خبر " نگاهی به مزیت‌های نسبی سهام «ومعادن» " | اقتصاد آفرین

خبر " نگاهی به مزیت‌های نسبی سهام «ومعادن» " | اقتصاد آفرین
  • امروز : سه شنبه - 8 خرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 9

سرخط اخبار اقتصادی

ثبات قیمت طلا همزمان با کاهش اندک شاخص دلار توقف ۵ ساعته پروازهای فرودگاه بین‌المللی مهرآباد در روز چهاردهم خرداد ماه برنامه‌ریزی برای انجام ۳۰۰ پرواز از فرودگاه نجف و بغداد به ایران زورمان به شرکت هواپیمایی نمی‌رسد که نام مسافر را به فارسی درج کنند خط دهی طلا و دلار به بازار سکه رگبار و رعد و برق در شمال و شمال غرب کشور انتشار چهارمین مجموعه NFT کریستیانو رونالدو رشد ۲ روزه بازار ارز/ عامل کاهشی، سیگنال صعودی داد؟ چرا روند قیمت دلار و سکه در بازار برگشت؟ قیمت انواع مقاطع فولادی در ۷ خرداد ۱۴۰۳ + جدول مزایده عمومی فروش ۳۵ هزار تن لجن آهن‌اسفنجی فولاد هرمزگان شرکت «لکوموتیو ریل اروند» به سازندگان قطعات واگن پیوست بازدید عضو مجلس خبرگان رهبری از خط تولید ورق‌های فولادی مبارکه تأثیر ریسک‌های کلان بر دارایی‌های ریسکی اظهارات جدید منظور درباره نرخ ارز / افزایش ۳ برابری تخصیص ارز برای نیروهای مسلح در دولت سیزدهم رشد قیمت طلا پیش از انتشار داده‌‌های کلیدی از اقتصاد آمریکا قیمت پژو پارس LX و XU۷P +جدول تعداد مستاجران کشور به ۷ میلیون رسید نرخ قند و شکر در میادین تره بار سقف اجاره‌بها هفته آینده جمع‌بندی و ابلاغ می‌شود رشد اقتصادی سال گذشته ۵.۷ درصد شد عکس/ بازگشت آرامش به بازار طلافروشان برقراری پروازهای روزانه حج تمتع از ۶ استان کشور قیمت سکه و طلا امروز ۷ خرداد +جدول


2
نگاهی به مزیت‌های نسبی سهام «ومعادن»
  • کد خبر : 453067
  • 25 اردیبهشت 1403
نگاهی به مزیت‌های نسبی سهام «ومعادن»

بازار سرمایه این روزها حال و روز خوشی را سپری نمی کند، اما در این میان سهامی بودند که به پشتوانه مدیریت قوی در گام اول و پشتوانه بنیاد عالی در گام دوم، توانستند تا حدود زیادی خودشان را از نوسانات رو به پایین حفظ نمایند، از جمله نماد «ومعادن».

به گزارش آهن‌نیوز؛ همه ما می دانیم که بازار سرمایه این روزها حال و روز خوشی را سپری نمیکند. تقریباً از ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، بورس دیگر نتوانست آنگونه که باید و شاید نظر اهالی خود را جلب نماید. اما در این میان سهامی بودند که به پشتوانه مدیریت قوی در گام اول و پشتوانه بنیاد عالی در گام دوم، توانستند تا حدود زیادی خودشان را از نوسانات رو به پایین حفظ نمایند و به سهامداران خود زیان زیادی را تحمیل ننمایند. یکی از این سهام، سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در نماد « ومعادن» بود. در این مجال بر آن شدیم تا به معرفی این شرکت بپردازیم.
شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۷۴ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسید و  از سال ۱۳۷۷، به عنوان یک شرکت سهامی عام در بورس اوراق بهادار تهران با نماد « ومعادن » مورد معامله قرار گرفت و هم اکنون از سهامداران عمده مجموعه‌های بزرگ معدنی و فولادی ایران از قبیل شرکت‌های؛ معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ آهن گهرزمین، شرکت ملی مس، معدنی و صنعتی صبانور، مجتمع فولاد خراسان، آهن و فولاد ارفع، پویا انرژی، کارخانجات کابل‌سازی شهید قندی، تجلی توسعه معادن و فلزات، گسترش کاتالیست ایرانیان، پرتو تابان معادن و فلزات و شرکت کک طبس است. چشم‌انداز این شرکت این است که تا سال ۱۴۰۴ به برترین شرکت سرمایه‌گذاری تخصصی معدن و صنایع معدنی در منطقه خاورمیانه تبدیل شود.
بررسی وضعیت پورتفوی شرکت
هم اکنون، شرکت در  ۱۹ شرکت بورسی و ۳۹ شرکت غیر بورسی سرمایه گذاری کرده است.  بهای تمام شده کلیه سرمایه گذاری‌های شرکت تا انتهای فروردین ماه ۱۴۰۳،  بالغ بر ۳۱/۲۸۹ همت (هزار میلیارد تومان) است که سهم شرکت‌های بورسی ۱۸/۲۲۰ همت و شرکت‌های غیر بورسی ۱۲/۰۱۳ همت  است. مجموع بهای تمام شده واحدهای صندوق های سرمایه گذاری، سپرده های سرمایه گذاری بانکی و سرمایه گذاری در املاک نیز به چیزی حدود ۱/۰۵۶ همت بالغ می شود. ارزش روز سرمایه گذاری در شرکت‌های قابل معامله در بازار سرمایه نیز ، حدود ۱۴/۹۹ همت ثبت شده است. همان‌طور که ملاحظه میشود، شرکت، ۵۸ درصد از سرمایه گذاری های خود را در شرکت‌های بورسی، ۳۸ درصد را در شرکت‌های غیربورسی و مابقی که حدود ۴ درصد می باشد را در سایر موارد، انجام داده است.
مطالعه صورتهای مالی شرکت نشان می¬دهد بیشترین سهم از سرمایه گذاری در شرکتهای بورسی مربوط به استخراج کانه های فلزی با ۱۴/۸۳۶ همت معادل ۸۱ درصد کل سرمایه گذاری شرکت بوده است. پس از آن فلزات اساسی با ۲/۵۷۴ همت معادل ۱۴ درصد و ماشین آلات و دستگاه های برقی با ۰/۷۲۸ همت معادل ۴ درصد از کل سرمایه گذاری شرکت قرار داشته اند.
ارزش روز دارایی‌های شرکت بدون در نظر گرفتن ارزش افزوده پورتفوی غیربورسی در حال حاضر بالغ بر ۱۹۱/۵۳۴ همت می باشد که از این مبلغ ۱۴۹/۶۷۳ همت مربوط به ارزش افزوده روز پورتفوی بورسی، ۲/۱۴ همت مربوط به ارزش افزوده املاک و ۳۹/۷۱۳ همت مربوط به حقوق صاحبان سهام می‌باشد. با عنایت به NAV سهم که حدود ۶۳۸ تومان برآورد شده است و قیمت روز سهم که ۳۱۸ تومان طی آخرین روز معاملاتی بوده، نسبت P/NAV  سهم ، ۴۹/۸ درصد خواهد بود که نشان میدهد سهم حدود ۴۰ درصد زیر قیمت ذاتی خود در حال معامله است و پتانسیل رشد حداقل ۴۰ درصدی را خواهد داشت (با فرض اینکه سرمایه گذاران در خرید سهام NAV محور، P/NAV مدنظرشان باید عددی زیر ۷۰ درصد باشد تا آن را ارزنده ارزیابی نمایند).
نمودار قیمتی ومعادن
همانگونه در نمودار مشاهده می شود، ومعادن در یک روند صعودی بلندمدت با یک ساختار کانالیزه در حال حرکت است. قیمت پایانی سهم در انتهای روز شنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ ، ۳۱۸۰ ریال و آخرین قیمت معاملاتی سهم ۳۱۸۴ ریال بوده است. مهمترین حمایتهای سهم را می توان در محدوده ۳۰۷ و ۲۹۶ تومان در نظر گرفت. همچنین قیمتهای ۳۳۸ و ۳۵۰ تومان نزدیکترین مقاومتهای سهم در بازه زمانی کوتاه مدت خواهند بود. بازه قیمتی میانه کانال را می توان ۳۹۵ تا ۴۰۰ و محدوده ۵۶۰ تا ۶۰۰ تومان را می توان برای سقف کانال متصور بود.
جمع بندی:
در حالی که هنوز بسیاری از نمادهای بازار نتوانسته اند پس از ریزش شدید سال ۱۳۹۹  خود را حتی به نزدیکی سقف‌های قبلی خود برسانند، نماد ومعادن توانست چندین بار سقف قبلی خود را پشت سر بگذارد و در برابر ریزش های بازار تا حدودی خود را مصون نگه دارد. این سهم در میان بنیادی کاران و حتی قدیمی های بازار، به عنوان سهمی با بنیه و بنیاد قوی شناخته شده و همواره جهت سرمایه‌گذاری های بلندمدت مورد تأکید بوده است.
طرحهای توسعه متعدد شرکت، مدیریت قوی، خوش نامی حقوقی های شرکت، نقدشوندگی بالا، میزان سهام شناور بالا، حجم بالای معاملات روزانه و …  همه نقاط قوت این سهم محسوب می شوند که قطعاً باید در ترجیحات خرید سهامداران لحاظ گردند. آنچه که مسلم است هم اکنون بازار سرمایه در رکود به سر می برد اما با بهبود شرایط بازار و بازگشت اعتماد به اهالی بازار سرمایه، می توان ومعادن را سهمی پیشرو با پتانسیل بالا در رشد قیمت در نظر گرفت.
منبع: تسنیم
انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=453067

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 0
📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.