• امروز : شنبه - 22 مرداد - 1401
اخبار اقتصادی امروز : 2

سرخط اخبار اقتصادی

پایان هفته خوب برای طلا مقاومت درهم و سکه در برابر جو‌ کاهشی/بازگشت امید به بازار سرمایه طلا ۱۸۰۰ دلار را دید قانون آمریکایی برای کاهش تورم وزیر نیرو خواهان افزایش مصوبات سفر استانی این وزارتخانه در کرمان شد هزینه خرید چرخ گوشت چقدر است؟ + لیست قیمت بهترین مدل‌ها فرصت سیاسی برای اقتصاد ایران حذف ارز ترجیحی به کاهش کسری بودجه و تورم می‌انجامد وزیر صمت: ۱۵ درصد حقوق دولتی در کرمان محقق می‌شود تیغ دولبه کنایه‌های رئیسی/ از یک میلیون مسکن چه خبر؟ علت حذف الزام برگه گواهی اسقاط برای شماره گذاری خودروهای تجاری سهم مردم و دولت در جبران خسارت سیل معرفی سهم‌های برتر برای رشد در هفته پیش رو کارگروه وزارت جهاد برای آفات نخل‌های جنوب کرمان تشکیل می‌شود توان ۳ هزار و ۴۰۰ درصدی موتور تورم در ۱۴۰۱ اختصاص ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در کشاورزی استان کرمان نماینده مجلس: عملکرد بانک‌ها برای مردم خوب نبوده است بدهی هزار میلیاردی شرکت های بورسی خرید قهوه ساز با چقدر تمام می‌شود؟ برنامه دولت برای پرتاب ماهواره سنگین‌تر تا پایان سال چهارمین هفته صعودی برای طلا آمادگی کانون صرافان در مبادله رمزارزها برای واردات قیمت میز تحریرهای پرطرفدار در بازار + جدول بازگشت هواپیمای تهران- کیش ماهان به فرودگاه مهرآباد به دلیل بدی آب‌و هوا

35

نکات اساسی که باید در هنگام اجاره خانه یا اجاره آپارتمان به آنها دقت کرد

  • کد خبر : 123536
  • 28 خرداد 1401 - 2:19
نکات اساسی که باید در هنگام اجاره خانه یا اجاره آپارتمان به آنها دقت کرد
در این مقاله به نکات اساسی که باید در هنگام اجاره خانه یا اجاره آپارتمان به آنها دقت کرد پرداخته شده است.

وقتی خانه یا آپارتمان اجاره می کنید لازم است که از حقوق خود آگاه باشید. علاوه بر این آمادگی جهت جلب نظر صاحبخانه نیز در تسریع کار اجاره خانه یا اجاره آپارتمان کمک شایانی به شما خواهد کرد.

۱ـ به همراه داشتن مدارک در زمان اجاره خانه

بهترین راه برای جلب نظر صاحبخانه احتمالی این است که آماده باشید. برای داشتن آمادگی بیشتر نسبت به سایر متقاضیان، هنگام ملاقات با صاحبخانه موارد زیر را به همراه داشته باشید: مدارک شناسایی، یک درخواست اجاره تکمیل شده، در صورت نیاز ارجاعات کتبی از صاحبخانه های پیشین، کارفرمایان و همکاران و در نهایت یک کپی از گردش مالی اخیر خود که صاحبخانه را از بابت پرداخت به موقع اجاره بها مطمئن سازد.

۲ـ پیش از امضا اجاره نامه را بررسی کنید

قبل از اینکه روی خط نقطه چین قرارداد امضا کنید، تمام شرایط اجاره را به دقت بررسی نمایید. قرارداد اجاره یا اجاره نامه شما ممکن است دارای مقررات و شروطی باشد که شما تمایلی به قبول آنها نداشته باشید. به عنوان مثال برخی از صاحبخانه ها در قرارداد اجاره، محدودیت های شدیدی را برای پذیرش مهمان توسط مستاجر ذکر می کنند. یا اینکه در بعضی موارد در مورد نگهداری حیوانات خانگی محدودیت قائل می شوند که این موضوع برای دوستداران حیوانات خانگی دردسر زیادی ایجاد خواهد کرد. در بعضی از اجاره نامه ها حتی اگر شما تعهد نمایید که ملک را هنگام تحویل به صورت اولیه تحویل خواهید داد، باز هم تغییرات طراحی در ملک مورد نظر ممنوع اعلام می شود. اگر شما صاحب کسب و کار خانگی هستید حتما درباره این موضوع پیش از اجاره خانه یا اجاره آپارتمان با صاحبخانه صحبت کنید. بسیاری از صاحبخانه ها با انجام این کار موافق نیستند!

۳ـ همه توافقات را مکتوب کنید

برای جلوگیری از اختلاف یا سوء تفاهم با صاحبخانه، همه توافقات را به صورت مکتوب دریافت کنید. همیشه یک کپی از مکاتبات خود را نگه دارید و توافق شفاهی را نیز با ارسال نامه ای به صاحبخانه مستند کنید. به عنوان مثال، اگر از صاحبخانه خود میخواهید که تعمیرات را انجام دهد، درخواست خود را به صورت کتبی بنویسید و یک نسخه برای خود نگه دارید. اگر صاحبخانه به صورت شفاهی موافقت کرد، نامه ای که در آن تایید موضوع فوق آورده شده است را برای او ارسال کنید.

۴ـ از حقوق حریم خصوصی خود محافظت کنید

در کنار اختلافات بر سر اجاره یا سپرده های وثیقه، یکی از رایج ترین سوء تفاهم های بین موجر و مستاجر تنش بر سر حق صاحبخانه برای ورود به واحد اجاره داده شده و حق مستاجر برای حفظ حریم خصوصی خود می باشد. طبق قانون مالک (موجر) می بایست پیش از ورود به ملک اجاره داده شده، مستاجر را از آمدن خود مطلع سازد و برای بازدید از ملک رضایت مستاجر را جلب نماید.

۵ـ تقاضا برای تعمیرات در زمان اجاره خانه

لازم است که هر فرد حقوق خود را برای زندگی در یک واحد اجاره ای قابل سکونت بداند. اکثریت قریب به اتفاق صاحبخانه ها موظفند به مستاجران خود مکان های قابل سکونت جهت زندگی ارائه دهند. وجود سیستم های گرمایش و سرمایش مناسب، آب و برق از اصلی ترین امکاناتی است که یک ملک اجاره ای باید از آنها برخوردار باشد. در زمان اجاره خانه یا اجاره آپارتمان از  بهداشت و ایمنی ساختار ملک اطمینان حاصل کنید. ممکن است صاحبخانه شما از تعمیر  واحد مسکونی اجاره شده امتناع نماید. در این صورت شما می توانید با هماهنگی های لازم پس از تعمیرات مورد نیاز ملک، مبلغ مورد نظر را از اجاره بها کم نمایید.

۶ـ ارتباط مناسب با صاحبخانه

درهای مصاحبت را با صاحبخانه خود باز نگه دارید تا در صورت بروز مشکل بتوانید بدون آغاز یک نبرد حقوقی ناخوشایند آن را حل نمایید.

قبل از اینکه روی خط نقطه چین قرارداد امضا کنید، تمام شرایط اجاره را به دقت بررسی نمایید.

قبل از اینکه روی خط نقطه چین قرارداد امضا کنید، تمام شرایط اجاره را به دقت بررسی نمایید.

۷ـ محافظت از مبلغ پرداختی به عنوان وثیقه یا رهن

برای محافظت از مبلغ وثیقه یا رهن و جلوگیری از هرگونه سوء تفاهم، مطمئن شوید که قرارداد اجاره یا اجاره نامه شما در مورد استفاده از این مبلغ و نحوه باز پرداخت و کسورات مجاز، کاملا واضح است. به عنوان مثال در هنگام اجاره خانه یا اجاره آپارتمان با صاحبخانه آپارتمان را مورد بازدید قرار دهید تا بتوانید آسیب ‌ها و تعمیرات مورد نیاز را در اجاره نامه ذکر نمایید. در این صورت از ایجاد سوء تفاهم و کسر مبلغ از وثیقه جلوگیری خواهید کرد.

۸ـ آگاهی از امنیت محله در زمان اجاره خانه

کسب آگاهی لازم از میزان امنیت محله و ساختمانی که قرار است توسط شما اجاره شود یکی از مهمترین نکات در رابطه با اجاره خانه یا اجاره آپارتمان می باشد. به عنوان مثال شما می توانید با بررسی های میدانی از ساکنین محله، کسبه و… درباره اتفاقاتی چون سرقت و سایر حوادث مجرمانه آگاهی های لازم را کسب کنید. شما به عنوان مستاجر می بایست از مورد اعتماد بودن صاحبخانه احتمالی خود نیز کسب اطلاع نمایید تا در آینده با وی دچار مشکل نشوید.

۹ـ مقابله با حکم تخلیه

گاهی در پی مشکلاتی ممکن است مالک (موجر) راجع به تخلیه عین مستاجره دادخواستی ارائه دهد. در این صورت شما می بایست با اطلاع کامل از قوانین موجود درباره حکم تخلیه ملک شرایط خود را بسنجید. در صورتی که ادعاهای موجر بر طبق قوانین موجود درست باشد مقابله با این دادخواست و در نهایت حکم تخلیه امری عبث خواهد بود و تنها با این کار وقت و انرژی خود را تلف خواهید کرد. برای آگاهی بیشتر از قوانین موجر و مستاجر و شرایط صدور حکم تخلیه می توانید به وب سایت سامان۷۲۴  مراجعه نمایید.

سامان۷۲۴ مجله و دپارتمان اختصاصی املاک می باشد که با مراجعه به آن میتوانید به اطلاعات دقیقی راجع به قوانین حقوقی ملک شامل قوانین مربوط به دریافت حکم تخلیه ملک، توضیح و تشریح قوانین مربوط به مالک و مستاجر، توضیح قوانین و تبصره های موجود در ارتباط با مالیات اجاره املاک، نکات اساسی درباره خرید خانه، خرید آپارتمان و… دسترسی پیدا کنید.

سامان724 مجله و دپارتمان اختصاصی املاک و ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در این زمینه می باشد.

سامان۷۲۴ مجله و دپارتمان اختصاصی املاک و ارائه دهنده اطلاعات تخصصی در این زمینه می باشد.

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=123536

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 1
  1. با تشکر از saman724

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.