ترفندهای هوش مصنوعی: چگونه از هوش مصنوعی سوال کنیم؟

ترفندهای هوش مصنوعی: چگونه از هوش مصنوعی سوال کنیم؟
  • امروز : شنبه - 2 تیر - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 3

سرخط اخبار اقتصادی

رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در ۱۳ استان بارش باران در نقاط مختلف کشور استقرار شهرک دانش بنیان در شهرستان فرخشهر باید تسریع گردد بازگشت زائران حج تمتع با ۱۹ پرواز هما از امروز سود فولاد مبارکه به ۹۷ هزار میلیارد تومان می رسد ستاره جوان از سپاهان جدا می شود؟ حرکت خلاف جهت طلای آب شده/ بازدهی هفتگی کدام دارایی کمترین بود؟ هشدار بارش‌های شدید در تهران طلا چگونه به وجود می‌ آید از «آغاز شمارش معکوس برای افتتاح سازمان ملی هوش مصنوعی» تا «۲۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی» دستور انتقال پرونده مالیاتی مس سونگون به امور مالیاتی توسط وزیر اقتصاد صادر شد سود سهامداران فولاد کاوه جنوب کیش تقسیم شد/ هر سهم ۱۶۳ تومان راه شناسایی پروژه تمیز رمزارزی بررسی عملکرد بازارها در اولین فصل ۱۴۰۳: بهاری که سبز نبود حرکت خلاف جهت سکه گرمی با بازار طلا ملکه فراریِ کریپتو که تحت تعقیب اف‌بی‌آی قرار گرفته، کیست؟ طلا به بالاترین قیمت دو هفته اخیر رسید تغییر قابل توجه ذخایر بیت‌کوینِ ماینرها جابه جایی ۱۴ میلیون مسافر در پروازهای خارجی درآمدهای سازمان هواشناسی کشور «اختصاصی» شد موافقت با تامین آب کارخانه عظیم فولاد جنوب کرمان پیمان بابادی مدیرعامل استقلال شد نواحی شمال غرب کشور منتظر بارش تگرگ باشند آغاز عملیات بازگشت حجاج از روز شنبه


19
الوکام | کامل ترین سامانه برگزاری رویداد آنلاین ایرانی
ترفندهای هوش مصنوعی: چگونه از هوش مصنوعی سوال کنیم؟
  • کد خبر : 456417
  • 21 خرداد 1403
ترفندهای هوش مصنوعی: چگونه از هوش مصنوعی سوال کنیم؟
امروزه دستاوردهای هوش مصنوعی به قدری گسترده شده که می‎توان گفت بخش عظیمی از نیازهای شخصی و حرفه‌ای افراد مختلف را پوشش داده است؛ به‎گونه‌ای که شما می‎توانید برای پیشبرد بسیاری از امور روزمره خود از این ابزار هوشمند بهره گیرید.

یکی از مهم‌ترین مزایای هوش مصنوعی که سبب محبوبیت آن شده است، امکان برقراری مکالمه با آن و دریافت خروجی مناسبی است که متناسب با نیاز کاربر مطرح می‌شود.

هوش مصنوعی چیست و چگونه کار می‌کند؟ هوش مصنوعی در واقع به نحوی طراحی شده‌ است که قادر به درک درخواست‌ها بوده و بر اساس بانک اطلاعاتی‌ای که برای آن تعریف شده است، بهترین راهکارها را جهت حل مسائل شما مطرح خواهد کرد؛ اما هنگامی می‎توانید بهترین خروجی را دریافت کنید که نسبت به تکنیک‎های پرسیدن سوال از هوش مصنوعی آگاه باشید؛ به همین جهت در این مقاله سعی داریم به بررسی ابزارهای هوش مصنوعی و ترفندهای لازم هنگام سؤال پرسیدن از این ابزار کاربردی بپردازیم.

هوش مصنوعی مکالمه‌محور چگونه کار می‎کند؟

برای اینکه بتوانید بهترین مکالمه را با هوش مصنوعی داشته باشید، در ابتدا باید با این ابزار به‎خوبی آشنا شوید؛ درواقع عملکرد این نوع هوش مصنوعی به‌گونه‌ای است که شما می‎توانید با پرسیدن سؤالاتی درست و سنجیده، بهترین خروجی را دریافت کنید و حتی به کسب درآمد از هوش مصنوعی برسید؛ بنابراین، لازم است اطلاعات کافی از ابزار هوش مصنوعی داشته باشید.

اصلی‌ترین هدف از طراحی و ارائه هوش مصنوعی مکالمه‌ای در عصر حاضر، درک زبان محاوره‌ای و ساده انسان به همراه تجزیه‌و‌تحلیل احساسات و عواطف او به هنگام پرسیدن سؤال است؛ درواقع این ابزار به‎گونه‎ای طراحی شده‌ است که بتواند با درک درست درخواست کاربران، راهکاری را ارائه کند که بعد مصنوعی آن چندان مشهود نباشد و شما احساس کنید با فردی مواجه هستید که اطلاعات عمومی بالایی دارد.

در ورژن‌های قبلی سیستم چت‌بات، مکالمه بر اساس یک‌سری الگوهای مشخص انجام شده و این ابزار تنها قادر به تشخیص تعدادی کلمات کلیدی بودند؛ اما امروزه فرایند پرسش سوال از هوش مصنوعی دستاوردهای گسترده‌تری داشته و می‎توانید با استفاده از این ابزار هوشمند و ایده‌های نابی که ارائه می‎کند، کسب‌و‌کار خود را نیز ارتقا دهید؛ چرا که هوش مصنوعی امروزی با تحلیل الگوهای نوشتاری و گفتار کاربران، مکالمه‌ای منحصربه‎فرد و بر اساس همان نیازهای فرد ارائه می‎کند.

هوش مصنوعی مکالمه‌محور چگونه کار می‎کند؟ 
یکی از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی مکالمه‌ای، ChatGPT است که با استفاده از الگوریتم‌های مشخصی، نوشتار کاربران را درک کرده و سپس مطابق با همان درخواست، پاسخ‌های خود را ارائه می‏کند؛ اما نکته مهمی که به هنگام کار با این ابزار هوشمند باید به آن توجه کنید این است که سؤال خود را به‎گونه‌ای مطرح کنید که هدف شما از بیان آن برای این سیستم مشخص باشد تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید؛ به همین جهت باید به نحوه نوشتن پرامپت مسلط باشید که در ادامه به بررسی آن پرداخته‌ایم.

چگونه پرامپت بنویسیم؟

مهم‌ترین عامل در موفق پیش‌رفتن مکالمه با هوش مصنوعی، پرسیدن سؤالاتی دقیق و شفاف است تا با درک و تحلیل درست آن‌ها توسط هوش مصنوعی ، سنجیده‌ترین پاسخ را دریافت کنید؛ به همین جهت نحوه نوشتن پرامپت اهمیت پیدا کرده و لازم است الگوی صحیح آن را یاد بگیرید؛ درواقع پرامپت همان درخواستی است که از سوی کاربر مطرح شده و سیستم بر اساس این داده‌های ورودی، تشخیص می‎دهد چه پاسخی برای حل مسئله فرد کارآمد است.

به‌طورکلی پرامپت می‏تواند شامل یک سؤال یا دستوری باشد که نشان‌دهنده مسئله شما است. بسیاری از افراد در ابتدای کار با هوش مصنوعی و مطرح‌کردن مسائل خود، نتایج چندان جالبی را دریافت نمی‎کنند؛ چرا که نسبت به تکنیک‌های پرسیدن سوال از هوش مصنوعی و نحوه نوشتن پرامپت آگاه نبوده و منجر به انحراف سیستم از درک درست درخواستشان می‎شوند؛ به همین دلیل در ادامه به بررسی تعدادی از مهم‌ترین تکنیک‌های پرسیدن سوال از هوش مصنوعی پرداخته‌ایم تا بتوانید با مطرح‌کردن صحیح سؤالات خود، بهترین راهکارها را دریافت کنید.

مهم‌ترین نکات هنگام پرسیدن سوال از هوش مصنوعی

همان‌طور که تاکنون تاکید شد، به هنگام پرسیدن سوال از هوش مصنوعی باید نکاتی را رعایت کنید تا منجر به درک درست آن از سوی هوش مصنوعی یا چت بات شوید؛ بنابراین، اگر شما هم به دنبال پاسخ این سؤال هستید که”چگونه از هوش مصنوعی سؤال کنیم تا بهترین نتیجه را دریافت کنیم؟”، به موارد زیر دقت کنید.

اجتناب از پرسیدن سؤالات کلی

بسیاری از افراد گمان می‎کنند اگر جزئیات سؤال را مطرح کنند، به‎نوعی هوش مصنوعی گیج شده و قادر به درک درست درخواست نخواهد بود؛ درصورتی‌که نوشتن جزئیات یک سؤال، می‎تواند از مبهم‎بودن آن کاسته و به تحلیل درست ابزار هوشمند از این سؤالات کمک کند؛ بنابراین، توصیه می‎شود به هنگام سؤال پرسیدن از هوش مصنوعی، جزئیات را به‌خوبی مطرح کنید تا داده‌هایی جامع به سیستم دهید و بهترین خروجی را دریافت کنید.

چگونه پرامپت بنویسیم؟

از طرفی دیگر ممکن است برخی افراد فرصت کافی جهت نوشتن سؤالات جزئی را نداشته باشند؛ به همین دلیل به سؤالات کلی رو آورده و سبب دریافت نتایج نامطلوب می‏شوند. این در حالی است که بسیاری از ابزارهای هوشمند از قابلیت‌هایی نظیر تبدیل گفتار به متن برخوردارند؛ به همین جهت می‎توانید از ابزار تبدیل متن به صدا با هوش مصنوعی استفاده کرده و جزئی‎ترین سؤالات خود را در کمترین زمان ممکن در قسمت پرامپت وارد کنید.

پرسیدن سؤالات به‌صورت شفاف و واضح

برای پرسیدن سوال از هوش مصنوعی در پی نوشتن عبارات و مفاهیم پیچیده نباشید؛ چرا که با این شیوه، ابزار هوش مصنوعی را از درک درست اهداف خود منحرف کرده و پاسخ مناسبی را دریافت نخواهید کرد؛ به همین جهت سعی کنید با طرح درست پرسش خود و پرهیز از به کار بردن اصطلاحات عامیانه یا گویش منطقه‌ای خود، درخواست خود را به‎ شیوه‌ای ساده و گویا ثبت کنید تا هوش مصنوعی، آن را به درستی تجزیه‌و‌تحلیل کند.

کمک از دیدگاه افراد مختلف

یکی از بهترین مزایای ابزار هوشمند کنونی این است که شما می‎توانید سؤالات خود را به‎گونه‎ای مطرح کنید که در آن از هوش مصنوعی بخواهید نظر یک فرد متخصص در زمینه مربوط را به شما ارائه کند؛ به‌طور مثال اگر دانشجوی معماری هستید و برای انجام پروژه‎های طراحی خود سردرگم شده‎اید، می‎توانید درخواست خود را این‌گونه مطرح کنید که “از نظر معماران برتر ایران، بناهای اقلیم گرم‌و‌خشک چه ویژگی‎هایی دارند؟”.

دقت کنید که در طرح این سؤالات هرگز از مطرح‌کردن جزئیات غافل نشوید و حتما در تمامی مراحل پرسیدن سوال از هوش مصنوعی، سعی کنید با ارائه جزئیاتی کامل همچون مثال بالا، بهترین اطلاعات را در اختیار هوش مصنوعی بگذارید تا با پردازش آن‌ها، بهترین نتایج را دریافت کنید؛ درواقع با ارائه این اطلاعات جامع، هوش مصنوعی تمام جوانب درخواست شما را بررسی کرده و پاسخی متناسب با همان جزئیات به شما تحویل خواهد داد.

استمرار در سؤال پرسیدن و ویرایش پرامپت

طبیعی است گاهی هوش مصنوعی پاسخی به شما ارائه کند که اصلا نزدیک به منظور شما هم نباشد. در این مواقع باید سؤال خود را ویرایش کرده و مکالمه را به‌نحوی هدایت کنید که مقصود خود را به ابزار هوش مصنوعی برسانید؛ بنابراین، در پرسیدن سوال از هوش مصنوعی استمرار داشته تا در نهایت بهترین پاسخ را دریافت کنید.

مشخص کردن نحوه پاسخ‌دهی

یکی دیگر از قابلیت‌های ابزار هوش مصنوعی، امکان تعیین فرمت پاسخ‌دهی آن، توسط کاربران است؛ به‌گونه‌ای که شما می‎توانید به هنگام پرسیدن سؤال، این را هم مشخص کنید که می‎خواهید پاسخ نهایی در قالب متن باشد یا مثلا جدول؛ همچنین می‏توانید پس از داشتن مکالمه‌ای طولانی با هوش مصنوعی، از آن بخواهید خلاصه‌ای از مکالمه را در قالب یک گزارش به شما تحویل دهد.

نکته‌ای جالب که در این قابلیت وجود دارد این است که می‎توانید از این ابزار هوشمند بخواهید متن نهایی شما را به سبک نویسنده‌ای معروف که خودتان تعیین می‎کنید، تحویل دهد. در این شرایط هوش مصنوعی با بررسی آثار نویسنده مربوطه، الگو و سبک نوشتاری او را بررسی کرده و متن درخواستی شما را مطابق با همان الگو تحویل خواهد داد.

تکرار موضوع اصلی مکالمه

گاهی ممکن است طی یک مکالمه کوتاه به پاسخ مطلوب خود نرسید و با پرسیدن سؤالات مختلف سعی در فهماندن هدف خود به هوش مصنوعی داشته باشید؛ به همین دلیل این احتمال وجود دارد که موضوع اصلی در مکالمات طولانی کمرنگ شود؛ بنابراین، می‎توانید حین مکالمه، موضوع اصلی را به هوش مصنوعی یادآوری کنید تا پاسخ‌های این ابزار هوشمند، در راستای هدف اصلی شما مدیریت شوند.

جمع‌بندی

همان‌طور که دریافتید ورژن‌های جدید ابزار هوشمند با قابلیت‌های گسترده‌ای که دارند، نقش بسیار پررنگی در زندگی انسان‌های کنونی ایفا می‎کنند؛ به‌گونه‌ای که می‎توان گفت مهم‌ترین کاربرد هوش مصنوعی در ایران پاسخ به سؤالات مختلف افراد در زمینه‌های گوناگون است؛ بنابراین، لازم است نحوه صحیح مکالمه با این ابزار را یاد گرفته تا بتوانید بهترین نتایج را از این ابزار دریافت کنید؛ به همین جهت در این مطلب سعی کردیم به بررسی عملکرد این ابزار و تکنیک‌های پرسیدن سوال از هوش مصنوعی بپردازیم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۳ میانگین: ۵]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=456417

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
  1. اطلاعات خیلی خوبی درباره پرامپت نویسی دادید ممنونم

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.