آشنایی با انکودرهای موتور گیرلس

آشنایی با انکودرهای موتور گیرلس
 • امروز : سه شنبه - 8 خرداد - 1403
اخبار اقتصادی امروز : 9

سرخط اخبار اقتصادی

ثبات قیمت طلا همزمان با کاهش اندک شاخص دلار توقف ۵ ساعته پروازهای فرودگاه بین‌المللی مهرآباد در روز چهاردهم خرداد ماه برنامه‌ریزی برای انجام ۳۰۰ پرواز از فرودگاه نجف و بغداد به ایران زورمان به شرکت هواپیمایی نمی‌رسد که نام مسافر را به فارسی درج کنند خط دهی طلا و دلار به بازار سکه رگبار و رعد و برق در شمال و شمال غرب کشور انتشار چهارمین مجموعه NFT کریستیانو رونالدو رشد ۲ روزه بازار ارز/ عامل کاهشی، سیگنال صعودی داد؟ چرا روند قیمت دلار و سکه در بازار برگشت؟ قیمت انواع مقاطع فولادی در ۷ خرداد ۱۴۰۳ + جدول مزایده عمومی فروش ۳۵ هزار تن لجن آهن‌اسفنجی فولاد هرمزگان شرکت «لکوموتیو ریل اروند» به سازندگان قطعات واگن پیوست بازدید عضو مجلس خبرگان رهبری از خط تولید ورق‌های فولادی مبارکه تأثیر ریسک‌های کلان بر دارایی‌های ریسکی اظهارات جدید منظور درباره نرخ ارز / افزایش ۳ برابری تخصیص ارز برای نیروهای مسلح در دولت سیزدهم رشد قیمت طلا پیش از انتشار داده‌‌های کلیدی از اقتصاد آمریکا قیمت پژو پارس LX و XU۷P +جدول تعداد مستاجران کشور به ۷ میلیون رسید نرخ قند و شکر در میادین تره بار سقف اجاره‌بها هفته آینده جمع‌بندی و ابلاغ می‌شود رشد اقتصادی سال گذشته ۵.۷ درصد شد عکس/ بازگشت آرامش به بازار طلافروشان برقراری پروازهای روزانه حج تمتع از ۶ استان کشور قیمت سکه و طلا امروز ۷ خرداد +جدول


12
آریا تریدینگ | واردکننده قطعات آسانسور
آشنایی با انکودرهای موتور گیرلس
 • کد خبر : 443241
 • 26 فروردین 1403
آشنایی با انکودرهای موتور گیرلس
باید گفت که انکودر مهم‌ترین قطعه‌ای است که در موتور گیرلس وجود دارد. موتورهای گیرلس از انکودر برای ثبت موقعیت دقیق آسانسور و اندازه‌گیری سرعت آن استفاده می‌کنند. این قطعه دیجیتال سیگنال‌ها را به‌صورت 0 و 1 تولید می‌کند.

یکی از بهترین موتورهایی که قابلیت استفاده از آن در آسانسورها وجود دارد، موتور گیرلس است. این موتور نسبت به موتورهای گیربکس دار مزایایی عالی داشته و به‌شکلی فوق‌العاده عمل می‌کند. درست است که قیمت آن کمی بالا است؛ اما ارزش خرید بسیار خوبی دارد.

باید قبل‌از خرید این موتور با اجزای تشکیل‌دهنده آن به‌طورکامل آشنایی پیدا کنید. این اجزا شامل موارد مختلفی هستند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها انکودر موتور است. انکودر قطعه‌ای بسیار مهم است که کاربردهای مهمی برای این موتورها دارد. برای آشنایی بیشتر با این قطعه و انواع آن، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب آموزشی ما را همراهی کنید.

Encoder چیست؟

درصورتی‌که قطعات مختلف در موتور گیرلس ماتو درایو را بررسی کنیم متوجه می‌شوید که انکودر یکی از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. انکودر یا همان Encoder در واقع قطعه‌ای تبدیل‌کننده‌ای است که با استفاده از سیگنال‌های دیجیتالی ۰ و ۱، داده‌هایی را برای ما تولید می‌کند.

با استفاده از این داده‌ها قابلیت‌های مختلفی برای شما ممکن می‌شود. در واقع شما این قابلیت را دارید که سرعت آسانسور را کنترل کرده و حتی موقعیت دقیق عمودی آن را نیز داشته باشید. این قطعه با چرخش شفت باعث ایجاد پالس‌شده و داده‌های مختلف را تولید می‌کند.

کاربردهای انکودر

نکته‌ای بسیار مهم که باید برای آشنایی کامل با انکودر موتور گیرلس ماتو درایو بررسی کنیم، کاربردهایی است که برای ای قطعه وجود دارد. گفتیم که این قطعه بسیار مهم بوده و در مدل‌های گوناگونی تولید می‌شود. این موضوع به‌دلیل کاربردهای فوق‌العاده‌ای است که در این قطعه وجود دارند. از مهم‌ترین این کاربردها باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه‌گیری سرعت چرخش موتور و آسانسور
 • کنترل دقیق آسانسور ازنظر موقعیت عمودی
 • کنترل سلامت موتور ازنظر نحوه چرخش شفت
 • کنترل باز و بسته‌شدن درب آسانسور

انواع انکودر موتورهای گیرلس

انواع انکودر موتورهای گیرلس

باید گفت که مدل‌های مختلفی از انکودر موتور گیرلس ماتو درایو در بازار وجود دارد. هرکدام از این مدل‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و در شرایط گوناگونی استفاده می‌شوند. مدل‌هایی که برای انکودر وجود دارند عبارت‌اند از:

انکودر مطلق یا Absolute Encoder

یکی از انواع مدل‌هایی که برای انکودر موتور گیرلس وجود دارد، انکودر مطلق است که آن را با نام Absolute Encoder نیز می‌شناسند. باید گفت که این نوع انکودر با استفاده از یک صفحه شفاف و چندین فرستنده و گیرنده که به‌صورت سیاه هستند تشکیل شده است.

درصورتی‌که به این انکودر توجه کنید، در برخی از شرایط تعدادی از گیرنده‌های آن عدد یک و تعدادی دیگر عدد صفر را نشان می‌دهند. به‌این‌ترتیب یک سری باینری تشکیل می‌شود که با بهره‌گیری از آن زاویه بین ۰ تا ۳۶۰ درجه اندازه‌گیری خواهد شد.

انکودر نسبی یا Relative Encoder

نوع دیگری نیز از انکودر موتور گیرلس وجود دارد که آن را با نام انکودر نسبی نیز می‌شناسند. Relative Encoder یا همان انکودرهای نسبی عملکردی خاص داشته و به این صورت هستند که یک گیرنده و یک فرستنده مادون‌قرمز در دو طرف آن‌ها قرار گرفته است.

در واقع این گیرنده و فرستنده در دو طرف چرخ شیاردار قرار گرفته و صرفا موقعیت نسبی جسم چرخنده نسبت به موقعیت اولیه آن را اندازه‌گیری می‌کنند. باید گفت که دقت این انکودر بالا بوده و در مدل‌های مختلفی از موتور استفاده می‌شود.

انکودر افزایشی یا Incremental Encoder

مدل دیگری که می‌خواهیم از میان انواع انکودرهای موتور گیرلس باهم بررسی کنیم، انکودرهای افزایش یا Incremental Encoders هستند. این نوع انکودر به‌صورت افزایشی کار می‌کند. در واقع در این مدل از ۲ فرستنده و گیرنده مادون‌قرمز استفاده می‌شود.

همانند مدل نسبی، این فرستنده‌ها و گیرنده‌ها در دو طرف چرخ شیاردار قرار گرفته و بافاصله مشخصی از هم هستند. سپس با چرخش چرخ مدنظر، پالس‌هایی تولید می‌شوند که در واقع همان خروجی انکودر هستند. این پالس‌ها اختلاف‌فاز داشته و براساس آن‌ها قابلیت تشخیص جهت چرخش نیز ممکن خواهد بود.

انکودر سیمی یا Wired Encoder

آخرین‌مدلی که می‌خواهیم از بین انواع انکودر موتور گیرلس به شما معرفی کنیم، انکودرهای سیمی هستند. Wired Encoder نوعی انکودر است که نسبت به مدل‌های دیگر ساختاری متفاوت دارد؛ اما نحوه کار آن تقریبا مشابه به مدل نسبی است. در این نوع انکودر به‌جای استفاده از صفحات شیاردار، از نوار استفاده می‌کنند. این انکودر به‌صورتی عالی و دقیق کارکرده و علاوه‌بر آسانسور، در موتورهایی که برای جرثقیل به‌کار می‌رود نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کدام انکودر برای موتور گیرلس بهتر است؟

پس‌از اینکه انواع مدل‌های انکودر موتورهای گیرلس ماتو درایو را باهم بررسی کردیم، شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که کدام یک از این انکودرها برای موتور آسانسور بهتر است؟ در پاسخ باید گفت که استفاده از هرکدام این مدل‌ها تنها در شرایطی خاص ممکن است.

به‌طور مثال، درصورتی‌که به‌دنبال اندازه‌گیری تعداد روها در مقیاس زمان هستید، مدل‌های افزایشی برای شما مناسب هستند. برای مشخص نمودن جهت چرخش نیز باید از انکودرهای نسبی استفاده کنید. در انتها نیز برای تشخیص دقیق موقعیت آسانسور استفاده از انکودر مطلق پیشنهاد می‌شود.

خرید باکیفیت‌ترین موتورهای گیرلس از بازرگانی آریا

خرید باکیفیت‌ترین موتورهای گیرلس از بازرگانی آریا

شاید برایتان سوال باشد که از کجا باید بهترین و باکیفیت‌ترین مدل‌های موتور گیرلس را تهیه کنیم؟ در پاسخ باید گفت که بازرگانی آریا بهترین مدل‌های این موتور را به شما ارائه می‌دهد. شرکت آریا تریدینگ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی است که در زمینه واردات قطعات آسانسور فعالیت می‌کند.

این شرکت منحصر محصولات و کالاهای مختلفی را وارد بازار کرده که علاوه‌بر داشتن کیفیت عالی، قیمت مناسبی نیز دارند. شما توانایی بررسی کاتالوگ انواع کالاها و قطعات در وب‌سایت این شرکت را دارید. همچنین می‌توانید سفارشات خود را به‌صورت آنلاین ثبت کنید.

جمع‌بندی

همه ما این را می‌دانیم که موتور مهم‌ترین نقش را در آسانسور دارد؛ به همین دلیل است که باید از موتور گیرلس استفاده کنید. موتورهای گیرلس از اجزای مختلفی تشکیل شده و هرکدام از قطعات آن نقش مهمی دارند. یکی از مهم‌ترین این قطعات انکودر است.

انکودر به معنای تبدیل‌کننده یا همان مبدل بوده و این قابلیت را دارد که براساس حرکت موتور، سیگنال‌هایی را برای شما تولید و ارسال کند. این سیگنال‌ها کاربردهای مختلفی داشته و در شرایط گوناگونی مانند محاسبه موقعیت آسانسور، کنترل سرعت و کنترل باز و بسته‌شدن در آسانسور استفاده می‌شود. تمامی نکاتی که برای آشنایی با انواع مدل‌های این قطعه وجود داشت را به شما توضیح دادیم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۲ میانگین: ۵]
لینک کوتاه : https://eghtesadafarin.com/?p=443241

💬 نظرات خود را با ما در میان بگذارید

مجموع دیدگاهها : 2
 1. نکات واقعا خوبی درباره انکودرهای موتور گیرلس گفتید، ممنون از اطلاعات مفیدتون

📜 قوانین ارسال نظرات کاربران
 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از بررسی توسط تیم اقتصاد آفرین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
 • لازم به یادآوری است که آی پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی می باشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.