خبر " اطلاعیه مرکز مدیریت بحران خشکسالی برای شایعات فضای مجازی درباره بارندگی‌های پاییز " | اقتصاد آفرین

خبر " اطلاعیه مرکز مدیریت بحران خشکسالی برای شایعات فضای مجازی درباره بارندگی‌های پاییز " | اقتصاد آفرین
  • امروز : چهارشنبه - 2 اسفند - 1402
اخبار اقتصادی امروز : 3

سرخط اخبار اقتصادی

انتشار فیش حقوقی جنجالی یک کارمند / ۱۳۹ میلیون ناقابل ! + سند این پورشه جواهر بازار خودرو است+ عکس ۲۸میلیون سفر هوایی در سال جاری ثبت شد قیمت کیک یلدایی اعلام شد / کیلویی ۲۱۰ هزار تومان این هفته منتظر ۳ خودرو جدید وارداتی باشید فروش این مدل اپل متوقف شد جهش نرخ ارز رسمی در آرژانتین چه اثری روی نرخ بازار گذاشت؟ رد صلاحیت سلاح ورزی توسط وزارت اطلاعات + سند اقتصادی‌های سامسونگ نمایش داده شدند/ عکس اولین بیماری که با نورالینک درمان شد! جدیدترین قیمت رسمی لبنیات / گران فروشی ۷ هزار تومانی در یک لیتر شیر واریز یارانه نقدی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی برای این افراد مشخصات جدید از هواپیمای ایرانی سیمرغ + عکس عزم وزارت راه و شهرسازی برای تامین مسکن نیروهای مسلح خبر جدید از تجمیع کارت‌های بانکی در یک کارت قیمت جدید محصولات لبنی اعلام شد + لیست قیمت آیا اوضاع مردم کویت واقعا کویت است؟ / مقایسه درآمد و هزینه زندگی در ایران و کویت پشت پرده هجوم مردم برای خرید طلا قیمت طلا ۱۸ عیار سقوط کرد / مثقال طلا چند شد؟ مرغ را گران نخرید / قیمت جدید مرغ اعلام شد اعلام قیمت جدید مرغ در بازار / ران مرغ کیلویی چند؟ چرا نباید آیفون خیس‌شده خود را داخل کیسه برنج گذاشت؟ دوچرحه جذاب بوگاتی هوش از سرتان می‌پراند! دستاورد بزرگ ایران در حوزه تکنولوژی/ این کامپیوتر حرف می‌زند!


0
اطلاعیه مرکز مدیریت بحران خشکسالی برای شایعات فضای مجازی درباره بارندگی‌های پاییز
  • کد خبر : 427718
  • 14 بهمن 1402
اطلاعیه مرکز مدیریت بحران خشکسالی برای شایعات فضای مجازی درباره بارندگی‌های پاییز

مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه ای به حواشی و شایعات اخیر فضای مجازی در باره بارندگی‌های پاییز اخیر در کشور واکنش نشان داد.

به گزارش بازار، مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی با ارائه یک گزارش علمی و تحلیل آخرین وضعیت اقلیم ایران و جهان اعلام کرد: مهمترین دلایل اختلاف بارش ترکیه نسبت به ایران به ویژه حوضه دریاچه ارومیه شامل سه عامل است که نخستین عامل جغرافیایی است.
این اطلاعیه می‌افزاید: ارتفاع هر نقطه از تراز دریا یکی از مهمترین عوامل وقوع بارش است. در مناطق شرقی کشور ترکیه (هم مرز با شمال غررب ایران) رشته کوههای آناتولی واقع شده است که به موجب ارتفاع بیشتر نسبت به مناطق همجوار در آذربایجان غربی (مثلا ارتفاع دریاچه وان ۱۷۲۶متر و ارتفاع دریاچه ارومیه ۱۲۸۰متر از تراز دریا است)، شرایط وقوع بارش برای آن‌ها فراهم‌تر است و معمولاً بارش بیشتری را دریافت می‌کنند. به دلیل برخورد بخار آب با شیب کوهستان در منطقه باد سوی کوهستان و نیز در اثر سرمایش به سبب ارتفاع منطقه کوهستان، وقوع بارش بسیار محتمل‌تر است.
در ادامه اطلاعیه آمده است: الگوی بادها عامل دوم این اختلاف است. برای بادها و الگوی جریان هوا در مناطق مختلف می‌تواند بر توزیع بارش تأثیر بگذارد. منطقه شرق ترکیه در مسیر بادها و جریانات هوایی مرطوب از مدیترانه یا دریای سیاه قرار دارد که باعث بارش بیشتر می‌شود. برخی مناطق به سبب اثر مانع کوهستانی در انتقال رطوبت تحت تأثیر کوهستان‌ها و فاصله زیاد از دریا هستند که تأثیر منفی بر روی بارش دارد. مانند مناطق مرکزی حوضه دریاچه ارومیه که کمترین بارش را در حوضه دارد و برعکس مناطق پربارش حوضه دریاچه در غرب استان و مرز ترکیه واقع شده است و از نظر اقلیمی بسیار متفاوت هستند.
در بخش دیگر اطلاعیه عنوان شده است: عامل سوم به الگوی اقلیمی دو کشور ارتباط دارد. در واقع الگوهای اقلیمی می‌توانند بر توزیع بارش تأثیرگذار باشند. بسته به نوع اقلیم سرد یا گرم و نیز مسائل دیگر مثل الگوی بارندگی‌ها، میزان بخار آبی و غیره، بارش در هر کشور و منطقه متفاوت است و اساسا مقایسه دو منطقه با دو الگوی اقلیمی متفاوت منطقی نیست.
این اطلاعیه می‌افزاید: با وجود این عوامل، برای دستیابی به جزئیات دقیق‌تر می‌توان تحقیقات و پژوهش‌های مرتبط برای شناخت بیشتر اختلاف بارش بین شرق ترکیه و مناطق مرکزی حوضه دریاچه ارومیه در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور تعریف و اجرا شوند ولی بی‌شک این تفاوت به عوامل مرتبط با طبیعت بارش، اقلیم و نوع و فراوانی سامانه‌های بارشی بر می‌گردد و دلایلی مانند دخالت‌های مصنوعی، ابر دزدی و موارد مشابه مردود است.
در بخش دیگر اطلاعیه ذکر شده‌است: بررسی پوشش برف منطقه شمال غرب ایران و شرق ترکیه در سال‌های ۲۰۲۳.۲۰۰۵نشان‌می‌دهد که عملکرد ابرهای همراه با سامانه‌های بارشی مشابه است. این بدان معنا است که این الگوهای جوی برای عبور سامانه‌هایی که از روی کشور ترکیه عبور می‌کنند و به ایران وارد نمی‌شوند مسبوق به سابقه است و دلیلی برای ابر دزدی امسال نیست.
در ادامه اطلاعیه عنوان شده‌است: بررسی داده‌های بلند مدت نشان می‌دهد روند کاهش بارش و افزایش دما در هر دو کشور با میزان متفاوت و شیب تقریباً یکسان وجود دارد. یادآوری می‌شود که بارش میانگین کشور ترکیه حدود ۶۰۰ میلی‌متر و بارش میانگین کشور ایران حدود ۲۳۰ میلی‌متر است.
این اطلاعیه تصریح می‌کند: در این مطالعه همچنین به بررسی بارش و دمای سایر کشورهای منطقه به‌صورت دهه‌ای پرداخته شده‌است که همگی مؤید کاهش بارش و افزایش دمای میانگین است. این الگوها برای کشورهای عراق، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، آذربایجان و… به‌ویژه برای دهه اخیر شیب روندها مشهودتر است.
شایعه مربوط به نقش باروری ابرها برای تولید بارش بخش دیگر اطلاعیه مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشک‌سالی سازمان هواشناسی کشور به موضوع بارورسازی ابرها اشاره داشته و درباره آن عنوان شده‌است: کارایی افزایش مصنوعی بارش با بارورسازی ابرها هنوز موضوعی است که همچنان در حال بررسی و بحث است. هدف از بارورسازی ابرها، افزایش بارش با وارد کردن موادی در ابر است که می‌توانند به‌عنوان هسته میعان برای تشکیل باران یا برف عمل کنند. اگرچه ممکن است مستنداتی وجود داشته‌باشد که بارورسازی ابرها توانسته باشد در شرایط خاص، افزایش باران در مقیاس محلی را ایجاد کند، اما کارایی آن می‌تواند بسیار متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد.
در ادامه اطلاعیه آمده است: بارورسازی ابرها با وارد کردن ذراتی مانند یدید نقره و یا یدید پتاسیم به ابرها انجام می‌شود. این ذرات ممکن است فرایندهای طبیعی که منجر به تشکیل ابر و باران می‌شوند را تقویت کنند. با این حال، ابرها سامانه‌های پیچیده‌ای هستند که تحت‌تأثیر عوامل متعددی مانند دما، رطوبت و دینامیک جو قرار می‌گیرند. موفقیت بارورسازی ابرها به شرایط مساعد آب و هوایی، زمان‌بندی مناسب، دینامیک و نوع ابر و سایر عواملی وابسته است که هنوز شناخت کاملی نسبت به آن‌ها وجود ندارد.
این اطلاعیه تصریح کرده است: تحقیقات فراوانی درباره بارورسازی ابرها انجام شده‌است و برخی از آن‌ها نتایج مثبت، در حالی که برخی دیگر بیانگر تأثیر محدود یا ناچیز بوده است. کارایی بارورسازی ابرها به اهداف و انتظارات خاص در هر برنامه وابسته بوده و نکته مهم این است که بارورسازی ابر جایگزینی برای برطرف کردن چالش‌های بلندمدت تأمین آب یا خشک‌سالی نیست و معمولاً به‌عنوان ابزار تکمیلی در استراتژی‌های مدیریت منابع آب استفاده می‌شود. تصمیم‌گیری درباره بارورسازی ابرها باید بر اساس ارزیابی دقیق از شرایط محلی، کارایی اقتصادی و ملاحظه اثرات زیست محیطی انجام شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، اطلاعیه مرکز ملی اقلیم سازمان هواشناس کشور تأکید کرده است: در کل ممکن است بارورسازی ابرها در شرایط خاص قادر به افزایش باران در حوضه محدود باشد، اما کارایی آن هنوز موضوعی است که در حال تحقیق و بحث است و ممکن است برای همه مناطق یا شرایط آب و هوایی به‌عنوان یک راه حل قابل استفاده عملیاتی نباشد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=427718

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 0
📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.