تأثیر عوارض صادراتی بر قیمت آهن در ۱۴۰۳

تأثیر عوارض صادراتی بر قیمت آهن در ۱۴۰۳
  • امروز : شنبه - 5 اسفند - 1402
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

جیمیل رفتنی شد؟ / خبری که توییتر را به هم ریخت شاهکار اپل ترک خورد روش جدید تشخیص تازگی گوشت با دقت بالا عکس |‌ طراحی رویایی آیفون ۱۶ غرش‌ اژدهای اقیانوس در نزدیکی سوئد مادامی که مجلس مجازاتی تعیین نکند، استفاده از فیلترشکن غیرقانونی نیست خوانش ۶ میلیارد پلاک‌ خودرو در جاده‌ها از ابتدای امسال‌ عزم ایران و ‌سوریه برای گسترش روابط تجاری خبر خوش رئیس سازمان امور مالیاتی کشور مشکل آزاردهنده آیفون ۱۵ ترسیم چهره متفاوت پاپ توسط هوش مصنوعی جنجالی شد / عکس فناوری جادویی گوشی پرچمدار چینی/ کنترل ماشین با حرکت چشم دیدن آن سوی موانع با فناوری جدید ایران صادرکننده مرغ شد توضیحات سازمان مالیاتی در خصوص ابهامات فرصت هفت روزه مودیان کاهش دمای ۶ تا ۱۰ درجه‌ای دما از فردا در کشور قیمت خودرو در بازار شب عید+ جدول سکه ارزان می شود؟ صادرات تراکتور به آفریقا و آمریکای جنوبی و تهاتر با نهاده و گوشت مانور نظارتی کنترل بلیط اتوبوس در یزد برگزار شد ثبت بارش‌های تقریبا در حد نرمال در کشور اختلال گسترده شبکه‌های ارتباطی در آمریکا عکس‌های جنجالی هوش مصنوعی/ حمله ایلان ماسک، واکنش گوگل گوشی تاشو هواوی به بازار آمد/ عکس


15
فولاد ایرانیان | مرجع فروش و قیمت روز آهن آلات
تأثیر عوارض صادراتی بر قیمت آهن در ۱۴۰۳
  • کد خبر : 427329
  • 10 بهمن 1402
تأثیر عوارض صادراتی بر قیمت آهن در ۱۴۰۳
صنعت فولاد و آهن در سال‌های گذشته چرخه‌ای از صدور تا لغو عوارض صادراتی و اختلاف صادرکنندگان و دولت را تجربه کرده است.

آخرین این تصمیمات به لغو عوارض صادراتی برخی از محصولات فولادی در سال ۱۴۰۱ و برگشت دوباره عوارض بر مواد خام و نیمه خام صنعت فولاد در ۱۴۰۲ اشاره کرد. در این گزارش فولاد ایرانیان به عنوان مرجع قیمت آهن آلات به بررسی تمام جوانب عوارض صادراتی در صنعت فولاد می‌پردازد.

ماجرای عوارض صادراتی در سال گذشته

پس از لغو عوارض صادراتی صنعت فولاد در سال ۱۴۰۱، این عوارض از ابتدای ۱۴۰۲ دوباره به صنعت فولاد و بازار آهن برگشت. از مفاد این قانون این بود که از ابتدای سال ۱۴۰۲، نیم درصد به مأخذ ارزش صادراتی کالاهایی نظیر مواد و محصولات معدنی، صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به عنوان عوارض صادراتی افزوده خواهد شد. براساس بند (ث)، معافیت مالیاتی درآمد حاصل از صادرات مواد و محصولاتی مختلف از بیلت، بلوم، اسلب، قیر، متانول، اوره و پلیاتیلن گرفته تا نمک طعام به صورت خام و نیمه خام در تمام نقاط کشور لغو می‌گردد.

پس از شکایت بخش خصوصی و رأی دیوان عدالت اداری این مصوبه در شهریور ۱۴۰۲ لغو گردید ولی دوباره از آبان ۱۴۰۲ از سوی گمرک ایران اجرایی شد. طبق این اصلاحیه، عوارض صادراتی شمش فولادی (بیلت) از ۰.۵ به ۲ درصد و عوارض صادراتی اسلب ۵ درصد شده است. هم‌چنین عوارض صادراتی محصولات تخت و طویل مانند انواع ورق فولادی و میلگرد و تیرآهن نیز به ‌طور کامل حذف شد. رشد ۴۰۰ درصدی عوارض صادرات شمش فولادی یکی از مسائلی است که اعتراض بسیاری از فولادسازان را در پی داشته است.

ماجرای عوارض صادراتی در سال گذشته

دلایل عوارض صادراتی

دیدگاه دو طرف این ماجرا که یکی تولیدکنندگان صنعت فولاد است و دیگری دولت در مورد عوارض صادراتی متفاوت است. تولیدکنندگان بر این باورند که دولت با وضع عوارض صادراتی سنگین بر صنعت فولاد به فکر درامد بیشتر و جبران کمبود بودجه خود است، در صورتی که این عوارض منجر به کم شدن صادرات و در نتیجه کاهش درامدهای دولت می‌شود.

در طرف دیگر فلسفه دولت برای وضع عوارض صادراتی در صنعت فولاد جلوگیری از خام فروشی و توسعه زنجیره ارزش تولید محصولات فولادی اعلام شده و بر همین اساس عوارض صادراتی برای برخی محصولات فولادی از سال ۱۴۰۱ برداشته شده است؛ بنابراین صادرات محصولات فولادی نظیر تیرآهن و میلگرد مشمول مالیات و عوارض نیست.

البته با توجه به پایین بودن قیمت میلگرد ایران در منطقه و مشکلات عدیده تولیدکنندگان محصولات نهایی فولادی برای پیدا کردن مشتریان خارجی امکان عوارض بر این محصولات غیرمنطقی به نظر می‌رسد. چرا که درامد صادرات محصولات نهایی در مقابل خام فروشی عدد ناچیزی برای دولت به شمار می‌رود.

میزان صادرات محصولات فولادی در ۱۴۰۲

با توجه به لغو عوارض آمار صادرات محصولات زنجیره آهن و فولاد ایران در هشت ماه منتهی به آذر ماه ۱۴۰۲ با ثبت رکورد جدید به مرز چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون و ۴۵۰ هزار دلار رسید. محصولات میانی مانند اسلب و شمش سهم بیشتری را در این بخش به خود اختصاص داده‌اند. از طرفی صادرات میلگرد مانند سال‌های اخیر همچنان با کاهش روبرو است و کاهش صادرات ورق سرد و پوشش‌دار نیز به میلگرد اضافه شده است. وضع عوارض صادراتی بر محصولات فولادی در سال‌های گذشته، یکی از دلایل اصلی از دست دادن بازار میلگرد و ورق در منطقه به شمار می‌رود. چرا که هرچند بازارهای صادراتی به‌آسانی به دست نمی‌آیند ولی به‌راحتی از دست می‌روند.

جدا از عوارض صادراتی، مشکلات زنجیره تأمین و محدودیت‌های دسترسی به انرژی برق و گاز از مهم‌ترین مشکلات داخلی تولیدکنندگان صنعت فولاد برای افزایش صادرات به شمار می‌رود. تحریم‌های بین‌المللی، عدم ارتباط مالی با بانک‌های بین‌المللی، ظهور ترکیه و حضور چین و روسیه در بازار منطقه پس از شروع جنگ اوکراین از جمله مشکلات خارجی صادرات تولیدکنندگان فولادی برای به دست آورد‌ن بازارهای منطقه به شمار می‌روند.

میزان صادرات محصولات فولادی در 1402

عوارض صادراتی و صنعت فولاد در سال ۱۴۰۳

با توجه به کمبود بودجه دولت برای سال ۱۴۰۳ و امید بستن دولت به افزایش درامدهای مالیاتی و افزایش گرفتن مالیات از صغیر و کبیر باید منتظر سال ۱۴۰۳ ماند. به این ترتیب پس از وضع عوارض صادراتی بر مواد خام و نیمه خام، امکان لغو معافیت مالی صادرات محصولات فولادی مانند تیرآهن و میلگرد در سال ۱۴۰۳ نیز وجود دارد.

سخن پایانی

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صنعت فولاد را می‌توان لغو یا ابلاغ مجدد برخی قوانین مانند عوارض صادراتی اشاره کرد. با توجه به اینکه بسیاری از تولیدکنندگان برنامه‌های صادرات خود را از چندین ماه گذشته پیگیری می‌کنند، این عدم ثبات باعث سردرگمی بسیاری از فعالان در حوزه فولاد شده است. افزایش عوارض صادراتی به منظور جلوگیری از خام فروشی و توسعه تولید داخلی در ظاهر مثبت به نظر می‌رسد اما در صورتی که این مالیات در بخش توسعه زنجیره فولاد مورد استفاده قرار گیرد. مسئله‌ای که با توجه به کمبود بودجه دولت بعید به نظر می‌رسد. درنهایت به نظر می‌رسد مشکلات میان صادرکنندگان و دولت در صنعت فولاد و سایر صنایع هم چنان برای سال ۱۴۰۳ نیز باقی خواهد ماند.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۲ میانگین: ۵]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=427329

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
  1. فکر نمیکردم حتی عوارض صادراتی هم روی قیمت تاثیر داشته باشه، ممنون از فولاد ایرانیان عزیز بابت مقاله خوبشون

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.