پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲
 • امروز : پنج شنبه - 11 خرداد - 1402
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

سیاست‌های آبی که به دولت قالب شد! یک سالگی هک شهرداری؛سامانه هایی که هنوز بالا نیامده است شفاف‌سازی ایران‌خودرو درباره تامین ارز واردات کالا بدون انتقال ارز از مناطق آزاد / شرط واردات همتی: سفره مردم ۳۰ تا ۴۰ درصد کوچکتر می شود! صعود بیشتر ریالی‌های بورس با یک شرط تخم‌ مرغ ارزان شد چرا تجمع امام رضایی‌ها در میدان امام حسین برگزار نشد؟ خطری که متقاضیان خرید خودرو از سامانه یکپارچه را تهدید می کند افزایش پوند از مرز ۱.۲۴ دلار کاهش شاخص داو جونز متقاضیان خودرو حتما بخوانند / ضرب‌الاجل صمت برای فروش خودرو به قیمت کارخانه فشار فروش در بازار رمز ارزها /بیت کوین کانال ۲۷۰۰۰ دلار را از دست می دهد؟ کاهش حباب و قیمت سکه در بازار تهران آخرین جزئیات طرح اصلاح یارانه نان را گران نخرید! افزایش ذخایر طلای بانک‌های مرکزی جهان با چشم انداز مبهم دلار کاهش مالیات بر تولید، افزایش مالیات بر مصرف؛ سیاست جدید مالیاتی دولت جواب می‌دهد؟ آمار بارش‌های امسال مثبت است یا منفی؟ بانک تجارت از سفته الکترونیک رونمایی کرد چرا باید به کاهش تورم امیدوار باشیم؟ خبر مهم برای دارندگان گوشی اپل/ برای انتقال عکس‌های ذخیره شده خود عجله کنید مرغ‌ها گران‌تر اما لاغرتر شدند هیچگونه افزایشی در قیمت نان وجود ندارد


16

پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲

 • کد خبر : 307483
پیش بینی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲
در طی سال ۱۴۰۱، بسیاری از عوامل بر روی قیمت واحد‌های مسکونی متاثر بودند، به شکلی که نسبت به سال گذشته‌اش یعنی سال ۱۴۰۰، قیمت‌ها جهش یافتند و به سمت تورم بیشتر، حرکت کردند. در سال ۱۴۰۲ نیز احتمال این تغییرات قیمتی و افزایش تورم ناشی از دلار قابل پیش‌بینی است. چرا که طبق سال‌های گذشته، معمولا بازار اندکی کاهش قیمت را تجربه می‌کند و پس از آن، بیشتر از قبل به کانال‌های جدید صعود می‌کند.

شاید برای شما هم جالب باشد که قیمت واحد‌های مسکونی در سال ۱۴۰۲ بر چه روالی پیش‌خواهند رفت، در این پست قصد داریم تا به بررسی قیمت مسکن در سال آینده یعنی سال ۱۴۰۲ بپردازیم و قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ را مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

در طی سال ۱۴۰۱، بسیاری از عوامل بر روی قیمت واحد‌های مسکونی متاثر بودند، به شکلی که نسبت به سال گذشته‌اش یعنی سال ۱۴۰۰، قیمت‌ها جهش یافتند و به سمت تورم بیشتر، حرکت کردند. در سال ۱۴۰۲ نیز احتمال این تغییرات قیمتی و افزایش تورم ناشی از دلار قابل پیش‌بینی است. چرا که طبق سال‌های گذشته، معمولا بازار اندکی کاهش قیمت را تجربه می‌کند و پس از آن، بیشتر از قبل به کانال‌های جدید صعود می‌کند.

عوامل موثر بر قیمت مسکن

اگر بخواهیم به طور کلی قیمت مسکن را در سال ۱۴۰۲ از نظر اصولی بررسی کنیم، باید از چند منظر به این موضوع توجه کرد:

 1. قیمت روز دلار و طلا
 2. عرضه و تقاضای بازار مسکن
 3. تغییرات سیاسی طبیعی ایران و منطقه
 4. نرخ تولید مصالح ساختمانی و صادرات آن
 5. تورم جهانی

این ۵ مورد از اصلی‌ترین عوامل موثر بر قیمت مسکن و اکثر کالا های مورد نیاز مردم هستند که در این قسمت قصد داریم تا هرکدام را به شکل کارشناسی شده‌ای با یکدیگر بررسی کنیم.

قیمت روز دلار و طلا

همواره چالشی بزرگ در بازار کشور وجود داشته با عنوان، قیمت روز دلار و طلا که می‌توان آن دو را از شاخص‌های برتر ارزش کالا و محصولات بازار نام برد.

قیمت روز دلار و طلا

در واقع برای خرید و فروش محصولات مورد نیاز کشور با کشور‌های سراسر دنیا، از دلار و یا طلا استفاده می‌شود که این امر، اهمیت و تاثیر مستقیم دلار و طلا را بر محصولات موجود در بازار را نشان می‌دهد.

اکر دلار در سال آینده در کانال فعلی خود باقی بماند و نه افزایش پیدا کند و نه کاهش شدید، می‌توان در نظر گرفت که قیمت‌ها تغییر چندانی نخواهند داشت و به احتمال زیاد، در کانال فعلی خود نوسان می‌کنند.

اما اگر دلار در سال آینده همانند سال‌های گذشته روندی افزایش را دنبال کند، قیمت مصالح ساختمانی در پی آن افزایش می‌یابند و این امر سبب افزایش قیمت واحد‌های مسکونی به نسبت فاصله ریال از دلار، افزایش قیمت را تجربه می‌کند.

اما اگر این روند کاهشی باشد، به نسبت کاهش قیمت دلار، قیمت مصالح ساختمانی نیز کاهش پیدا کرده و در نتیجه بر کاهش قیمت مسکن نتیجه حاصل می‌گردد. در واقع دلار با قیمت واحد مسکونی رابطه تقریبا مستقیمی دارد و هرگونه تغییری بر روی نرخ روزانه دلار می‌تواند تاثیر متقابلی بر روی قیمت محصولات داشته باشد.

به عبارتی دیگر دلار عامل تعیین ارزش فروش محصولات در بازار کشور در نظر گرفته می‌شود و تجار نیز همواره محصولات خود را برای بازار‌های پر خرید و فروش آماده می‌کنند که در صورت کران شدن دلار، به نسبت از دست رفتن توانایی مالی مردم در خرید مصالح ساختمانی، این مصالح در بازار کمرنگ‌تر نیز می‌شوند.

طلا عامل دیگری است که بر روی قیمت مسکن تاثیر می‌گذارد. طلا بزرگ‌ترین شاخصه پشتیبان ارزش پول رایج یک کشور است و هرچه مخازن و معادن طلای بیشتری در کشور وجود داشته باشد، ارزش آن بر پول ملی افزوده می‌گردد. از طرفی بر قیمت ملکی نیز منابع طلا تاثیر گذار هستند.

هرچه قیمت طلا افزایش پیدا کند، ارزش پول ملی کاهش یافته و در پی آن، محصولات گران‌تر می‌شوند. چرا که ارزش پول ما پایین‌تر آمده، اما در مقابل هرچه طلا در کشور بیشتر باشد، ارزش‌ پول ملی بیشتر شده و قیمت کالا‌ها ارزان‌تر می‌شود.

خوشبختانه مخازن و معادن طلای خوبی در کشور وجود دارد و از این بابت جای نگرانی نیست، اما این موضوع میان دلار و طلا متقابل است و هر دو در کنار یکدیگر می‌توانند سبب کاهش و یا افزایش مسکن شوند.

بر اساس تدابیر دولت در راستای آغاز سال جدید و طرح برنامه و بودجه کشور، تدابیری در راستای بهبود ارزش پول ملی در دستور کار است که می‌توان بر این جهت گیری‌ها امیدوار بود که وضعیت در سال آینده احتمالا ثابت و یا بهتر خواهد شد.

عرضه و تقاضای بازار مسکن

از دیرباز، عرضه و تقاضای بازار یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت واحد‌های مسکونی تلقی می‌شود. در واقع ارزش یک ملک بسته به خریدار آن تعیین می‌گردد. هرچه متقاضیان واحد‌های مسکونی بیشتر باشد، تقاضا برای مسکن بیشتر است و در مقابل آن، هرچه فروش و فروشنده واحد مسکونی بیشتر باشد، عرضه در بازار بیشتر شده و فروشندگان بیشتری در بازار وجود دارند تا قیمت بهتری را پیشنهاد بدهند.

به طور کلی می‌توان گفت که با وضعیت نرخ ساخت و ساز و عرضه و تقاضای بازار چند سال اخیر کشور، تقاضا همواره وجود دارد و عرضه کاهش یافته است. علت اصلی این کاهش نرخ ساخت و ساز، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و عدم همخوانی آن با بودجه طرح ساخت و ساز می‌باشد، که عملا پروژه را با شکست و یا عقبکرد مواجه می‌کند.

این عقب افتادن فعالیت و تکمیل پروژه، هزینه‌های زیادی را بر روی دست فعالان بازار ساخت و ساز می‌گذارد و فروشنده در زمان تکمیل واحد‌های خود، قیمت را بروز می‌کند تا ضرر بیشتری متحمل نشود. اما در مقابل درآمد عموم مردم تغییر چندانی پیدا نکرده و تورم در بازار مسکن شکل می‌گیرد.

این تورم مانع خرید و فروش در بازار می‌شود و نه به سود خریدار است و نه به سود فروشنده. در واقع نرخ خرید و فروش کاهش یافته و املاک و بنگاه‌داران نیز از دریافت حق کمیسیون خود باز می‌مانند، چرا که نرخ معاملات کاهش یافته‌ است.

یکی از اصلی‌ترین علل این کاهش نرخ خرید و فروش، افزایش تقاضا بازار است که خریداران را برای خرید واحد مسکونی به چالش و رقابت در قیمت‌های سنگین‌تر سوق می‌دهد.

با گسترش این روند، قیمت در مناطق افزایش یافته و هم متقاضی قادر به خرید واحد نیست و هم فروشنده در ریسک فروش و ضرر کرد مواجه است که نکند سرمایه خود را به اشتباه ببازد.

بدین ترتیب بازار آشفته شده و قیمت‌ها رفته رفته افزایش می‌شوند تا زمانی که نرخ ستخت و ساز بهبود یابد و واحد مسکونی بیشتری در بازار برای فروش گذاشته شود. این عمل به کاهش قیمت مسکن کمک شایانی می‌کند.

در سال ۱۴۰۲، این انتظار می‌رود که با بهبود بودجه دولت و همچنین کاهش قیمت محصولات در سال آینده، نرخ ساخت و ساز بهبود یابد.

تغییرات سیاسی و طبیعی منطقه

این تغییرات می‌توانند هم از جنس سیاسی باشند و هم از جنس طبیعی، و هر دوی آن‌ها بر روی قیمت مسکن می‌توان گفت  مستقیما موثر هستند.

تغییرات سیاسی و طبیعی منطقه

به عنوان مثال، تغییرات در ساسیت مهندسی ساخت و ساز کشور و تغییرات نظام مهندسی، می‌تواند عامل موثری بر روی هزینه تمام شده سازه‌ها باشد. از طرفی نیز بروز تغییرات و حوادث طبیعی مانند سیل، طوفان و یا زلزله مانند زلزله اخیر کشور‌های ترکیه، سوریه و لبنان می‌تواند از نمونه‌های تاثیر عوامل طبیعی بر قیمت مسکن باشند.

پس از زلزله اخیر منطقه، ساختمان‌ها و سازه‌های مختلفی تخریب شدند که از ارزش زیادی برخوردار بودند. اگر در سال آینده مردم اقدام به ساخت و ساز این سازه‌ها نمایند، میلگرد و مقاطع فولادی زیادی مصرف می‌شود که این تغییرات بر قیمت روز میلگرد تاثیر می‌گذارند.

از آنجایی که پر مصرف‌ترین عضو مقاطع فولادی ساختمانی میلگرد آجدار است، احتمال بالایی دارد که قیمت آن در سال آینده به سبب تقاضای بازار‌های جهانی افزایش یابد. در واقع قیمت میلگرد می‌تواند شاخص موثری جهت تعیین قیمت مصالح ساختمانی در سال آینده باشد.

از این رو کارشناسان بازار در حال تخمین تغییرات و اعمال آن‌ها و اثراتشان بر روی قیمت میلگرد در آینده نزدیک هستند. این تغییرات می‌توانند به شکل مستقیمی بر تغییر قیمت روز واحد‌های ساختمانی موثر باشند.

نرخ تولید مصالح ساختمانی

از عوامل موثر بر قیمت تمام شده واحد مسکونی، می‌توان به نرخ تولید و عرضه مصالح ساختمانی در سال آینده خبر داد.

نرخ تولید و صادرات میلگرد آجدار

بر اساس گزارشات اخیر تولید و عرضه مصالح ساختمانی، حدود ۲۱ میلیون تن میلگرد در سال درون کشور تولید می‌شود که از این حجم میلگرد، ۱۲ میلیون آن در داخل کشور مصرف شده و مابقی آن به بازار‌های جهانی صادر می‌شود.

نحوه تولید و صادرات سیمان داخلی

بر طبق آمارهای منتشر شده؛ میزان تولید سیمان در ایران به صورت سالانه تقریبا ۸۸ میلیون تن است. اما در چند سال اخیر به دلیل مشکلات متعددی همچون قطعی برق و گاز و قدیمی بودن خطوط، تولید این ماده در کشور به حدود ۷۰ درصد این مقدار کاهش یافته است.

در ایران  در کنار ۷ هلدینگ بزرگ، مجتمع‌های تولیدی خصوصی نیز در زمینه تولید سیمان فعالیت می‌کنند. به طور کلی نزدیک به ۸۰ واحد تولیدی سیمان در ایران مشغول به کار هستند. در واقع می‌توان گفت که در هر استان ایران حداقل یک کارخانه تولیدی سیمان وجود دارد.

ایران بر طبق برنامه تبیین شده قصد دارد که در زمینه تولید سیمان با میزان تولید سالانه ۱۲۰ میلیون تن رتبه اول تولید را در منطقه به دست آورد. همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش صادرات ۳۲ میلیون تنی سیمان به کشورهای منطقه در سال ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی کرده است.

البته دستیابی به این اهداف با توجه به وضعیت توسعه اقتصادی و همچنین وضعیت زیرساخت‌های موجود در حوزه‌های مختلف مانند انرژی‌، حمل‌ونقل و روابط سیاسی با کشورهای همسایه تاحدودی خوش‌بینانه و غیرقابل تحقق است.

بنا بر اظهارات آقای رضا جمارانیان، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور، تولید سیمان و کلینکر در ایران در حال حاضر فراتر از میزان نیاز جامعه است. در واقع به اعتقاد کارشناسان این حوزه، کارخانه‌ها قابلیت تولید بیش از ۷۰ میلیون تن سیمان در سال را خواهند داشت.

به همین دلیل کارخانجات مختلف می‌توانند به صادرات آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. همچنین او یادآور شد که در این زمینه در سال‌های آتی می‌توان از ظرفیت تالار صادراتی بورس کالا استفاده کرد.

لازم به ذکر است که بیش از ۳۵ شرکت سیمانی در بازار اول و دوم بورس و فرابورس مشغول به فعالیت هستند. ارزش بازار شرکت‌های حاضر در صنعت سیمان تقریبا دربرگیرنده یک درصد ارزش کل بازار سرمایه است.

نرخ تولید و عرضه گچ داخلی

بر طبق آمارهای منتشر شده؛ میزان تولید سیمان در ایران به صورت سالانه تقریبا ۸۸ میلیون تن است. اما در چند سال اخیر به دلیل مشکلات متعددی همچون قطعی برق و گاز و قدیمی بودن خطوط، تولید این ماده در کشور به حدود ۷۰ درصد این مقدار کاهش یافته است.

در ایران  در کنار ۷ هلدینگ بزرگ، مجتمع‌های تولیدی خصوصی نیز در زمینه تولید سیمان فعالیت می‌کنند. به طور کلی نزدیک به ۸۰ واحد تولیدی سیمان در ایران مشغول به کار هستند. در واقع می‌توان گفت که در هر استان ایران حداقل یک کارخانه تولیدی سیمان وجود دارد.

ایران بر طبق برنامه تبیین شده قصد دارد که در زمینه تولید سیمان با میزان تولید سالانه ۱۲۰ میلیون تن رتبه اول تولید را در منطقه به دست آورد. همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت برای افزایش صادرات ۳۲ میلیون تنی سیمان به کشورهای منطقه در سال ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی کرده است.

البته دستیابی به این اهداف با توجه به وضعیت توسعه اقتصادی و همچنین وضعیت زیرساخت‌های موجود در حوزه‌های مختلف مانند انرژی‌، حمل‌ونقل و روابط سیاسی با کشورهای همسایه تاحدودی خوش‌بینانه و غیرقابل تحقق است.

بنا بر اظهارات آقای رضا جمارانیان، رئیس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور، تولید سیمان و کلینکر در ایران در حال حاضر فراتر از میزان نیاز جامعه است. در واقع به اعتقاد کارشناسان این حوزه، کارخانه‌ها قابلیت تولید بیش از ۷۰ میلیون تن سیمان در سال را خواهند داشت.  به همین دلیل کارخانجات مختلف می‌توانند به صادرات آن توجه ویژه‌ای داشته باشند. همچنین او یادآور شد که در این زمینه در سال‌های آتی می‌توان از ظرفیت تالار صادراتی بورس کالا استفاده کرد.

لازم به ذکر است که بیش از ۳۵ شرکت سیمانی در بازار اول و دوم بورس و فرابورس مشغول به فعالیت هستند. ارزش بازار شرکت‌های حاضر در صنعت سیمان تقریبا دربرگیرنده یک درصد ارزش کل بازار سرمایه است.

تورم جهانی

یکی از مسائلی که تاثیر بسزایی بر تغییرات بازار‌های مختلف می‌گذارد، نورم جهانی است. تورم جهانی یعنی تغییرات ارز‌های رایج و ارزش آن نسبت به قیمت حال حاضر محصولات و کالا‌ها. به طور کلی تاثیر کالا، تولید و عرضه آن بر قیمت تمام شده‌اش، نسبت به ارزش پول ملی هر کشوری، تغییراتی را در پیش دارد که به شکل اجمالی به این تغییرات که ناشی از مسائل طبیعی، سیاسی و یا پیشرفت فناوری محدود می‌شود تورم جهانی می‌گویند.

به عنوان مثال، اگر یک فناوری و یا سبک جدید و بهینه‌ای در یک موضوع خاصی، مثلا در زمینه ساختمان و ساخت آن به وجود آید، این سبک و فناوری جدید تغییراتی احتمالا با سبک سابق ساخت و ساز خواهد داشت که مسلما تاثیر آن بر استفاده از مصالح قبلی که دیگر کاربرد ندارند یا کاربرد کمتری دارند، اعمال خواهد شد. بدین ترتیب قیمت خود را از دست داده و یا در صورت پیشرفت، ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

گاه این تغییرات در ابعاد طبیعی هستند، یعنی به عنوان نمونه واقعی آن، زلزله اخیر منطقه یک عامل طبیعی بوده که تاثیر زیادی بر تورم جهانی کشور‌های دنیا می‌گذارد. اگر این اتفاقات بیفتند، قیمت استخراج، تولید و مونتاژ مصالح ساختمانی ارزش بیشتری پیدا می‌کند، چرا که متقاضیانی در این بازار هستند که برای بدست آوردن مصالح ساختمانی مورد نیازشان، دست به نقد منتظر مصالح هستند تا در بازار موجود شوند.

در چنین شرایطی ارزش مصالح ساختمانی افزایش پیدا می‌کند، چرا که در بازار‌های جهانی کشور‌های مختلف این نیاز بازار وجود دارد و تولید‌کننده در ازای فروش محصول خود احتمالا قیمت را افزایش دهد تا رشد نرخ تولیداتش بیشتر شود. بدین ترتیب قیمت مصالح افزایش می‌یابد و محدود به کشور ما هم نخواهد بود چون متقاضی در کشور‌های دیگر برای دریافت محصول ثبت سفارش آن دست به نقد، وجود دارد. یکی از عوامل موثر دیگر بر نرخ تورم جهانی، سیاست‌هاست.

به عبارت دیگر در صورت تحریم یک کشور و یا تغییرات سیاست‌های کشور‌های شریک اقتصادی و سایر روابط، این تغییرات به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر قیمت مصالح ساختمانی تاثیر می‌گذارد و در نتیجه قیمت تمام شده واحد مسکونی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال اگر کشورهای غربی تحریم‌های جدید و یا بیشتری را بر علیه کشور ما تصویب کنند، این تغییرات در نظام سیاسی تجاری کشور ما و کشور‌های غربی می‌تواند در راستای منفی و یا مثبت ماجرا تلقی شود. بسته به تغییرات سیاسی، تغیبراتی در قیمت ارز و یا نرخ تقاضا صادرات ایجاد می‌شود که در نتیجه منجر به تغییر قیمت‌ها و بروزرسانی آن‌ها می‌شود.

تاثیر عوامل سیاسی اقتصادی منطقه بر قیمت مسکن در سال آینده

تغییرات ذکر شده، در سال آینده تغییراتی در بازار ایجاد می‌کنند و قیمت مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر شما به فکر ساخت و ساز در سال آینده یعنی سال ۱۴۰۲ هستید، پیشنهاد می‌شود تا از امروز سرمایه‌گذاری خود را شروع کنید و در این بازار آشفته بین‌المللی خود را از ضرر و زیان فارق کنید. چرا که این عوامل و احتمالات هر ساله بر تمام کشور‌های دنیا اعمال شده و تاثیر خود را بازتاب می‌کنند.

کسی نمی‌تواند به جرات تغییرات سال آینده را پیش‌بینی کند، اما این احتمال وجود دارد که خرید مصالح ساختمانی در سال آینده با افزایش قیمت و عدم هماهنگی بودجه با نیاز منجر شود.

در نتیجه در صورت تغییرات نرخ تورم داخلی و جهانی، تاثیرات زیادی بر هزینه تامین مصالح ساختمانی یک سازه خواهند گذاشت. این تغییرات همواره در دراز مدت به سوی تورم بیشتر هستند اما در بازه‌های کوتاه مدت می‌توانند نوسانی رو به پایین تجربه کنند‌.

تورم جهانی

به عنوان یک سرمایه‌گذار در زمینه خرید و فروش سازه‌ها و واحد‌های مسکونی، بهترین موقعیت برای خرید مصالح ساختمانی، موقع کاهش ارزش دلار و فروکش کردن قیمت‌ها در پی تزریق دلار بانک‌های دولتی در بازار و یا افزایش نرخ تولیدات است.

چرا که در این دو زمان قیمت محصولات و به طور کلی ارزش کالا کاهش پیدا می‌کند و بودجه پاسخگوی نیاز است. برای شخصی که اقدام به ساخت یک ساختمان و یا خانه ویلایی می‌کند، بهترین موقعیت پیشرفت و کاهش هزینه‌ها، خرید به موقع مصالح ساختمانی در تورم پایین‌تر است.

این احتمال وجود دارد که تورم داخلی در سال ۱۴۰۲ افزایش یابد، این امر متقابلا با افزایش حقوق و دریافتی‌ها مواجه می‌شود، اما موقعیت برای پیشرفت انتخاب به موقع و عقلانی در مواجهه با بازار خرید و فروش است. اگر تصمیم دارید که ساخت و ساز کنید، در شرایط فعلی تا پایان سال ۱۴۰۱، بهترین زمان سرمایه‌گذاری بر روی کالا می‌باشد و خارج کردن پول نقد از چرخه نقدینگی است.

همواره کالا مورد نیاز است و بر اساس تورم روز، قیمت آن افزایش و یا کاهش می‌یابد و این موضوع کمک بسیاری به متقاضیان ساخت و ساز مسکن در سال ۱۴۰۲ می‌کند.

جمع بندی نهایی بازار مسکن ۱۴۰۲

به احتمال زیاد، بر اساس آمار و داده‌هایی که با یکدیگر بررسی و مرور کردیم، احتمالا تورم پس از این برهه زمانی که روندی کاهشی داشت، به سمت و سوی پیشین خود بازگردد و شاید هم در صورت بروز تغییر جدیدی در بازار، قیمت‌ها به سمت گرانی و تورم بیشتر سوق داده شوند.

این تغییرات و احتمالات، خبر از احتمال افزایش قیمت مسکن در سال آینده می‌دهند و در صورت نیاز به خرید واحد مسکونی، احتمالا بهای بیشتری باید بپردازیم چرا که نرخ ساخت و ساز تا تغییر جدید از سوی دولت و همچنین تغیبرات قیمتی مصالح ساختمانی احتمالا ثابت باشد و پاسخگوی نیاز متقاضیان نباشند.

در حال حاضر اگر به فکر ساخت و ساز هستید و در انتخاب خود نیاز به راهنمایی دارید، با مشاوران املاک صحبت کرده و یا از متخصصین بازار مسکن مشاوره بگیرید.

همچنین در صورت نیاز به خرید میلگرد آجدار از آرسینکو که یک شرکت معتبر و با سابقه در زمینه خرید و فروش مصالح فولادی ساختمانی است، به نشانی وب‌سایت رسمی آن مراجعه کرده و یا از طریق تلفن‌های تماس مندرج در زیر، با کارشناسان ابن شرکت در تماس باشید.

خرید آهن‌آلات با قیمت روز و تضمین کیفیت با حق انتخاب از تمامی کارخانجات داخلی و بسیار یاز تعمین‌کنندگان خارجی مصالح ساختمانی، همگی و همگی در شرکت آرسینکو قابل دسترس است.

با تشکر از همراهی شما، لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در مورد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۲ برای ما ارسال کنید.

آدرس دفتر رسمی: تهران، بازار آهن شادآباد، نبش بلوک یک، مجتمع تجاری ۱۱۰ طبقه اول پلاک ۵۷

تلفن تماس با کارشناسان:

۰۲۱-۶۶۶۷۴۴۲۰

۰۲۱-۶۶۶۷۱۹۹۰

۰۲۱-۶۶۶۷۴۵۱۹

ایمیل شرکت: info@rsin.co.ir

نشانی وب‌سایت رسمی شرکت: https://rsin.co.ir

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=307483

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
 1. قیمت مسکن و ملک واقعا برای من جوان ایرانی نگران کننده است. قبلا میگفتیم تهران نمیشه خونه خرید اما الان شهر های دیگه هم تفاوت چندانی ندارن، جفتشو نمیشه خرید!
  کاش یه فکری به حال صاحبخونه هایی که حتی برای اجاره مسکن هم قیمت های نجومی میذارن بشه.

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.