های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت و قیمت نهایی شیت های تولیدی با استفاده از هر روش تا حدودی با هم تفاوت دارد. با این حال، اکثر پلیت های گالوانیزه ساخته شده با شیوه های مختلف تا زمانی که پوشش روی کاملا از بین نرفته باشد، مقاومت خود را در برابر رطوبت و خوردگی حفظ می‌کنند. مهمترین روش‌های تولید صفحات گالوانیزه در ادامه شرح داده شده است.

۱. روش غوطه وری گرم

رایج ترین شیوه‌ای که برای تولید ورق های گالوانیزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، همین روش غوطه‌وری یا گالوانیزه سازی گرم است. در این شیوه، پلیت‌های فولادی در حوض هایی که از روی مذاب قرار داده می‌شوند تا تمام سطح شان به خوبی با روی داغ پوشش داده شود. البته این فرایند خود دارای مراحل مختلفی است که اجرای صحیح هر مرحله در کیفیت نهایی ورق تاثیر دارد. مراحل اصلی تولید ورق گالوانیزه در روش غوطه وری گرم، عبارتند از:

  1. در اولین گام، شیت های فولادی به خوبی شستشو می‌شوند تا در صورتی که آلودگی بر سطح آن ها وجود دارد، برطرف گردد. در این مرحله بسته به میزان آلودگی ورق ممکن است از چندین روش مختلف استفاده شود. معمولا سندبلاست و ساییدن اولین روش هایی هستند که برای چربی زدایی شیت های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت نیاز، امکان شستشوی ورق با اسید هم وجود دارد تا چربی های باقی مانده به صورت کامل برطرف شوند.
  2. پس از این که شستشو به پایان رسید، ورق ها وارد فرایند آنیل می‌شوند. این مرحله در فرایند ساخت ورق گالوانیزه به دو منظور انجام می‌گیرد. اول این که ورق با ورود به کوره های آنیل، به صورت تدریجی گرم شده و دمای آن افزایش می‌یابد؛ در نتیجه برای ورود به حوض های روی مذاب آماده می‌شود. از طرف دیگر، اگر اکسیدی از مراحل شستشوی اولیه بر سطح ورق باقی مانده باشد، در این قسمت از بین خواهد رفت.
  3. در مرحله بعد، پلیت های فولادی تمیز شده در حمامی از روی مذاب قرار می‌گیرند. این مرحله مهمترین بخش تولید ورق گالوانیزه بوده و پوششی از فلز روی بر سطح شیت های تولیدی قرار می‌گیرد. ضخامت روی در این روش خیلی قابل تنظیم نیست و این کار حدودی با دستگاه جت هوا انجام می‌شود. میزان ضخامت روی هر دو طرف ورق در روش غوطه وری گرم به یک اندازه خواهد بود.
  4. در نهایت هم نوبت به خنک کاری می‌رسد. شیت های گالوانیزه ابتدا تحت دمش هوا قرار می‌گیرند تا دمایشان مقداری کاهش یابد. در ادامه، وارد تانک های آب خواهند شد تا خنک سازی به صورت کامل انجام گیرد. البته در انتها باز از دمش هوا استفاده شده و سطح ورق را با یک لایه کروماته پوشش می‌دهند تا از شوره زدن آن جلوگیری شود.

روش تولید ورق های گالوانیزه به چه صورت است؟

۲. روش الکتروگالوانیزاسیون

در این روش، برای تولید ورق های گالوانیزه از محلول الکترولیت استفاده می‌شود. به این صورت که از یک فلز به عنوان آند و از فلز دیگر به عنوان کاتد استاده می‌شود. فلز آند معمولا تمایل بیشتری به واکنش داشته و به همین دلیل در هنگام ارتباط با عوامل خورنده، سریع تر دچار خوردگی شده و از کاتد محافظت می‌کند. با توجه به این فلز روی نسبت به بسیاری از فلزات تمایل بیشتری به آند شدن دارد، در فرایند گالوانیزاسیون از آن به عنوان آند و از فولاد به عنوان کاتد استفاده می‌شود.

به این ترتیب، روکشی از فلز Zn بر سطح شیت های فولادی قرار گرفته و آن را در برابر خوردگی و زنگ زدگی ایمن می‌کند. ضخامت فلز Zn ورق گالوانیزه در این فرایند به صورت دقیق قابل اندازه‌گیری و کنترل است. همچنین استفاده از پالاینده‌ های دانه‌ای در این روش می‌تواند موجب افزایش کیفیت پوشش روی بر سطح پلیت های گالوانیزه گردد. ذکر این نکته هم الزامی است که پوشش Zn موجود بر سطح شیت‌های گالوانیزه در این روش نسبت به روش غوطه‌وری نازک‌تر بوده و به همین خاطر، مقاومت کمتری در برابر خوردگی و رطوبت دارد.

استعلام قیمت ورق گالوانیزه و خرید

به منظور اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه به صورت تلفنی و یا آنلاین (بازدید لیست قیمت بهترین کارخانه ها) به وبسایت آنلاین سازه مراجعه نمایید و یا با شمارۀ ۹۰۰۰۰۰۱۱ تماس بگیرید.

استعلام قیمت ورق گالوانیزه و خرید

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=270185

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 1
  1. ممنون از مقاله مفیدتون بسیار آموزنده بود

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.