نحوه ی دریافت کد بورسی غیر حضوری

نحوه ی دریافت کد بورسی غیر حضوری
 • امروز : دوشنبه - 17 بهمن - 1401
اخبار اقتصادی امروز : 199

سرخط اخبار اقتصادی

سبقت سپرده از وام بانکی در ۴ استان کشور آغاز مولدسازی اموال مازاد دولت از دو وزارتخانه‌ سنگ‌آهنی‌ها در ۲۰۲۳ سودآور می‌شوند؟ زمان برگزاری قرعه‌کشی ایران‌خودرو اعلام شد همراستایی قیمت خودرو با نرخ دلار + جدول معافیت این مشترکان برق از پرداخت عوارض ۱۰ درصدی همراه اول افزایش سرمایه ۵۹ درصدی را پیشنهاد داد واکنش پورابراهیمی به دستورالعمل شورای رقابت درباره توقف عرضه خودرو در بورس خبر جدید وزیر اقتصاد درباره مولدسازی واکنش چمران به هزینه نگهداری قبور طلا و نفت تحت فشار گزارش‌ غافلگیرکننده رشد ۱۰ میلیون تومانی «هایما S7 پلاس» در بازار + جدول رشد ۵۵ درصدی حق بیمه تولیدی هشدار منظور درباره خرید و فروش رمزارز تخلیه اتاق ایران از اعضای فیک؟ متولی جدید قیمت‌ها و بازار، زیر نظر شخص رئیس‌جمهور دریافت فوری ارز سهمیه‌ای؛ از صرافی‌ها تا شعب منتخب بانکی زمان قرعه‌کشی پیش فروش بزرگ ایران خودرو + جزئیات طرح فروش خودرویی که بی سر و صدا جمع شد مهم‌ترین اخبار اقتصادی امروز ۱۷ بهمن؛ از راه‌اندازی امکان تبادل رمزارز برای تجار تا آخرین وضعیت ریال دیجیتال قیمت جدید گوشی‌های آیفون در بازار + جدول مهر تخفیف روی کالای اساسی؛ معرفی کالاهای تخفیف خورده چرخش قیمتی در بازار خودرو؛ رشد قیمت بازگشت + جدول زلزله ترکیه ادامه زلزله خوی بود؟


46
آیا از جمله افرادی هستید که به بورس و انجام معاملات در این زمینه تمایل دارید؟

نحوه ی دریافت کد بورسی غیر حضوری

 • کد خبر : 52460
نحوه ی دریافت کد بورسی غیر حضوری
بنابراین، باید با لزوم استفاده از کد بورسی غیر حضوری آشنایی داشته باشید. مانند هر نهاد مالی دیگری، استفاده از خدمات این حوزه نیز به دریافت شناسه کاربری احتیاج خواهد داشت. از این رو، لازم است تا از نحوه دریافت کد بورسی غیر حضوری اطلاعات لازم را کسب نمایید.

کد بورسی و ساختار آن

لزوم حفظ اطلاعات شخصی به‌دلایل امنیتی نظیر بانک‌ها و نهادهای مالی، در بورس نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. همان‌طور که فرد برای دسترسی به حساب‌های شخصی خود در بانک‌ها به شماره حساب انحصاری نیاز خواهد داشت، برای سرمایه‌گذاری در بورس نیز به یک کد بورسی برای انجام معاملات خود در بازار سرمایه نیاز دارد. دریافت کد بورسی به صورت غیر حضوری نیز انجام می شود. این روند با انجام مراحلی قابل دستیابی خواهد بود. عدم تعریف و دریافت این کد به منزله عدم دسترسی شخص به معاملات صورت پذیرفته در بورس خواهد بود که، سرمایه‌گذاری و خرید و فروش اوراق بهادار را غیرممکن خواهد نمود. این کد به نام کد سهامداری نیز شناخته شده است. از ترکیب سه حرف اول نام‌خانوادگی افراد و ۵ رقم که به گونه کاملاً تصادفی توسط سازمان بورس مشخص می‌گردد، این کد ساخته می‌شود. این مراحل طی درخواست هنگام دریافت کد بورسی از کارگزاری بورس صورت می‌گیرد.

نحوه دریافت کد بورسی غیر حضوری

روند دریافت کد بورسی با درخواست بسیاری همراه بوده است. گرچه می‌توان به‌صورت غیرحضوری نیز نسبت به دریافت آن اقدام نمود. بدیهی است که، امکان دریافت کد بورسی غیر حضوری با استقبال بیشتری همراه خواهد بود. برای این منظور، لازم است تا فعالان این حوزه ابتدا فرآیند ثبت نام در سامانه سجام یا همان سامانه جامع اطلاعات مشتریان را تکمیل کنند. ثبت نام در این روش به صورت مستقیم و اینترنتی در سجام صورت می‌پذیرد که با تکمیل صحیح این فرآیند، کد پیگیری ده رقمی برای کاربر پیامک خواهد شد. البته پس از انجام این روند، باید نسبت به احراز هویت به‌صورت حضوری و یا غیرحضوری اقدام گردد. با ثبت نام در کارگزاری بورس، انجام همزمان دو مرحله یعنی ثبت نام سجام و نیز کارگزاری، در یک مرحله صورت می‌پذیرد.

روش حضوری دریافت کد بورسی

مدتی پیش از ارائه کد بورسی غیر حضوری ، متقاضیان موظف بودند در صورت تمایل جهت دریافت آن به‌صورت حضوری به دفاتر پیشخوان دولت یا شعب کارگزاری‌های بورس مراجعه نمایند. طبیعی است که، این روند زمان‌بر بوده و با شیوع بیماری‌های همه‌گیر و تعطیلی بسیاری از مراکز، انجام این پروسه با تاخیر و دشواری‌های فراوانی روبرو شده است. گرچه این مرحله به کمک کارگزاری‌های آنلاین و با ارائه شرایط احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام و نیز ارایه امضای آنلاین قراردادها، ممکن شده است. لازم به توضیح نیست که این فرآیند به دلیل ارایه اطلاعات هویتی، باید در سامانه‌های امن و مورد اعتماد صورت پذیرد. در این سامانه‌ها، سادگی فرآیند ثبت نام و نیز سرعت انجام مراحل در ارائه کد بورسی مورد تأکید قرار گرفته است.

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت کد بورسی

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی غیرحضوری

امروزه می‌توان با استفاده از کد بورسی آنلاین و به‌طور همزمان با ثبت نام در کارگزاری‌ها، ثبت اطلاعات در سامانه سجام را نیز انجام داد. برای این منظور، به اطلاعات زیر نیاز خواهد بود:

 • اطلاعات هویتی افراد نظیر؛ نام، نام خانوادگی، کد ملی، تاریخ تولد
 • اطلاعات فردی نظیر؛ جنسیت، نام پدر، شماره شناسنامه، سری و سریال شناسنامه، محل تولد، محل صدور شناسنامه
 • اطلاعات تماس شامل؛ آدرس محل سکونت به همراه کدپستی، شماره تلفن ثابت، شماره همراه
 • اطلاعات شغلی متقاضی
 • اطلاعات بانکی شامل؛ نام بانک، شماره حساب متقاضی، شماره شبا و نوع حساب

مدارک مورد نیاز برای احراز هویت کد بورسی

ارائه اطلاعاتی که پیش‌تر ذکر شد، به دریافت یک کد پیگیری از طریق پیامک بر روی شماره همراه فرد متقاضی منجر خواهد شد. البته، این پایان مرحله ثبت نام برای دریافت کد بورسی غیر حضوری نخواهد بود و آخرین گام، انجام مرحله احراز هویت عنوان می‌شود. این مرحله می‌تواند به صورت مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان دولت و یا به روشی آسان‌تر از طریق آنلاین صورت پذیرد. در این زمینه، لازم به یادآوری است که دفتر خدمات دولتی برای مراجعه حضوری باید از دفاتر منتخب کارگزاری باشد تا به صورت همزمان احراز هویت سامانه سجام و کارگزاری انجام پذیرد.

برای این منظور، لازم است تا فرد به مدارک زیر دسترسی داشته باشد:

 • اصل و فتوکپی از شناسنامه
 • اصل و فتوکپی از کارت ملی
 • کپی از آخرین مدرک تحصیلی (به صورت اختیاری)
 • آدرس و مشخصات پستی متقاضی ثبت نام
 • اطلاعات دقیق شماره حساب بانکی متقاضی

ثبت نام و دریافت کد بورسی

پیش‌تر به نحوه ثبت نام و مدارک لازم جهت دریافت کد بورسی غیر حضوری پرداختیم. همچنین، بر لزوم استفاده از خدمات کارگزاری‌های امن جهت انجام مراحل به صورت غیرحضوری تاکید نمودیم. به کمک سامانه نظارت (سامانه نظارت و تحلیل بورس ایران) به آدرس اینترنتی سایت نظارت (nezarat.com) می‌توان به سادگی به اطلاعات و رتبه‌بندی کارگزاری‌های امن جهت انجام مراحل ثبت نام دسترسی یافت. اطلاعاتی نظیر تاریخچه، اعضای هیأت مدیره، تعداد و آدرس شعب، مجوزهای مربوطه و نیز اطلاعات حساب این کارگزاری‌ها به صورت دقیق و برای آشنایی هر چه بهتر، در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. ضمن آنکه، پس از عضویت در سایت می‌توان به امتیازات و نظرات کاربران در این زمینه نیز دست یافت. این امر، به انتخاب بهتر و امن‌تر در این راستا منجر خواهد شد.

ثبت نام و دریافت کد بورسی

ثبت نام در بورس برای خرید عرضه اولیه

خرید عرضه اولیه از لذت‌بخش‌ترین قسمت بازار بورس می‌باشد. افراد مبتدی و تازه وارد برای خرید عرضه اولیه هایی که همیشه سود قابل توجهی را نصیب سهامداران خود کرده است، تلاش می‌کنند. خرید عرضه اولیه مانند خرید سهام‌های دیگر نیازمند دریافت کد بورسی می‌باشد. پیش‌تر راجع به دریافت کد بورسی غیر حضوری توضیح داده شد. 

فراموشی کد بورسی

بدیهی است که عده‌ای پس از دریافت کد بورسی، به هر دلیلی آن را فراموش نمایند. بازیابی آن نیز به صورت آنلاین امکان‌پذیر خواهد بود. برای آنکه بتوانید کد بورسی غیر حضوری خود را بازیابی نمایید لازم است تا سامانه estelam.ime.co.ir را در جستجوگر خود وارد کنید. پس از ورود به این سایت نسبت به تکمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایید. اگر کد بورسی برای این اطلاعات حساب تعریف شده باشد از طریق این جستجو، به‌صورت آنلاین قابل بازیابی خواهد بود.

البته امکان مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان نیز برای این منظور فراهم شده است. گرچه، به دلایل وقت گیر بودن و نیز رویکردهای بهداشتی بهتر است از همان روش غیرحضوری استفاده گردد.

کلام آخر!

با توجه به افزایش استقبال از حضور در بازار بورس و دریافت کد بورسی غیر حضوری که پس از ابلاغیه شماره ۱۱۰۲۰۰۲۷۸ مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ مدیریت نظارت بر کارگزاران و مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ممکن شده است، این امر توسط کارگزاری‌ها و با سرعت بسیاری برای متقاضیان صورت می‌پذیرد. همچنین، حفظ اطلاعات شخصی در فضای مجازی نیز پیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

نظارت 

لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=52460

برچسب ها

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 1
 1. در این مقاله غیر حضوری کامل توضیح داده نشده ولی حضوری کامل توضیح داده شده است

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.