صندوق های درآمد ثابت مناسب این افراد است!

صندوق های درآمد ثابت مناسب این افراد است!
  • امروز : پنج شنبه - 4 مرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 0

سرخط اخبار اقتصادی

عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید چگونه با ۱۰ سال سابقه بازنشسته شویم؟ + شرط عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید لحظه وحشتناک سقوط هواپیمای مسافربری در نپال + فیلم آخرین وضعیت بازسازی ورزشگاه آزادی + فیلم افتتاح ۱۰۱۵ اُمین سایت ۵G ایرانسل توسط وزیر ارتباطات ری‌را تصویر ذهنی مخاطب از خودروی ایرانی را تغییر خواهد داد ۶ نکته حیاتی برای زائران عتبات/ ارز اربعین ۱۴۰۳ چه تفاوتی با بازار آزاد دارد؟ فوری / اطلاعیه تعطیلی ادارات یکشنبه ۷ مرداد عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید عملکرد صندوق تامین خسارت‌های بدنی به تصویب مجمع عمومی رسید ممنوعیت تردد در این مناطق تهران فردا ۴ مرداد گرمای هوا به دلار و سکه هم رسید شعب منتخب بانک صادرات ایران در روز تعطیل پنجشنبه فعال هستند


12
کیان دیجیتال | بستر سرمایه‌گذاری آنلاین
صندوق های درآمد ثابت مناسب این افراد است!
  • کد خبر : 456764
  • 28 خرداد 1403
صندوق های درآمد ثابت مناسب این افراد است!
حفظ ارزش پول و آینده‌نگری و تامین آینده مالی هر فرد و خانواده او به طور مستقیم، وابسته به سرمایه‌گذاری است.

سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مختلف به فرد کمک می‌کند تا بتواند علاوه بر اینکه ارزش اندوخته مالی خود را در گذر زمان و افزایش تورم حفظ کند سود هم کسب کند.

اما این نکته را باید در نظر داشت که روحیه سرمایه‌گذاری هر فرد، برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مشخصی مناسب است. هر کدام از افراد سرمایه‌گذار، دارای روحیه سرمایه‌گذاری متفاوتی هستند. عده‌ای از سرمایه‌گذاران از روحیه سرمایه‌گذاری ریسک‌گریز برخوردار هستند و عده‌ای دیگر، روحیه‌ای ریسک‌پذیر دارند. زمینه‌های سرمایه‌گذاری مناسب برای هر کدام از این دو نوع شخصیت سرمایه‌گذاری، متفاوت است.

یک از سوالات مهم پیش روی سرمایه‌گذاران این است که سرمایه‎‌گذاری در بازارهای دارایی مانند سهام، طلا، املاک و مستغلات یا سپرده بانکی و صندوق‌های درآمد ثابت مناسب چه افرادی است؟ افرادی که روحیه ریسک‌پذیر دارند، می‌توانند گزینه‌های سرمایه‌گذاری پرریسک‌تر مانند سهام را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. این در حالی است که صندوق‌های درآمد ثابت مناسب افراد ریسک‌گریز است.

با این حال، این نکته به این معنا نیست که سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت، تنها برای افراد ریسک‌گریز مناسب است. به طور معمول می‌توان گفت که سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت مناسب ۳ دسته از سرمایه‌گذاران است که در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

صندوق درآمد ثابت مناسب سرمایه‌گذاران ریسک گریز!

سرمایه گذاری در صندوق‌ درآمد ثابت به دلیل ساختار و سبد دارایی که این صندوق دارد، به عنوان گزینه‌ای مناسب برای سرمایه گذارانی به شمار می‌روند که روحیه ریسک گریز دارند. صندوق درآمد ثابت با سبدی متشکل از اوراق درآمد ثابت و سپرده بانکی و مقدار بسیار کمی سهام، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری کم ریسک و با بازدهی بالاتر از بانک به حساب می‌آید.

بسیاری از افراد سرمایه‌گذار هستند که تمایلی به پذیرش ریسک بالا ندارند و بیش‌تر به دریافت سودی معقول با ریسک کم فکر می‌کنند. البته گفتنی است که سرمایه‌گذارانی هم هستند که با این رویکرد، اقدام به سرمایه گذاری در بانک می‌کنند. اما باید گفت که بانک با سود سالیانه ۲۰.۵ درصد نمی‌تواند به حفظ ارزش پول در برابر تورم کمک زیادی کند. در مقابل، سود پرداختی صندوق‌های درآمد ثابت بیش‌تر است و با ساختاری پویا، امکان سرمایه گذاری با ریسک کم و بازدهی بهتر از بانک را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارند.

سرمایه گذاری کوتاه مدت با سود روزشمار!

سرمایه گذاری کوتاه مدت با سود روزشمار!

سرمایه‌گذارانی هم هستند که در حال حاضر یا تصمیمی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازارهای دارایی مختلف ندارند یا در حال رصد بازارها برای به دست آوردن موقعیت خوبی برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند و فعلا تصمیم به سرمایه‌گذاری مشخصی ندارند. در چنین شرایطی، می‌توان گفت سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت می‌تواند گزینه مناسبی باشد. به عنوان مثال، تصور کنید که اندوخته‌ای دارید و از آن‌جایی که تعطیلاتی هم پیش‌رو هست، بازارهای دارایی مانند بورس هم تعطیل هستند. اما شما می‌خواهید از کم‌ترین زمان هم برای کسب سود بهره‌مند شوید. بنابراین انتخاب صندوق‌های درآمد ثابت با سود روزشماری که دارند، می‌تواند گزینه مناسبی برای دریافت سود در تعطیلات باشد. این موضوع برای کسانی هم که فعلا تصمیمی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت ندارند، صدق می‌کند.

این نکته گفتنی است که بانک‌ها، اجازه پرداخت سود روزشمار ندارند. سوددهی بانک‌ها علاوه بر این‌که کم‌تر از صندوق‌های درآمد ثابت است، به صورت ماه شمار و سالانه است. علاوه بر این، پرداخت سود ۲۰.۵ درصدی سالانه از سمت بانک در زمانی امکان‌پذیر است که سرمایه‌گذار به پول در حساب بانکی خود دست نزند. در غیر این‌صورت، سود پرداختی به او مشمول جریمه نرخ شکست هم می‌شود.

به همین دلیل هم برای کسانی که موقتا قصد استفاده از پولشان را ندارند یا منتظر فرصت مناسب برای ورود به بازار دیگری هستند، صندوق درآمد ثابت گزینه بهتری در مقایسه با بانک است.

متنوع سازی در سرمایه گذاری با صندوق های درآمد ثابت

در بالا به دسته اول افرادی که صندوق درآمد ثابت برایشان مناسب است، اشاره کردیم. باید اضافه کنیم که سرمایه گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت، تنها برای افراد ریسک‌پذیر مناسب نیست. افراد ریسک‌پذیر هم می‌توانند برای متنوع سازی در سرمایه‌گذاری خود از صندوق‌های درآمد ثابت استفاده کنند. سرمایه‌گذارانی هستند که با متنوع‌سازی سبد دارایی خود، از ریسک سرمایه‌گذاریشان کم می‌کنند. به عنوان مثال، برخی سرمایه‌گذاران با روحیه ریسک‌پذیر قسمت عمده‌ای از سرمایه خود را در سهام قرار می‌دهند.

چنین افرادی برای این‌که از ریسک‌های بالای احتمالی جلوگیری کنند، خوب است قسمتی از سرمایه خود را به خرید واحدهای سرمایه گذاری درآمد ثابت اختصاص دهند تا بتوانند در شرایطی که بازار سهام نزولی است از ضررهای هنگفت احتمالی دور بمانند یا ضرر کم‌تری متحمل شوند.

بنابراین سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت مناسب افرادی هم هست که می‌خواهند برای متحمل شدن ریسک کم‌تر، به متنوع‌سازی در سبد سرمایه‌گذاری خود بپردازند.

مقایسه بازدهی صندوق های درآمد ثابت

حال که متوجه شدیم سرمایه گذاری در صندوق های درآمد ثابت مناسب چه افرادی هستند، بهتر است برای تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری در این ابزار مالی نوین و البته کم ریسک به بررسی و مقایسه بازدهی صندوق های درآمد ثابت بپردازیم.

با مراجعه به وبسایت ره آورد و یا فیپیران fipiran.ir می‌توان به صندوق‌های درآمد ثابت برتر در بازدهی بر اساس قیمت پایانی آن‌ها دسترسی داشته باشیم. مقایسه بازدهی صندوق های درآمد ثابت در جدول زیر بر اساس بازدهی آن‌ها نشان داده شده است. این جدول، صندوق‌های درآمد ثابت با بالاترین بازدهی ۳ ماهه را در بازه منتهی به ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ معرفی کرده است. علاوه بر این، می‌توان از طریق فیپیران، بازدهی صندوق‌های درآمد ثابت بر اساس NAV را نیز بررسی کرد.

جدول پرسودترین صندوق‌های درآمد ثابت در بازه ۳ ماهه منتهی به ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

جدول پرسودترین صندوق‌های درآمد ثابت

معیارهای انتخاب صندوق‌های درآمد ثابت

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که جدا از بازدهی به عنوان معیاری برای مقایسه صندوق‌های درآمد ثابت، باید معیارهای دیگری مانند حجم صندوق، کارنامه صندوق، حجم معاملات صندوق و بازدهی تجمیعی آن هم در نظر گرفته شود تا بتوانید بهترین صندوق درآمد ثابت با بازدهی بالا و با توجه به ویژگی های مورد نظر خود را انتخاب کنید. در زیر مختصرا به این موارد اشاره می‎کنیم.

معیارهای انتخاب صندوق‌های درآمد ثابت

کارنامه صندوق

کارنامه صندوق سرمایه گذاری به مجموعه‌ای از عملکردهای صندوق مربوط می‌شود. با در نظر گرفتن تمام ابعاد صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت، می‌توان نسبت به عملکرد آن صندوق سرمایه‌گذاری آگاه شد.

حجم صندوق

ارزش دارایی صندوق را به عنوان حجم صندوق می‌شناسند. هر چه میزان دارایی صندوق بیش‌تر باشد، نشان‌دهنده شفافیت، امنیت و عملکرد مناسب آن صندوق سرمایه‌گذاری است.

حجم معاملات صندوق

از دیگر معیارهای انتخاب صندوق درآمد ثابت مناسب، حجم معاملات صندوق است. تعداد معاملات و ارزش آن، نشان‌دهنده جذابیت صندوق سرمایه‌گذاری موردنظر است.

بازدهی تجمیعی

بازدهی صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از آغاز فعالیت تا حال را با عنوان بازدهی تجمیعی می‌شناسند. هر چه بازدهی تجمیعی صندوق درآمد ثابت موردنظر بیش‌تر باشد، نشان می‌دهد که آن صندوق سرمایه‌گذاری از آغاز فعالیت تا زمان حال توانسته رشد بهتری را رقم بزند.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۲ میانگین: ۵]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=456764

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
  1. مقاله خیلی عالی بود چه جدول خوبی، مرسی از اطلاعات مفیدتون

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
  • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.