نحوه انتقال تخفیف و استعلام هزینه بیمه شخص ثالث ال نود چیست؟

نحوه انتقال تخفیف و استعلام هزینه بیمه شخص ثالث ال نود چیست؟
 • امروز : پنج شنبه - 6 مهر - 1402
اخبار اقتصادی امروز : 113

سرخط اخبار اقتصادی

سنگ‌اندازی بانک‌ها در مسیر تولید مسکن قیمت جدید خودروهای وارداتی / سراتو ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون شد + جدول قیمت جدید انواع میوه و سبزیجات فشار به بازار سکه از ۳ جناح/پیش بینی قیمت سکه امروز ۵ مهر دریاچه ارومیه قربانی یک قتل عمد! / وزارت کشاورزی چه پاسخی دارد؟ ردپای سامورایی‌ها در بازار سکه ارز ترجیحی کود و سم سر از جیب کارگران چینی و هندی در آورد قیمت دلار ۴۱ هزار و ۱۸۱ تومان شد / نرخ ارز امروز ۵ مهر ۱۴۰۲ سود بانکی بگیریم یا بیمه زندگی بخریم؟ پیش بینی قیمت سکه امروز چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ قیمت لاستیک به این شرط ارزان می شود قیمت دلار به بن بست خورد با حدود ۴۰۰ میلیون می توانید این شاسی بلندها را بخرید مبلغ کالابرگ الکترونیکی چقدر است؟ / خبر خوش برای متقاضیان کالابرگ + جزییات زمین های رایگان دولت به این افراد می رسد سقوط سنگین و ناگهانی قیمت طلا خبر جدید از طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت خبر داغ برای متقاضیان رایگان زمین / کدام خانوارها واجد شرایط هستند؟ برای ثبت نام در این سامانه کلیک کنید پرفروش‌ترین لاستیک‌های خودرو در بازار چند؟ + آخرین قیمت قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۲/۰۷/۰۵ |برنت ۹۴ دلار و ۸۷ سنت شد بازار ارز در برزخ تکذیب‌ها و تاییدها ادامه حاشیه خانه های ۲۵ متری در مجلس / خانه مناسب چند متری است؟ بازگشت ارزش معاملات خرد به چنگال ۳ همتی/ پیش بینی بازار سهام امروز ۵ مهر دولت به این افزاد زمین رایگان می دهد+ جزئیات مهم


12

نحوه انتقال تخفیف و استعلام هزینه بیمه شخص ثالث ال نود چیست؟

 • کد خبر : 311714
نحوه انتقال تخفیف و استعلام هزینه بیمه شخص ثالث ال نود چیست؟
بیمه شخص ثالث ال نود یکی از بیمه نامه‌های خودرو است که برای جبران خسارت‌های رخ داده در حادثه‌های رانندگی طراحی شده است.

از طرفی هم شرایط ایجاد شده تا تخفیفات این بیمه نامه برای خودروی دیگر قابل استفاده باشد. اما نکته مهم این است که انتقال بیمه شخص ثالث با شرایط و قوانین خاص خود در سال  ۱۴۰۲ قابل اجرا خواهد بود. به طور کلی بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه می‌تواند خودروی خود را در برابر خسارت‌های رخ داده در حادثه‌های رانندگی بیمه کند و در صورتی که خسارت وارد شده به اشخاص ثالث ایجاد شود، هزینه‌های مالی و جانی رخ داده تا سقف تعهدات قابل جبران خواهند بود. برای اینکه با اهمیت بیمه ثالث و شرایط انتقال بیمه ثالث بیشتر آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه شخص ثالث ال نود چیست؟

بیمه شخص ثالث ال نود یکی از بیمه نامه‌های خودرو است که به صورت اجباری بوده و باید به موقع برای تمدید آن اقدام کرد. دقت داشته باشید که اگر خودرویی این بیمه نامه را تهیه نکند، با جریمه از سوی شرکت بیمه و توقیف خودرو از سوی پلیس روبه رو خواهد بود.

جریمه دیرکرد تمدید بیمه ثالث همان جریمه‌ای است که از سوی بیمه‌گر اعمال می‌شود و به صورت روزشمار خواهد بود به این معنا که هرچه تعداد روزهای عدم تمدید بیمه نامه بیشتر باشد باید حق بیمه بیشتری را پرداخت کنید. همچنین راننده مقصر حادثه هم می‌تواند از مزیت‌های بیمه حوادث راننده که شاخه‌ای از بیمه خودرو است استفاده کنند.

چگونگی محاسبه بیمه شخص ثالث ال نود

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ال ۹۰

پوشش‌های بیمه شخص ثالث تندر ال ۹۰ به سه بخش تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیرهستند:

 1. خسارت‌های جانی شامل فوت، ازکارافتادگی، شکستگی و نقص عضو که از طرف خودروی ال ۹۰ به اشخاص ثالث وارد می‌شود.
 2. خسارات مالی از سمت اتومبیل تندر ۹۰ به خودرو و اموال شخص ثالث
 3. خسارت‌های جانی که به راننده مقصر (ال ۹۰) وارد می‌شود. به این نوع، پوشش حوادث سرنشین می‌گویند و فقط مخصوص راننده L90 است.

البته موارد زیر تحت پوشش بیمه شخص ثالث تندر L90 نیستند:

 • خسارت واردشده به خودروی ال ۹۰
 • خسارات وسایل و قطعات خودروی راننده تندر ۹۰
 • خسارت ناشی از انفجار هسته‌ای
 • خسارات ناشی از محکومیت جزائی و پرداخت جرائم
 • خسارات ناشی از حوادث در خارج از کشور

چگونگی محاسبه بیمه شخص ثالث ال نود

برای محاسبه و استعلام نرخ و هزینه  بیمه شخص ثالث باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت تا نرخ بیمه نامه مشخص شود. از این رو مهم برای بیمه شخص ثالث ال نود هم باید به این عوامل توجه داشت. به طور کلی بیمه مرکزی برای هر سال حداقل و حداکثر مبلغ حق بیمه را مشخص می‌کند و با توجه به آن باید تمام شرکت‌های بیمه‌ای میزان حق بیمه را مشخص کنند. اما چرا نرخ حق بیمه در برخی از شرکت‌های بیمه متفاوت است؟

قیمت نهایی مبلغ بیمه شخص ثالث ال نود یا هر خودروی دیگر با توجه به حداقل و حداکثر انتخاب پوشش مالی مشخص می‌شود و با توجه به یکسری سیاست‌های درون سازمانی بیمه‌گر‌ها که می‌تواند تعیین کننده نرخ حق بیمه خودرو باشد. به‌ طور کلی عوامل اصلی تعیین کننده نرخ بیمه شخص ثالث عبارتند از:

 • تعداد سیلندر
 • میزان پوشش‌های مالی و جانی
 • نوع کاربری خودرو

دیه مهم‌ترین عاملی است که بر قیمت بیمه نامه تاثیر می‌گذارد و میزان دیه هر ساله توسط قوه قضاییه محترم مشخص می‌شود. همچنین نرخ دیه انسان کامل در ماه‌های عادی و ماه‌های حرام (ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب) متفاوت است. همچنین عوامل دیگری هم بر محاسبه نهایی بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارند که عبارتند از:

 • مقدار جریمه دیرکرد بیمه ثالث (برای هر روز تاخیر تمدید بیمه ثالث، مبلغی به‌ عنوان جریمه دیرکرد محاسبه می‌شود.)
 • درصد تخفیف عدم خسارت بیمه نامه قبلی
 • مدت اعتبار بیمه شخص ثالث

پوشش های بیمه ال نود

دقت کنید که برای خرید پوشش‌های بیمه شخص ثالث ال نود نیاز است که از سامانه‌های آنلاین خرید بیمه مانند: بیمه دات کام استفاده کنید تا با استعلام و مقایسه خدمات و پوشش‌های مختلف بهترین بیمه نامه را خریداری کرد. در حقیقت بیمه دات کام BIMEH.COM ، شرایط استعلام و مقایسه قیمت بیمه نامه‌های مختلف را بررسی خواهد کرد و می‌توان بدون محدودیت‌های زمانی و مکانی بیمه شخص ثالث را تهیه کرد.

 اهمیت بیمه شخص ثالث

با توجه به توضیحاتی که داده شد، بیمه شخص ثالث به عنوان بیمه اجباری شناخته می‌شود و در صورت عدم تمدید با جریمه همراه خواهد بود. از طرف دیگر اگر راننده‌ای از بیمه خود استفاده نکند، به این معنا است که هنگام بروز حادثه رانندگی از کوپن بیمه نامه خود استفاده نکرده باشد، مشمول تخفیف شده و می‌تواند حق بیمه کمتری پرداخت کند. از این رو به دلیل اهمیت تخفیفات بیمه شخص ثالث، شرکت‌های بیمه شرایط انتقال بیمه شخص ثالث را فراهم کرده‌اند.

به طور کلی شرکت‌های بیمه برای اینکه افراد به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارند، تخفیفات عدم خسارت را در نظر گرفته‌اند و به صورت سالانه این تخفیفات را افزایش خواهند داد. بدین صورت است که این تخفیفات از سال دوم بیمه شخص ثالث با ۵ درصد آغاز می‌شود و تا سال چهاردهم با تخفیف ۷۰ درصدی ادامه خواهد داشت.

در چه شرایطی تخفیف بیمه شخص ثالث به خودرو تعلق می‌گیرد؟

با توجه به طرح و قانون جدید بیمه شخص ثالث، می‌توان تخفیف‌های بیمه نامه را انتقال داد. از این رو بهتر است برای اینکه تخفیف بیشتری در بیمه خودرو به شما تعلق گیرد، از قانون انتقال بیمه شخص ثالث مطلع باشید.

در چه شرایطی تخفیف بیمه شخص ثالث به خودرو تعلق می‌گیرد؟

شرایط تخفیف بیمه ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث بر اساس قانون سال ۱۴۰۰ در حالت‌های مختلف انجام می‌شود. با توجه که تخفیف‌های خودروی قبلی به خودروی جدید منتقل می‌شود. شرایط انتقال این تخفیفات عبارتند از:

 • از خودروی فرسوده به خودروی جدید مالک که باید حتما کارکرده باشد.
 • از خودروی متعلق به یک شرکت حقوقی به خودروی دیگر از اموال همان شرکت با همان کاربری به طور مثال: سواری به سواری، وانت به وانت باشد.
 • به خودروی جدید مالک فعلی خودرو که نمی‌تواند صفرکیلومتر باشد.
 • به خودروی افراد درجه یک خانواده مالک فعلی اعم از همسر، پدر، مادر و فرزندان باشد.

مدارک انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث چیست؟

در اولین قدم، مراجعه به نمایندگی صدور بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی یا شعبه مرکزی شرکت بیمه مربوطه ضروری است. فهرست مدارک لازم برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث شامل موارد زیر است:

 • بیمه‌نامه خودروی جدید
 • کپی کارت خودروی قدیم
 • کپی بیمه شخص ثالث خودروی قدیم
 • اصل کارت خودروی خودروی جدید
 • کپی کارت خودروی جدید
 • اگر خودرویتان اسقاطی است، اصل و کپی برگه گواهی اسقاط نیز ضرورت دارد.

شرکت بیمه قبلی، طی یک الحاقیه تخفیفات بیمه‌نامه قبلی را حذف می‌کند. این شرکت مبلغ مابه التفاوت بیمه‌نامه قبلی شما را دریافت کرده و اصل الحاقیه تخفیفات مهر شده را به شما تحویل می‌دهد.در قدم بعدی، شما باید به شرکت بیمه خودروی جدیدتان مراجعه کرده و تخفیفات را به بیمه شخص ثالث خودروی جدید خود (همانند آنچه در بندهای قبلی مقاله گفتیم)، منتقل نمایید.

تبصره‌های قانون انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

با توجه به اینکه هر قانونی دارای تبصره و مفاد مشخصی است برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث هم تبصره‌هایی وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • گرفتن حق بیمه مدت زمان باقی‌ مانده از بیمه ثالث برای انتقال تخفیفات بیمه ثالث قانونی نیست.
 • انتقال تخفیف‌های بیمه ثالث بدون هزینه و پرداخت حق بیمه بیشتر امکان پذیر است.
 • در صورت انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید و بالعکس، حق بیمه از بیمه‌گزار دریافت نخواهد شد.
 • اگر شخصی مالک دو خودرو باشد، امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از خودرویی به خودروی دیگر برای او وجود ندارد.
 • همه تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث به صورت کامل بر روی یک بیمه‌ نامه انتقال پیدا می‌کند.
 • اگر فروشنده، پلاک ماشین را به نام خود تغییر دهد تمام تخفیف‌های عدم خسارت بیمه ثالث حذف خواهد شد.
 • سوابق عدم خسارت بیمه شخص ثالث را نمیتوان به خریدار خودرو انتقال داد و با این کار برخورد قانونی خواهد شد.
 • انتقال تخفیفات عدم خسارت انواع خودرو به وسیله نقلیه دیگر دارای همان نوع کاربری فراهم شده است. در چنین شرایطی مالک خودرو می‌تواند خود شخص انتقال دهنده، همسر، والدین و فرزندان وی باشد.
 • صدورالحاقیه انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث قبل و بعد از انتقال بیمه به خودرو جدید امکان پذیر است.
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=311714

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
 1. سلام، من چند سالی هست که از شرکت بیمه دات کام برای کارهای بیمه خودم استفاده میکنم و تا حالا مشکلی نداشتم، اتفاقا یکی از دوستانم هم برای بیمه شخص ثالث ال نود از همین شرکت استفاده کرد و خوشبختانه کارش با سرعت انجام شد.

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.