انواع ورق آجدار به لحاظ نحوه ساخت و تولید

انواع ورق آجدار به لحاظ نحوه ساخت و تولید
 • امروز : پنج شنبه - 6 مهر - 1402
اخبار اقتصادی امروز : 99

سرخط اخبار اقتصادی

زمین های رایگان دولت به این افراد می رسد سقوط سنگین و ناگهانی قیمت طلا خبر جدید از طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت خبر داغ برای متقاضیان رایگان زمین / کدام خانوارها واجد شرایط هستند؟ برای ثبت نام در این سامانه کلیک کنید پرفروش‌ترین لاستیک‌های خودرو در بازار چند؟ + آخرین قیمت قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ |برنت ۹۴ دلار و ۸۷ سنت شد بازار ارز در برزخ تکذیب‌ها و تاییدها ادامه حاشیه خانه های ۲۵ متری در مجلس / خانه مناسب چند متری است؟ بازگشت ارزش معاملات خرد به چنگال ۳ همتی/ پیش بینی بازار سهام امروز ۵ مهر دولت به این افزاد زمین رایگان می دهد+ جزئیات مهم بازگشت موج ارزانی به بازار خودرو فوری؛ این افراد در تهران زمین رایگان می‌گیرند آغاز حراج چهار محصول زامیاد / فروش فوق العاده خودرو بدون تغییر قیمت قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ ۴۲ میلیون سهامدار، ۵۱ هزار میلیارد تومان سود دریافت کردند خودروهای فونیکس در بازار چقدر شد؟ درخواست حضور نماینده کارگران در جلسات بررسی برنامه هفتم عضو اتحادیه اروپا تحریم‌های روسیه را وتو می‌کند روسیه تخفیف‌های نفتی خود را کاهش می‌دهد ارزان‌ترین شاسی‌بلند فیدلیتی در بازار چند؟ + جدول متقاضیان خودروهای شاسی بلند بخوانند / با کمتر از ۵۰۰ میلیون شاسی بلند بخرید! / شاسی بلند ارزان اتومات چی بخریم؟ وزیر رئیسی شاکی شد!/ بورسی شدن سیمان و فولاد صدای بذرپاش را در آورد کیهان منکر مشکلات معیشتی شد/اگر مردم فقیرند، چرا ترافیک جاده چالوس سنگین است؟ هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۷/۰۵؛ هشدار تشدید فعالیت سامانه بارشی در گلستان/ باران و رعدوبرق در ۸ استان


23

انواع ورق آجدار به لحاظ نحوه ساخت و تولید

 • کد خبر : 270772
انواع ورق آجدار به لحاظ نحوه ساخت و تولید
پلیت های آجدار نوع خاصی از ورق های فولادی هستند که البته بسته به کاربرد، ممکن است در جنس های دیگری هم ساخته شوند. این ورق ها دارای برجستگی هایی با اشکال مختلف بر سطح خود می‌باشند که به آن ها آج گفته می‌شود. رایج ترین طرح هایی که برای حک کردن آج مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل عدسی، بادامی، لوزی و الماسی شکل هستند. به طور کلی، ورق آجدار از نظر نحوه تولید و ساخت به دو دسته مختلف تقسیم می‌شود که در بسیاری از ویژگی ها با هم تفاوت دارند؛ اگر چه هر دو نوع به منظور کاهش اصطکاک سطح و جلوگیری از سرخوردن اشیاء و افراد استفاده می‌شوند.

انواع شیت های آجدار از نظر روش تولید

با توجه به کاربرد موثر این ورق ها در کاهش اصطکاک، ممکن است در هر مکان یا صنعتی از آن ها استفاد شود. این پلیت ها دارای انواع بسیار متنوعی هستند که از لحاظ جنس، نوع آج و از همه مهمتر، روش تولید با هم فرق دارند. در حال حاضر، این شیت های پرکاربرد با دو روش فابریک و پرسی تولید می‌شوند. ورق آجدار تولیدی در هر روش از نظر برخی مشخصات مانند کیفیت، میزان اصطکاک تولیدی و قیمت با هم تفاوت داشته و کاربردهای مختلفی هم دارند. فرایند ساخت این ورق ها به روش فابریک تا حدودی پیچیده تر است؛ اما چند سالی است که کارخانه های کشور به این شیوه دست یافته و شیت های آجدار را هم به روش فابریک و هم به روش پرسی تولید می‌کنند.

نحوه تولید ورق آجدار فابریک

همان طور که از نام این پلیت ها هم مشخص است، از ابتدا به همین شکل تولید می‌شوند. ورق های فابریک دارای آج هایی توپر و محکم هستند و تحت فشار و نیروهای برشی که به آن ها وارد می‌شود، به راحتی آسیب نمی‌بینند. البته این ویژگی در ورق آجدار فابریک، افزایش وزن آن را هم به دنبال دارد که در نتیجه باعث افزایش قیمت آن در ابعاد یکسان با پلیت های پرسی می‌گردد. به طور کلی، در صورتی که نیاز به شیت های آجدار با کیفیت داشته باشید، استفاده از این نوع ورق پیشنهاد می‌شود. مراحل تولید پلیت های آجدار فابریک تا حد زیادی مشابه با ورق های سیاه یا نورد گرم بوده و به شرح ذیل می‌باشند:

 1. در اولین گام، ماده اولیه در نظر گرفته شده برای ساخت این ورق ها که اغلب شمش و تختال و گاهی آهن اسفنجی است، به سمت کوره های حرارت دهی هدایت می‌شوند. این کوره ها دمای شمش یا تختال ها را به قدری بالا می‌برند که به حالت گداخته و نمیه مذاب برسند.
 2. در مرحله بعد، شمش ها را وارد خط نورد می‌کنند تا با عبور از زیر غلتک ها، عرض آن ها گسترش یافته و ضخامت شان کاهش پیدا کند. این فرایند تا جایی انجام می‌شود که ورق آجدار به ضخامت و عرض مد نظر برسد.
 3. تفاوت اصلی تولید پلیت های آجدار با ورق های معمولی، در آخرین مرحله تولیدشان است؛ پس از این که ورق ها فرایند نورد گرم را به صورت کامل طی کرده و ابعاد مد نظر رسیدند، آن ها را از غلتک های مخصوص آج زنی عبور می‌دهند. این غلتک ها تحت فشار و دمای مناسب آج ها را بر روی سطح ورق های آماده شده، حک می‌کنند. شکل و نوع آجی که بر روش شیت های آجدار قرار می‌گیرد، دقیقا به طرح آج این غلتک ها بستگی دارد که ممکن است عدسی، الماسی، بادامی یا لوزی باشد.
 4. به این ترتیب، ورق آجدار سرد شده و به صورت رول جمع آوری می‌شود. یا این که در ابعاد مد نظر برش داده شده و سپس بسته بندی‌ خواهد شد. در آخر هم این ورق های بسته بندی شده برای مشتری یا مبادی فروش ارسال می‌شوند.

نحوه تولید ورق آجدار پرسی

روش ساخت شیت های آجدار پرسی تا حدود زیادی با نحوه تولید نمونه فابریک آن متفاوت است. به عبارت دیگر، این ورق ها از ابتدا به شکل آجدار تولید نمی‌شوند؛ بلکه در ادامه با قرار گرفتن زیر دستگاه های پرس، با طرح های مختلف آج زده می‌شوند. دستگاه های مخصوصی برای آج زنی به شیوه پرسی وجود دارند که این دستگاه ها هم دارای طرح های گوناگونی می‌باشند. با قرار گرفتن ورق در زیر این دستگاه ها، آج ها تحت فشار بالا بر روی آن حک می‌شوند. ورق آجدار پرسی از یک طرف دارای آج و از طرف دیگر دارای تورفتگی هایی است که به وسیله دستگاه پرس ایجاد شده اند؛ در نتیجه، هیچ کدام از طرفین صاف نبوده و شناخت آن ساده است.

تفاوت ورق آجدار فابریک و پرسی

شیوه تولید متفاوت پلیت های آجدار، به تفاوت در بسیاری از ویژگی های آن ها منجر می‌گردد. این موضوع کاربرد این ورق ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی از مهمترین تفاوت های ورق فابریک و پرسی آجدار از نظر ویژگی و کاربرد، عبارتند از:

 • مقاومت بالاتر ورق های فابریک در برابر نیروهای برشی نسبت به انواع پرسی
 • وزن سبک تر شیت های آجدار پرسی نسبت به فابریک
 • قیمت پایین تر پلیت های آجدار پرسی در واحد ابعاد به دلیل وزن کمتر
 • توپر بودن آج در ورق فابریک و توخالی بودن آن در نوع پرسی
 • احتمال بالاتر آسیب دیدگی و خراب شدن آج ها در ورق های پرسی نسبت به فابریک
 • استحکام و قدرت بیشتر شیت های آجدار فابریک در برابر انواع پرسی

استعلام قیمت و خرید

جهت استعلام قیمت ورق آجدار و خرید، اعم از فابریک و پرسی، فولادی، گالوانیزه، آلومینیوم و استنلس استیل، با ما در شرکت مهندسی آنلاین سازه تماس بگیرید.

تماس رایگان از سراسر کشور با شمارۀ ۹۰۰۰۰۰۱۱

استعلام قیمت و خرید

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=270772

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 1
 1. من ورقه های فابریک رو ترجیح میدم، به نظرم مقاومتشون بسیار بیشتره

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.