ورق فولادی مهمترین محصولی که از اسلب فولادی تهیه می شود

ورق فولادی مهمترین محصولی که از اسلب فولادی تهیه می شود
 • امروز : شنبه - 5 اسفند - 1402
اخبار اقتصادی امروز : 1

سرخط اخبار اقتصادی

سامانه خودنویس چه تاثیری بر املاکی‌ها دارد؟ جیمیل رفتنی شد؟ / خبری که توییتر را به هم ریخت شاهکار اپل ترک خورد روش جدید تشخیص تازگی گوشت با دقت بالا عکس |‌ طراحی رویایی آیفون ۱۶ غرش‌ اژدهای اقیانوس در نزدیکی سوئد مادامی که مجلس مجازاتی تعیین نکند، استفاده از فیلترشکن غیرقانونی نیست خوانش ۶ میلیارد پلاک‌ خودرو در جاده‌ها از ابتدای امسال‌ عزم ایران و ‌سوریه برای گسترش روابط تجاری خبر خوش رئیس سازمان امور مالیاتی کشور مشکل آزاردهنده آیفون ۱۵ ترسیم چهره متفاوت پاپ توسط هوش مصنوعی جنجالی شد / عکس فناوری جادویی گوشی پرچمدار چینی/ کنترل ماشین با حرکت چشم دیدن آن سوی موانع با فناوری جدید ایران صادرکننده مرغ شد توضیحات سازمان مالیاتی در خصوص ابهامات فرصت هفت روزه مودیان کاهش دمای ۶ تا ۱۰ درجه‌ای دما از فردا در کشور قیمت خودرو در بازار شب عید+ جدول سکه ارزان می شود؟ صادرات تراکتور به آفریقا و آمریکای جنوبی و تهاتر با نهاده و گوشت مانور نظارتی کنترل بلیط اتوبوس در یزد برگزار شد ثبت بارش‌های تقریبا در حد نرمال در کشور اختلال گسترده شبکه‌های ارتباطی در آمریکا عکس‌های جنجالی هوش مصنوعی/ حمله ایلان ماسک، واکنش گوگل


17
آنلاین سازه | فروشگاه آهن آلات | خدمات فنی مهندسی
ورق فولادی مهمترین محصولی که از اسلب فولادی تهیه می شود
 • کد خبر : 419203
 • 21 آذر 1402
ورق فولادی مهمترین محصولی که از اسلب فولادی تهیه می شود
اسلب فولادی یک ماده میانی بسیار مهم در زنجیره تولید فولاد است که از آن برای ساخت انواع ورق فولاد استفاده می‌شود.

به طور کلی، مواد اولیه ساخت محصولات فولادی مانند سنگ آهن، پس از خالص‌سازی به شکل قالب‌های شمش درمی‌آیند. زیرا ذخیره سازی، حمل و نقل و استفاده از این قالب‌ها برای ساخت مقاطع نهایی، ساده تر است. مواد اولیه معمولا پس از انجام فرایندهای خالص‌سازی، به سه شکل بیلت، بلوم یا اسلب تولید و ذخیره می‌شوند. قالب‌های بیلت دارای سطح مقطع کم با فرم دایره‌ای و یا مربع هستند که عمدتا برای ساخت میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. قالب های بلوم شبیه به بیلت بوده و با سطح مقطع بزرگ‌تر، عموما برای ساخت تیرآهن کاربرد دارند. شمش‌های اسلب بیشترین سطح مقطع و عرض را دارند و برای ساخت انواع ورق‌ مناسب اند. اسلب سطح مقطع مستطیل شکل دارد و با طول ۴ تا ۱۲ متر تولید می‌شود.

کدام مقاطع فولادی از شمش اسلب تولید می ‌شوند؟

بیشتر محصولات فولادی از جمله میلگرد، تیرآهن و ورق، از طریق فرایند نورد گرم و گاه نورد سرد تولید می‌شوند. به همین خاطر، محصولات میانی زنجیره فولاد در قالب هایی تولید می‌شوند که با محصول نهایی تناسب داشته و نیاز به کمترین میزان انرژی برای تغییر شکل آن‌ ها وجود داشته باشد. برای مثال، قالب های بیلت که برای تولید انواع میلگرد استفاده می‌شوند، دارای سطح مقطع پایین با شکل دایره یا مربع هستند تا به راحتی در خط نورد به میلگرد تبدیل شوند. این در حالی است که شمش اسلب در میان سایر محصولات میانی مانند بیلت و بلوم، پهنای بیشتر داشته و دارای سطح مقطع مستطیلی است. شکل و فرم شمش‌های اسلب آن‌ها را به ماده میانی مناسب جهت تولید انواع ورق فولادی تبدیل کرده است.

کدام مقاطع فولادی از شمش اسلب تولید می ‌شوند؟

تعدادی از مهمترین محصولات فولادی که از شمش اسلب تهیه می‌شوند، عبارتند از:

 • ورق سیاه
 • ورق آجدار فولادی
 • ورق ‌های گالوانیزه
 • شیت های رنگی گالوانیزه
 • ورق روغنی
 • ورق اسید شویی
 • ورق های ضد سایش

ورق فولادی مهمترین محصولی که از اسلب فولادی تهیه می شود

ورق سیاه و ورق های آجدار

به صفحات فولادی که در دمای بالاتر از ۹۳۰ درجه سانتی گراد و تحت عملیات نورد فشار تولید می‌شوند، ورق سیاه می‌گویند. برای تولید این دسته پلیت های فولادی که به عنوان محصول مادر در صنعت فولاد هم شناخته می‌شوند، شمش های اسلب باید از میان خطوط نورد عبور کنند. فشار بالای غلتک های خط نورد در دمای بالا، موجب کاهش ضخامت و افزایش عرض قالب های اسلب خواهد شد. حرکت اسلب ها در خط نورد گرم تا جایی ادامه پیدا می‌کند که محصول نهایی به ضخامت و عرض استاندارد برسد. در این مرحله، خنک کاری انجام شده و ورق تولیدی با روش مد نظر بسته بندی خواهد شد. با توجه به این که شیت های تولید شده در این فرایند فشار و دمای بالایی را تحمل می‌کنند، ظاهری کدر و مات دارند. به همین خاطر، در صنعت با عنوان ورق سیاه یا ورق گرم شناخته می‌شوند.

ورق آجدار آهنی (فولادی) از دیگر محصولات فولادی است که از اسلب فولادی تولید می‌شود. این مقاطع به طور معمول با دو روش پرسی و فابریک تولید می‌شوند. در روش پرسی، ورق سیاه تولید شده از شمش‌های اسلب، زیر دستگاه پرس قرار گرفته و یک سری برآمدگی‌ها بر روی سطح آن ایجاد می‌شود. گاهی اوقات هم ورق های آجدار به صورت مستقیم از عملیات نورد شمش های فولادی تولید می‌شوند. در فرایند تولید ورق آجدار فابریک از شمش اسلب، آج ها یک طرف سطح ورق قرار گرفته و وزن آن را افزایش می‌دهند.

ورق ‌های گالوانیزه و رنگی

ورق گالوانیزه را می‌توان محصول ثانویه اسلب های فولادی دانست. زیرا از انجام فرایند گالوانیزاسیون بر روی ورق های فولادی تولید می‌شوند. منظور از گالوانیزاسیون، پوشش دهی سطح ورق سیاه فولادی با لایه‌ای از فلز روی می‌باشد. روی اندود کردن ورق‌های تولید شده از شمش اسلب در فرایند نورد گرم، مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی، رطوبت و زنگ زدگی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. تولید ورق های گالوانیزه معمولا با دو روش غوطه وری و الکتروگالوانیزاسیون انجام می‌گیرد که محصول نهایی در هر روش از نظر کیفیت و قیمت با هم تفاوت دارند. همچنین قیمت ورق گالوانیزه به دلیل فرایند روی اندود کردن، بالاتر از ورق پایۀ خود که از آن ساخته می‌شود، است.

شیت های رنگی از رنگ آمیزی ورق های گالوانیزه تولید می‌شوند. پلیت های گالوانیزه که خود از ورق سیاه تولید شده اند، مقاومت خوبی در برابر رطوبت و خوردگی دارند. رنگ آمیزی این ورق ها باعث می‌شود شکل ظاهری‌شان هم بهبود پیدا کرده و امکان استفاده از آن ها در مصارف تزئیناتی وجود داشته باشد. بنابراین ورق‌های رنگی گالوانیزه را هم می‌توان یکی از محصولات به شمار آورد که از شمش اسلب ساخته می‌شوند. برای تولید پلیت های رنگی از ورق گالوانیزه، ابتدا سطح آن‌ها پولیش شده و پس از حذف چربی‌ها و ناخالصی‌ها، رنگ آمیزی انجام می‌گیرد.

ورق ‌های گالوانیزه و رنگی

ورق اسید شویی و روغنی

از دیگر محصولات فولادی که از شمش اسلب تولید می‌شوند، می‌توان به ورق اسید شویی اشاره کرد. این پلیت ها از ورق سیاه تولید شده و در مواردی که کیفیت سطح و ظاهر اهمیت دارد، به کار گرفته می‌شوند. برای تولید شیت های اسید شویی، چربی ها و آلودگی های موجود بر سطح ورق سیاه با نوعی اسید که معمولا اسید کلریدریک است، شسته شده و حذف می‌شوند.

برای تولید صفحات فولادی روغنی، لازم است فرایند شستشوی صفحات با اسید اجرا شود. به منظور جلوگیری از زنگ زدگی این پلیت ها، در مرحله پایانی، سطح آن‌ها روغن کاری می‌گردد. به همین دلیل، این محصولات با عنوان ورق روغنی هم شناخته می‌شوند. تولید ورق های روغنی در دمای محیط، افزایش کیفیت و زیبایی آن‌‌ها را به دنبال دارد. در نتیجه، برای مصارفی که دقت و شکل ظاهری اهمیت زیادی داشته باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ورق روغنی در گریدهای فولادی خاصی که خاصیت کشسانی منحصر به خود را دارند، تولید می‌شوند.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۱ میانگین: ۵]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=419203

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
 1. ممنون از اطلاعاتتون من نمیدونستم ورق سیاه از اسلب فولادی درست میشه

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.